Vo dvoch sa to lepšie tiahne alebo ako si vybrať co-foundera

  • Hľadáš svojho co-foundera? Veľa startupov neuspeje práve pre nezhody zakladateľov, preto by si mal vedieť, že výber tej správnej osoby je oveľa dôležitejší než samotný produkt, trh či investori.
24402-050-2c2345b1
  • Hľadáš svojho co-foundera? Veľa startupov neuspeje práve pre nezhody zakladateľov, preto by si mal vedieť, že výber tej správnej osoby je oveľa dôležitejší než samotný produkt, trh či investori.

Samozrejme, vždy môžeš stáť za celým biznisom len ty sám. Aj spoločnosť s jedným zakladateľom môže dobre fungovať. Vedel by o tom hovoriť napríklad taký Mark Zuckenberg. Treba si ale uvedomiť, že všetko budeš niesť na pleciach len ty a nikto ťa nepodrží v ťažkých časoch – ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou skôr či neskôr prídu, nakoľko každý biznis si prejde aj horšími obdobiami. Na druhej strane, nikdy sa ti nestane, že sa s niekym na niečom nedohodneš.

Človek je tvor spoločenský, a preto ak budeš dlho fungovať sám, nie je to príliš prirodzené. Navyše, štatisticky to najlepšie funguje vo dvojici – ako Jobsovi a Wozniakovi, Gatesovi a Allenovi, Hewlettovi a Packardovi, Pageovi a Brinovi a mnohým ďalším zakladateľom najúspešnejších firiem.

gatesallenzdroj: b-i.forbesimg.com

Hľadanie co-foundera sa až priveľmi podobá hľadaniu životného partnera. Nemôže to byť len tak hocikto. Musíte mať spoločné vízie, nadšenie pre vec a vzájomnú dôveru.  Zároveň treba pamätať na to, že nehľadáš svoje dvojča. Ako sa hovorí – protiklady sa priťahujú. Preto, ak máš dobrý nápad, ale nedokážeš ho sám zrealizovať, hľadaj niekoho, kto má na to zručnosti. Ak si technologicky zdatný, no nemáš vlohy na to, aby si produkt vedel predať a presvedčiť ostatných, nájdi si niekoho, kto tieto vlastnosti má. Inými slovami – jeden z vás by mal produkt vytvárať, druhý predávať. Každý by mal prirodzene robiť to, v čom vyniká, aby ste sa v konečnom dôsledku navzájom dopĺňali.

sergey-brin-and-larry-page-googlezdroj: saboteur365.files.wordpress.com

Určite by si si nevzal niekoho, koho si práve stretol. Ideálny co-founder je niekto, s kým máš spoločnú minulosť, koho dobre poznáš. Nebude to však ani chlapec od vedľa, s ktorým si vyrastal, len preto, že je to tvoj kamoš. Človek, s ktorým sa chceš pustiť do budovania biznisu, musí spĺňať aj iné predpoklady než len to, že si spolu už desať rokov každý piatok dobre pokecáte pri pive. Ten „pravý” musí byť niekto s neuveriteľnou inteligenciou, energiou a inšpiráciou. Ukážkovou situáciou je, ak tím tvoria dvaja jedinci, medzi ktorými nie je veľký vekový rozdiel, ktorí už spolu niekedy pracovali, a teda vedia, čo môžu od toho druhého v tomto smere očakávať, sú v podobnej finančnej situácií a vzájomne sa rešpektujú. V neposlednom rade musíte mať rovnaký cieľ a skutočnú motiváciu. Pokiaľ ten druhý vidí v biznise iba peniaze bez nejakého hlbšieho zmyslu, asi to nebude typ človeka, s ktorým by si mal do toho ísť.

24402-050-2c2345b1zdroj: cdn1.tnwcdn.com

Spoločnosť samozrejme môže mať aj troch a viac zakladateľov. V týchto prípadoch to môže byť ťažšie, najmä ak ide o rozhodovanie a hľadanie kompromisov. Spoločnosti so štyrmi či piatimi zakladateľmi už predstavujú extrémne nestabilné zoskupenie, a preto by si to mal dobre zvážiť. Problém takýchto spoločností nespočíva v tom, že nemôžu uspieť, no je oveľa zložitejšie rozdeliť jednotlivé role medzi toľkých ľudí bez toho, aby sa niekto cítil o niečo menej úkrátený. Nehovoriac o tom, že každý z vás sa zrejme bude chcieť chopiť vedúcej pozície. Navyše, kedykoľvek sa stretne viac ľudí, ktorí spolu na niečom pracujú, začne tam fungovať akási politika. Všetko bude o tom, či väčšina prehlasuje menšinu, kdežto pri spoločnostiach s dvomi zakladateľmi sa obaja musíte dohodnúť.

founders_chronicle_001_1-e1395355491891zdroj: blogs-images.forbes.com

Viac ľudí pracujúcich na jednom projekte ale nemusí byť len na škodu.  A to platí nielen pri brainstormingu kvôli rozmanitosti názorov. Pokiaľ sú všetci zakladatelia dostatočne motivovaní, ste schopní urobiť väčší obsah práce v kratšom čase – a to je obrovská výhoda.

Nech už si vyberieš za co-foundera kohokoľvek, najdôležitejšie je, aby vám to fungovalo. Ide predsa o druhý najdôležitejší vzťah v tvojom živote.

zdroj článku: venturehacks.com zdroj titulnej fotografie: alumni.berkeley.edu

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá