Nová vlna koronavírusu príde, upozorňuje ministerstvo. Pre ľudí má však dobré správy

  • Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky objasňuje situáciu v súvislosti s koronavírusom
  • Nová vlna bude zrejme slabšia
korona
Ilustračný obrázok Unsplash/@maximeutopix, Unsplash/Mufid Majnun
  • Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky objasňuje situáciu v súvislosti s koronavírusom
  • Nová vlna bude zrejme slabšia

Aj keď už mnohí ľudia na koronavírus takmer zabudli, neopustil nás. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje pred novou vlnou, ktorá však bude zrejme slabšia. 

Na svojej sociálnej sieti sa ministerstvo vyjadrilo k situácii ohľadom koronavírusu. Upozorňuje na mierny nárast prípadov po celom svete, ale aj u nás.

Šíriace sa subvarianty

Aj napriek faktu, že koronavírus sa nerieši už v takej miere ako pred pár mesiacmi, neznamená to, že zrazu zmizol. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky informovalo, že pozorujú nárast počtu nových prípadov.

„V súvislosti s novými subvariantmi omikronu BA.4 a BA.5 pozorujeme vo viacerých európskych krajinách nárast počtu nových prípadov a v niektorých prípadoch aj nárast počtu hospitalizovaných. Mierny nárast počtu nových prípadov máme už aj u nás,“ uvádza Ministerstvo zdravotníctva.

Na svojej sociálnej sieti ďalej objasňuje, že nové subvarianty sa šíria omnoho rýchlejšie ako predchádzajúce mutácie vírusu. Očkovanie či prekonanie ochorenia koronavírusu v tomto prípade neposkytuje takú mieru ochrany, akú by sme si predstavovali. 

„Nové subvarianty sa šíria rýchlejšie ako predchádzajúce mutácie vírusu a je pri nich vyššia pravdepodobnosť reinfekcie. Očkovanie alebo prekonanie ochorenia pri predchádzajúcom variante vírusu poskytuje pri nových subvariantoch nižšiu mieru ochrany pred infikovaním sa ako to bolo pri predchádzajúcich variantoch vírusu,“ objasňujú.

„Na druhej strane, aktuálne neexistujú dôkazy o tom, že by nové subvarianty spôsobovali závažnejšie priebehy ochorenia,“ uvádza ďalej.

Bez plošných opatrení

Ďalej ministerstvo dodáva, že najväčší prírastok infikovaných očakávajú koncom leta a začiatkom jesene. Okrem toho nám pripomína aj Svetová zdravotnícka organizácia, že o konci pandémie ešte nemožno hovoriť. Stále totiž existuje riziko vzniku nových variantov koronavírusu. Avšak majú pre nás aj dobré správy. 

„Dobrou správou je, že väčšina obyvateľov už získala nejakú formu imunity nadobudnutú buď očkovaním, alebo prekonaním ochorenia Covid-19,“ píše Ministerstvo zdravotníctva.

Covid, pandémia
zdroj: Pexels/Jan Kopřiva

„Aj keď hladina protilátok v krvi, či už po prekonaní ochorenia alebo po očkovaní, klesá a nové varianty frekventovane mutujú, T-bunky stále poskytujú výbornú ochranu aj niekoľko rokov po očkovaní alebo prekonaní ochorenia. Preto nové varianty nie sú také smrtné a nespôsobujú také ťažké priebehy, ako to bolo napríklad pri alfa alebo delta variante,“ objasňuje ďalej.

Žiadne plošné opatrenia, aké boli zavedené v predchádzajúcich vlnách, by nemalo byť potrebné zaviesť znovu. 

Rizikové skupiny

Pred príchodom novej vlny odporúča Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky vyššiu mieru opatrnosti, a to najmä u rizikových skupín. 

„Respirátory odporúčame nosiť predovšetkým ľuďom, ktorí pociťujú príznaky ochorenia alebo boli v kontakte s infikovaným. A tiež ľuďom s trvalo oslabenou imunitou, chorobami srdca, pľúc, cukrovkou a inými závažnými ochoreniami.“

omikron sekvenácia pcr testy koronavírus
zdroj: TASR/Milan Kapusta

„Mali by ich vo vlastnom záujme nosiť tiež seniori, tehotné ženy a dojčiace matky, ako aj osoby, ktoré pociťujú príznaky ochorenia, či ľudia, ktorí sú v kontakte s osobami s príznakmi ochorenia Covid-19,“ doplnilo ďalej.

Svoje vyjadrenie Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky zakončilo tým, že aj keď je účinnosť očkovania proti novším variantom nižšia, je stále vysoká, čo sa týka ochrany pred hospitalizáciou či úmrtím.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroj: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva SR

Najnovšie videá

Trendové videá