Pokroková krajina ruší interrupčnú „čakačku“. Na veľkú zmenu reaguje Cigániková

  • Holandsko zrušilo povinnú päťdňovú lehotu na rozmyslenie pred interrupciou
  • Ženy si musia samy určiť dĺžku času
  • Na rozhodnutie reagovala aj Cigániková
potraty (protest), Cigániková
Protest ohľadom potratov a poslankyňa Jana Bittó Cigániková Unsplash/Gayatri Malhotra, TASR/Martin Baumann
  • Holandsko zrušilo povinnú päťdňovú lehotu na rozmyslenie pred interrupciou
  • Ženy si musia samy určiť dĺžku času
  • Na rozhodnutie reagovala aj Cigániková

Holandskí senátori hlasovali počas utorka za zrušenie päťdňového čakania žien žiadajúcich o potrat, kým sa operácia uskutoční. 

Plán už predtým schválila dolná komora parlamentu. Ako informuje portál DutchNews, proti hlasovali krajne pravicové fundamentalistické protestantské strany a štyria členovia CDA.

Uplatnenie spravodlivosti

V súčasnosti sa v Holandsku týka čakanie všetkých tých žien, ktoré sú tehotné už viac ako 16 dní a chcú ísť na potrat. Táto prax sa stala legálnou už počas 80. rokov.

Dnes však Holandsko zrušilo päťdňovú lehotu na rozmyslenie pred interrupciou. Ženy sa tak samy musia rozhodnúť a určiť si dĺžku času pred definitívnym rozhodnutím.

protest proti zákazu potratov
zdroj: TASR/Jessica Christian/San Francisco Chronicle via AP

Ako informuje portál Denník N, väčšina senátorov a poslancov je toho názoru, že „zrušenie povinnej lehoty na rozmyslenie je uplatnením spravodlivosti v otázke samostatnosti žien a ich práva na sebaurčenie“, uviedla horná komora holandského parlamentu vo vyhlásení.

Okrem toho v marci hlasovali poslanci aj za to, aby mohli rodinní lekári predpisovať potratové tabletky. Túto legislatívu však musí horná komora ešte spracovať. 

Ak niekto v súčasnosti potrebuje liek na prerušenie tehotenstva v prvých deviatich týždňoch, je nutné, aby išiel najskôr na potratovú kliniku. V Holandsku sa každoročne uskutoční približne 30 000 potratov. V 31 % využívajú tehotné ženy tabletky na prerušenie tehotenstva.

Zákon má vstúpiť do platnosti v januári budúceho roka, informovala verejnoprávna stanica NOS s odvolaním sa na holandské ministerstvo zdravotníctva.

Samostatnosť žien

Na rozhodnutie holandských senátorov reagovala aj poslankyňa Jana Bittó Cigániková, ktorá apeluje na samostatnosť žien, na svojom profile na Facebooku.

Jana Bittó Cigániková
zdroj: TASR/Martin Baumann

„Viete, aký je rozdiel medzi slovenskými a holandskými ženami? Prakticky žiadny. Akurát že naši kolegovia zo stredovekého krúžku si myslia, že nedokážu rozmýšľať samy od seba. Musia ich k tomu nútiť z poslaneckých lavíc zákonom,“ píše Cigániková.

„Nový interrupčný zákon v Holandsku stanovuje, že ženy si musia samy určiť dĺžku času pred definitívnym rozhodnutím, či interrupciu podstúpiť, alebo nie. U nás sú to povinne dva dni a sú snahy tento čas predlžovať,“ pokračuje.

Cigániková dúfa, že ženy v Holandsku budú nad svojím rozhodnutím poriadne rozmýšľať. „Tak snáď v Holandsku nezabudnú poriadne rozmýšľať, keď budú stáť pred jedným z najťažších rozhodnutí svojich životov,“ zakončila Cigániková.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Denník N, DutchNews, FB/Jana Bittó Cigániková, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá