Omikron s nami ešte neskončil. Nové varianty napádajú aj očkovaných a „prekonaných“
- Výskumníci z Harvardovej univerzity prišli na nové poznatky ohľadom omikronu
- Zistili, že omikron naďalej a rozvíjal schopnosť uniknúť neutralizácii
- Výskumníci z Harvardovej univerzity prišli na nové poznatky ohľadom omikronu
- Zistili, že omikron naďalej a rozvíjal schopnosť uniknúť neutralizácii
Výskumníci z Harvardovej univerzity, konkrétne zo zdravotníckeho centra Beth Israel Deaconess, prišli na nové poznatky ohľadom omikronu. Jeho podvarianty BA.4 a BA.5 zrejme dokážu „prežiť v boji“ s protilátkami, ktoré človek nadobudne po prekonaní ochorenia aj po plnom očkovaní, uvádza CNN.
Stále sa však očakáva, že očkovanie proti Covid-19 poskytne značnú ochranu pred závažným ochorením. Výrobcovia vakcín pracujú na nových dávkach, ktoré by mohli vyvolať silnejšiu imunitnú odpoveď proti rôznym variantom.
Na Slovensku sa platnosť COVID preukazov dokonca predĺži. Ich validita mala totiž skončiť koncom tohto mesiaca, no vyjednávacie tímy z Európskeho parlamentu a Rady EÚ rozhodli o jej predĺžení. Aktuálne tak aj napriek novým poznatkom platia do konca júna 2023.
Varianty BA.4 a BA.5 dominujú v USA
Fortune informuje o tom, že tieto dva podvarianty nedávno priniesli novú vlnu infekčnosti v Juhoafrickej republike. Problémy robia aj vo Veľkej Británii, ktorá je taktiež na pokraji začiatku novej vlny koronavírusu. Po novom tieto dva typy omikronu dominujú aj v Spojených štátoch amerických.
Štúdie Harvardovej univerzity skúmajúcej nový druh ochorenia sa zúčastnilo 54 osôb. Z nich bolo 27 zaočkovaných vakcínou Pfizer-BioNTech. Ďalších 27 prekonalo podvarianty omikronu BA.1 alebo BA.2 najviac 29 dní pred začatím výskumu. Z prekonaných nebol zaočkovaný iba jeden účastník štúdie.
Výskumníci uviedli, podľa ich údajov podvarianty BA.4 a BA.5 „v podstate unikajú neutralizujúcim protilátkam vyvolaným očkovaním aj infekciou“.
Tieto zistenia naznačujú, že „variant omikron sa naďalej vyvíjal a rozvíjal schopnosť uniknúť neutralizácii“. Výskumný tím taktiež uviedol, že štúdia poskytla „imunologický kontext pre aktuálne nárasty prípadov spôsobené variantmi BA.4 a BA.5 v spoločnostiach, v ktorých je vysoká miera zaočkovanosti, ale aj infekčnosti spôsobenej podvariantmi BA.1 a BA.2″.
Najrýchlejšie šíriace sa varianty
Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odhaduje, že 94,7 percent z populácie USA vo veku 16 a viac rokov má v tele protilátky proti ochoreniu Covid-19. Tie nadobudli buď očkovaním, prekonaním alebo ich kombináciou.
Zároveň sa však odhaduje, že varianty BA.4 a BA.5 stáli za 35 percentami nových prípadov z minulého týždňa v Spojených štátoch amerických. Tento pomer narástol z 29 percent, ktoré CDC uvádzalo minulý týždeň.
Dva nové podvarianty sú najrýchlejšie sa šíriacimi, ktoré vedci doteraz zaznamenali. Očakáva sa, že BA.4 a BA.5 sa stanú dominantnými typmi omikronu v celej Európe už o niekoľko týždňov, uvádza Wral Tech Wire.
Je možné, že sme sa tešili priskoro
Podľa vedcov toto leto nemusí byť koniec pandémie. Hroziace a prichádzajúce podvarianty môžu byť ešte nebezpečnejšie a dokážu napádať priamo pľúca.
Avšak pre presnejšie informácie je potrebné vykonať hlbší výskum na väčšej skupine dobrovoľníkov. „Naše údaje naznačujú, že Covid-19 má stále schopnosť ďalej mutovať, čo vedie k zvýšenej prenosnosti a zvýšenému úniku protilátok. Keďže sa pandemické opatrenia rušia, je dôležité zostať ostražitý a neustále študovať nové varianty a podvarianty,“ uvádza autor štúdie doktor Dan Barouch.
Niektorí výrobcovia pracujú na vývoji nových vakcín zameraných na špecifické varianty. Týmto spôsobom by sa zvýšili protilátky proti konkrétnym podvariantom.
Podľa inštruktorky na Washingtonskej univerzite Pavitry Roychoudhuryovej však pred tým, ako tieto vakcíny dostaneme, bude „celkom nevyhnutné“ sa opätovne infikovať. „Ale dobrá správa je, že sme na tom, myslím, oveľa lepšie, ako sme boli bez vakcín,“ hovorí.
„Vo svete je také veľké množstvo tohto vírusu, že sa to zdá nevyhnutné. Dúfame, že ochranné opatrenia, ktoré máme, povedú väčšinou k miernejším infekciám,“ dodáva odborníčka.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: CNN, Fortune, Wral Tech Wire