Svet ovládajú tajné elity a demokracia neexistuje. Z týchto 4 vecí majú Slováci strach

  • Klimatická kríza neexistuje, za potravinovú krízu môže Západ. To, že majú Slováci sklon k hoaxom, nie je žiadnym tajomstvom
  • 52 % Slovákov verí, že svetové dianie neurčujú volení zástupcovia, ale tajné skupiny
  • Odborníci reagujú na 4 časté hoaxy roku 2022, ktorým Slováci uverili
medializuj 8
TASR/Dano Veselský, Twitter/Anonymous
  • Klimatická kríza neexistuje, za potravinovú krízu môže Západ. To, že majú Slováci sklon k hoaxom, nie je žiadnym tajomstvom
  • 52 % Slovákov verí, že svetové dianie neurčujú volení zástupcovia, ale tajné skupiny
  • Odborníci reagujú na 4 časté hoaxy roku 2022, ktorým Slováci uverili

Svet riadia tajné elity, demokracia neexistuje a za ruskou inváziou na Ukrajine je NATO. Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším výskytom ľudí v celej Európe, ktorí veria hoaxom. Útokom falošných správ či hoaxom čelia Slováci denne. 

Až 54 % Slovákov verí konšpiráciám a manipulatívnym naratívom, vyplýva z prieskumu Globsecu, ktorý ukázal katastrofálny stav slovenského úsudku.

Startitup vybral 4 veľmi aktuálne hoaxy, ktoré kolujú po sociálnych sieťach (primárne Facebook) a oslovil 4 odborníkov z kredibilnej platformy Medializuj, ktorá združuje overených slovenských odborníkov a využíva ju väčšina slovenských médií, vrátane Startitup.

Exkluzívne pre Startitup sa k hoaxom vyjadrili:
  • Juraj Pistl, mikrobiológ, virológ zaoberajúci sa mikroorganizmami prenosnými zo zvierat na ľudí.
  • Patrícia Gajdošociová, psychológ so špecializáciou na psychologické aspekty klimatickej krízy, klimatickú úzkosť.
  • Jakub Švec, politológ, filozof, vysokoškolský pedagóg a politický analytik so špecializáciou na vnútropolitické dianie a politickú filozofiu.
  • Gabriel Székely, politológ, špecializácia na nedemokratické režimy, voľby a volebné systémy, politické systémy a ideológie.

„Demokracia neexistuje“

Hoax: 45 % Stredoeurópanov si myslí, že demokracia ani neexistuje. Slováci majú výhrady aj proti liberálnej demokracii – 80 % opýtaných Slovákov podporuje demokraciu, no pri otázke podpory pre liberálnu demokraciu bola podpora už len 59 %, vyplýva to z prieskumu Globsec Trends.

Realita: Je to kríza pojmov, niektorí zlučujú pojmy ako „liberálna demokracia“, „demokracia“, „liberalizmus“ či celkovú politickú situáciu na Slovensku do istého významu, čím vo finále sami demokracii škodia.

Čo hovorí odborník: „Tvrdenie, že demokracia neexistuje, je veľmi paušálnym negovaním politickej reality súčasného sveta. Svet disponuje rádovo desiatkami demokratických krajín rôznej kvality, pričom najväčšie zastúpenie s najvyššou kvalitou demokracie evidujeme v západnej a strednej Európe, v Severnej Amerike, Austrálii, Novom Zélande a Japonsku,“ ozrejmuje politológ Jakub Švec.

To, na čo ľudia môžu citlivo reagovať, je stav, keď sa nazdávajú, že istá ideologická koncepcia je preferovaná na úkor druhej. „To však v zásade nie je spôsobené primárnou chybou liberálnej demokracie ako politického systému, ale jej hlavného samoregulačného nástroja – politického liberalizmu, ktorý má týmto tendenciám zabraňovať,“ vysvetľuje politológ.

V prvom rade treba podľa odborníka konštatovať, že v zásade nezlyháva liberálna demokracia ako taká, ale predovšetkým jej regulačný systém (politický liberalizmus), ktorý má tendenciám uprednostňovania jednej ideológie zabraňovať a tieto snahy vyvažovať.

hegerdemo
zdroj: TASR/Dano Veselský – Slováci zlučujú do jedného celku liberálnu demokraciu, politický liberalizmus a liberalizmus ako ideológiu, tvrdí politológ.

„Klimatická kríza je prirodzená vec a nemôže za ňu človek“

Hoax: Klimatická kríza neexistuje – alebo Klimatická kríza nie je spôsobená človekom – alebo Klimatická kríza je prirodzená vec, teda celkové popieranie reality klimatickej krízy, informuje portál Infosecurity.

