Je tu riziko vzniku nových variantov, varujú experti. Pribudli desiatky nakazených
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 64
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 255
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 64
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 255
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 822 226, za predchádzajúci deň pribudlo 0 zaočkovaných. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 64 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 164 967, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 792 381 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 127 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 4 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 137.
Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzval vlády štátov sveta, aby nenadobúdali dojem, že pandémia choroby COVID-19 sa skončila. Upozornil, že riziká objavenia sa nových nebezpečných variantov nového koronavírusu zostávajú reálne.
Podľa agentúry DPA Tedros uznal, že počet nahlásených prípadov Covidu a úmrtí klesol o 90 percent v porovnaní s ich maximom v januári. Konštatoval, že aj na základe toho boli v mnohých krajinách zrušené obmedzenia. Upozornil však, že dojem, že pandémia sa skončila, je mylný.
Počas svojho vystúpenia v Indonézii, kde sa koná stretnutie ministrov zdravotníctva zo skupiny G20, ktorá združuje najväčšie ekonomiky sveta, Tedros konštatoval, že WHO je stále veľmi znepokojená nedostatočným testovaním na Covid. Upozornil, že pre nízku mieru testovania a sekvenovaniu „nevnímame vývoj vírusu“.
Tedros tlmočil i obavy, že ponaučenie z pandémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2 vyprchá a cyklus paniky a opomenutí sa bude opakovať. Ako informovala DPA, očakáva sa, že ministri zdravotníctva krajín G20 budú na svojej schôdzke v Indonézii diskutovať o spôsoboch, ako posilniť globálne zdravotnícke systémy.
Majú tiež harmonizovať zdravotné protokoly súvisiace s Covidom a štandardizovať medzinárodné cestovné doklady, uviedla hovorkyňa indonézskeho ministerstva Nadia Tarmiziová.
Hovorkyňa zdôraznila: „Celosvetová spolupráca je rozhodujúca na prekonanie pandémie a na zabezpečenie, aby sme boli pripravení na ďalšiu.“
Stretnutie v Indonézii preto Tarmiziová označila za dôležité na získanie podpory na zvýšenie kapacity národných, regionálnych a globálnych zdravotníckych systémov.
Ministri zdravotníctva sa v utorok stretnú aj s ministrami financií skupiny G20 a budú diskutovať o finančnom fonde, ktorý by zahŕňal verejné a súkromné zdroje určené na prevenciu a reakciu na budúce pandémie.
Vedci a náročné podmienky na prácu
Niektorým vedeckým pracovníkom, ktorí získali ocenenie Vedec roka 2021, sa v predchádzajúcom roku, poznačenom pandémiou ochorenia COVID-19, pracovalo ťažko. Iní si zas na prácu, ktorú museli často vykonávať aj z domu, zvykli.
V kategórii vedec roka získal ocenenie Pavol Prokop z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý tvrdí, že jeho práca v roku 2021 bola viac-menej komplikovaná. Vedec sa venuje reprodukčnej stratégii rôznych druhov článkonožcov, momentálne intenzívne pracuje s pavúkmi.
„Vďaka lockdownu sme jednu z častí experimentu, týkajúcu sa pavúkov, museli transportovať špeciálnou kuriérskou službou,“ povedal Prokop. Podľa Lucie Balážovej z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave, ktorá si prevzala ocenenie v kategórii mladá vedecká pracovníčka, je vedecká práca veľmi dynamická.
„Práca, ktorú robíme v laboratóriu, je viazaná na pracovisko. Avšak rok 2021 už nebol prvým rokom pandémie, pretože viaceré opatrenia už boli zabehnuté a dalo sa pracovať aj na mieste za dodržiavania istých pravidiel,“ povedala.
Zároveň poznamenala, že vedci vedia vyhodnocovať dáta aj z domu, rovnako aj písať články a projekty. „Čiže, ak si človek rozumne naplánuje prácu, tak zasiahnutie pandémiou nie je až také obrovské ako u iných profesií, ktoré sú viazané len na pracovisko,“ vysvetlila.
Ladislav Hluchý z Ústavu informatiky SAV v Bratislave zhodnotil, že práca počas pandemického roka 2021 bola ťažká. „Mali sme veľa online stretnutí v rámci partnerov projektu. Iné to je, keď je stretnutie tvárou v tvár. Zvládli sme to však,“ povedal Hluchý, ktorý získal ocenenie v kategórii osobnosť medzinárodnej spolupráce. Zároveň ho teší, že v posledných mesiacoch je už možné stretávať sa osobne.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR