Dom si tu kúpiš lacnejšie než na Slovensku. V tropickom raji postavia prvé plávajúce mesto na svete
- Na Maldivách postavia prvé plávajúce ostrovné mesto na svete
- Mesto bude tvorené tisíckami plávajúcich domov, hotelov, reštaurácií a obchodov
- Na Maldivách postavia prvé plávajúce ostrovné mesto na svete
- Mesto bude tvorené tisíckami plávajúcich domov, hotelov, reštaurácií a obchodov
Maldivská republika sa spojila s holandským developerom Dutch Docklands a architektonickou firmou Waterstudio. Spoločne si stanovili ambiciózny cieľ – vybudovať plávajúce mesto dostatočne veľké na to, aby sa tam zmestilo 20 000 obyvateľov. Na rozdiel od iných projektov, táto novinka má byť vnímaná najmä ako praktické riešenie v boji proti stúpajúcej hladine morí.
Plávajúce mesto, ktoré sa stavia na Maldivách, je od hlavného mesta vzdialené len 10 minút loďou. Bude pozostávať z približne 5 000 plávajúcich domov, reštaurácií, škôl a obchodov, ktoré budú postavené v miestnej lodenici a odtiahnuté na nové miesto.
Obytné jednotky budú ukotvené k podvodnému trupu, aby sa zabránilo ich odplávaniu.
Neďaleké koralové útesy slúžia ako prirodzený vlnolam, ktorý minimalizuje pohyb, ktorý by obyvatelia mohli zaznamenať. Mesto bude tiež sebestačné, pričom väčšina elektriny má pochádzať zo solárnej energie.
Odpadové vody sa budú čistiť a využívať ako rastlinné hnojivo. Namiesto tradičnej klimatizácie budú budovy a domácnosti chladené studenou vodou z hlbín Indického oceánu.
Developer si za nové bývanie v raji nepýta astronomické sumy. Ceny nehnuteľností budú začínať na 150-tisíc dolároch. Rodinný dom sa tu má dať kúpiť už od 250-tisíc dolárov.
Očakáva sa, že mesto privíta prvých obyvateľov začiatkom roka 2024, pričom projekt má byť definitívne dokončený do roku 2027.
Stavba bude tiež obklopená piesočnatými plážami s výhľadom na koralové útesy. Dutch Docklands spolu s vládou Maldív len pred pár dňami odhalili aj vizualizácie vôbec prvého ostrovného mesto svojho druhu.
Mesto bude tvorené blokmi v tvare šesťuholníka, ktoré majú vyzerať ako slávny maldivský koral. Chýbať nebude ani svetlá maldivská architektúra plná farieb. Ulice budú lemované palmami a spoločnými plážovými obytnými zónami.
Po ostrove sa budeš môcť pohybovať pešo, na bicykli alebo sa plaviť. Vytvorené tu majú byť aj obrovské nové útesy, ktoré budú pôsobiť ako lámače vody.
„Ako národ v prvej línii globálneho otepľovania majú Maldivy perfektnú pozíciu na to, aby prosperovali aj napriek stúpaniu morí a pobrežnej erózii,“ uviedol developer.
Bývalý prezident Maldív Mohamed Nasheed povedal, že vlny síce nevieme zastaviť, ale mohli by sme sa s nimi zviezť. Po vybudovaní nový projekt privíta nielen turistov, ale bude domovom aj pre Maldivčanov.
Tamojšia vláda uviedla, že toto miesto bude disponovať všetkým, čo ľudia pre pohodlný život potrebujú. Samozrejmosťou majú byť nemocnice, školy aj vládne budovy.
Maldivy sú súostrovie pozostávajúce z mnohých nízko položených ostrovov, z ktorých až 80 percent je menej ako jeden meter nad morom. V najhoršom prípade by sa mohlo stať, že krajina sa kvôli klimatickým zmenám celá ponorí do roku 2100.
Maldivy dávajú ročne na ochranu svojho pobrežia desať miliónov dolárov, podľa miestneho ministerstva životného prostredia však budú na ochranu všetkých svojich neobývaných ostrovov potrebovať celkovo 8,8 miliardy dolárov.
Voda pritom podľa odborníkov vymyla pôdu už asi na stovke neobývaných ostrovov, pričom 30 z nich je významne poznačených eróziou. OSN vytvorila takzvaný Zelený klimatický fond na pomoc rozvojovým štátom, ktorý už súostroviu vyplatil 24 miliónov dolárov. Čiastkovú pomoc ponúkli aj niektoré štáty, napríklad Japonsko prispelo na stavbu pobrežnej hrádze.
Maldivám, spoločne s ďalšími ohrozenými ostrovnými štátmi, sa už v minulosti na konferencii OSN o zmenách klímy v Madride nepodarilo presvedčiť, aby im poskytli ďalšie financovanie na riešenie problémov spojených s klimatickými zmenami.
Miestne úrady sa obávajú, že bez medzinárodnej pomoci sa budú musieť so žiadosťou o pôžičky obrátiť na banky. Domnievajú sa pritom, že malé ostrovné krajiny doplácajú na veľké rozvinuté štáty, ktoré sú najväčšími producentmi skleníkových plynov.
„Musíme prosiť niektoré z týchto veľkých znečisťovateľov, aby nám poskytli peniaze. Je to spravodlivé?“ pýtal sa maldivský minister životného prostredia.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Dutch Docklands, United Nations Development Programme 2022, NASA