Realita: Mnohí Slováci vplyvom dezinformačných správ strácajú vieru vo vedcov a prirodzene tak odmietajú fakty a výskumy. Pritom vplyv klimatickej krízy vidno aj na Slovensku – od roku 1881 sa na Slovensku zvýšila priemerná ročná teplota o viac ako 1,6 stupňov Celzia.

Čo hovorí odborníčka: „Výskumy dokazujú, že ľudia majú tendenciu myslieť si, že ich sa klimatická kríza priamo nedotkne, ale postihne skôr budúce generácie a miesta dostatočne vzdialené od ich vlastného bydliska. Ale už dnes máme dôkazy, že sa klimatická zmena nevyhne ani Slovensku. Ľad v Demänovskej ľadovej jaskyni sa roztápa,“ uviedla Patrícia Gajdošociová.

V Bratislave môžu dôsledkom otepľovania vzrásť najnižšie letné teploty až o 5 stupňov a v polovici storočia tu môže byť teplota ako v Austrálii. Stredná Európa sa z mierneho klimatického pásma preklopí na subtropické.

„Ale napriek všetkému nebudeme mať pocit, akoby sme boli na dovolenke. Otepľovanie bude mať vplyv na zdravie ľudí a povedie k vyšším ekonomickým nákladom. Leto na Slovensku bude o pár desaťročí vyzerať ako jedna neutíchajúca vlna horúčav, ktoré zažívame aj teraz.

Teplotné maximá u nás budú častejšie dosahovať 40 stupňov. Zrážky budú nerovnomernejšie rozdelené a v riekach a potokoch bude na jar menej vody. Slovensko teda môže prísť aj o svoje zásoby pitnej vody. Celkovo sa skracuje trvanie zimy a dochádza k úbytku sneženia,“ dodala odborníčka.

klimatický štrajk klíma protest
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Kto sú odborníci v článku?

Odborníkov do článku si Startitup vyhľadal na platforme Medializuj, kde sú prihlásení odborníci z najrôznejších segmentov. Všetci odborníci prechádzajú ručným kontrolným procesom, aby sa zaistila ich kredibilita.

Čo z toho majú médiá? Aby mohli médiá poskytovať kredibilné, overené a jasné fakty, dlhodobo svoje články a iné výstupy konzultujú s nezávislými odborníkmi. Platforma Medializuj médiám poskytuje ucelený register takýchto odborníkov, ktorí prechádzajú prísnym overovacím procesom a môžu s nimi tak jednoduchšie spolupracovať.

„Medializuj je užitočným nástrojom pre všetkých novinárov, ktorí spracovávajú akúkoľvek tému. Môžu pôsobiť v printe, v online, v rozhlase aj v televízii, odborníci vo svojich profiloch uvádzajú, či vedia dodať vyjadrenie v písomnej podobe, alebo aj vo forme zvukovej nahrávky či videozáznamu,“ ozrejmuje pre Startitup Zsolt Szabó z Medializuj.

Čo z toho majú odborníci? Ich ziskom je v takomto prípade viditeľnosť v médiách – teda akási forma reklamy a publicity, za ktorú by si inak museli platiť –, ktorá výrazne pomáha pri budovaní osobnej či firemnej značky.

Registráciou na platforme získajú odborníci možnosť kontaktovať novinárov a prezentovať seba a svoju prácu v médiách zadarmo,“ vysvetľuje Szabó. „Okrem toho sa nám často registrujú takí užívatelia, ktorým skutočne záleží na tom, aby v sa mediálnom priestore nešírili stále populárnejšie hoaxy, ale aby odznievali relevantné a podložené informácie.“ Zapojiť sa ako odborník →

„Svetové dianie ovládajú tajné skupiny“

Hoax: Svetové dianie neurčujú volení zástupcovia, ale tajné skupiny.

Realita: Hoax okamžite stroskotáva na otázkach „Kto konkrétne to robí?“ a „Prečo?“ Treba ale dodať, že aj iné subjekty než lídri majú vplyv na svetové dianie, sú to napríklad neziskovky, rôzne think-tanky, ale aj korporácie, ktoré zvyčajne lobujú za svoje záujmy.

Čo hovorí odborník: „Treba zdôrazniť, že už pri samotnom definovaní pojmu „tajná spoločnosť“ môže nastať zásadnejší problém,“ uviedol politológ Gabriel Székely, pričom ale upozorňuje, že existujú rôzne tajné organizácie – ako štátne rozviedky či tajné polície, pri ktorých reálne bolo preukázané, že sa podieľali na tajných operáciách, ktoré následne ovplyvnili politické procesy v niektorých krajinách sveta.

„Tvrdenie, že sa svetové dianie „režíruje“ v pozadí na základe konania rôznych tajných skupín, stojí predovšetkým na zlom logickom úsudku. Ľudia majú neraz tendenciu na komplikovanejšie veci nazerať zjednodušujúcim spôsobom, hľadajú rôzne uľahčujúce vysvetlenia zložitejších a komplexnejších javov či procesov v spoločnosti bez toho, aby pochopili ich vzájomné súvislosti,“ vysvetlil pre Startitup politológ.

Nemožno podľa neho vylúčiť, že na svetovú politiku majú vplyv aj iní ľudia než svetoví lídri – najmä nadnárodné korporácie, ktoré majú silný ekonomický kapitál a dokážu lobovať za svoje záujmy. Toto je však dobre známy fakt, nejde o žiadne odhalenie, a neznamená to, že v demokratických krajinách sú zásadné rozhodnutia prijímané v dôsledku tajných skupín.

2022-met-museum-costume-institute-benefit-gala_29-nestandard1
zdroj: SITA/AP/Evan Agostini - Tvrdenie, že sa svetové dianie „režíruje“ v pozadí na základe konania rôznych tajných skupín, stojí predovšetkým na zlom logickom úsudku, tvrdí politológ.

Prečo sú Slováci náchylní na očividné výmysly?

Dezinformácie či konšpiračné teórie nie sú novinkou, poznáme ich už z minulosti – dnes si ich však všímame kvôli internetu a predovšetkým sociálnym sieťam, ktorých algoritmy nepriamo pomáhajú práve šíreniu neprávd – preukázateľne tak fungujú algoritmy Facebooku či TikToku.

Dôvodom šírenia dezinformácií je podľa slov odborníčky pocit strachu a strata pocitu kontroly, ktoré ľudia zažívajú pri veľkých spoločenských zmenách.

Ako pre Startitup uviedla Patrícia Gajdošociová, konšpiračné teórie nemusia spĺňať prísne kritériá vedeckých teórií, preto vznikajú ľahko a šíria sa rýchlejšie ako spoľahlivé vedecké poznatky. Často pôsobia dôveryhodne a intuitívne, keďže ponúkajú ľahké príčiny zložitých problémov, na rozdiel od zložitých vedeckých vysvetlení.

Vyjadri svoj názor v ankete:

Zdieľal/a si niekedy na sociálnej sieti hoax?

Práve platformy ako Medializuj, na ktorom pôsobí každý zo 4 odborníkov v článku, majú veľký potenciál bojovať proti dezinformáciám či informačnému vákuu.

Platforma vznikla ešte v roku 2019 a odvtedy sa rozrástla do 8 európskych krajín. Kľúčom k úspechu je nielen prepájanie médií s odborníkmi, no aj demokratizácia celého procesu výberu odborníkov.

Podľa Szaba sa kedysi v médiách dookola zjavovali tí istí odborníci, no platforma Medializuj dáva šancu rovnako kredibilným expertom, ktorí však dokážu priniesť inú perspektívu či poskytnúť relevantnejšie informácie.

„Opičie kiahne spôsobuje vakcína na COVID-19“

Hoax: Vakcína AstraZeneca, chrániaca proti koronavírusu, vraj spôsobuje opičie kiahne – a je to úplne očividné. Stačí si vraj pozrieť príbalový leták k vakcíne, v ktorom sa uvádza, že obsahuje šimpanzí adenovírus, a teda spôsobuje opičie kiahne, uvádza RTVS.

Realita: Je pravda, že vakcína využíva takzvaný šimpanzí vírusový vektor, no to neznamená, že spôsobuje opičie kiahne.

Čo hovorí odborník: „Vírus vo vakcíne firmy AstraZeneca je adenovírus z čeľade Adenoviridae. Vírus opičích kiahní je poxvírus, z čeľade Poxviridae, ku ktorému patrí aj vírus pravých kiahní − čiernych kiahní, na ktoré v histórii zomreli milióny ľudí,“ vysvetľuje pre Startitup virológ Juraj Pistl.

Podľa virológa ide o dva úplne odlišné druhy vírusov, ktoré nemajú navzájom nič spoločné.

opicie
zdroj: TASR/DPA
Zdroje: spravy.rtvs.sk, infosecurity.sk, globsec.org

Najnovšie videá

Trendové videá