Zabavenú superjachtu ruského miliardára si môžeš kúpiť aj ty. Bude na predaj v aukcii
- Jachta sa má predať za čo najvýhodnejšiu cenu
- Patrila oligarchovi Dmitrimu Pumpianskému a prišiel o ňu v marci
- Jachta sa má predať za čo najvýhodnejšiu cenu
- Patrila oligarchovi Dmitrimu Pumpianskému a prišiel o ňu v marci
Gibraltársky súd nariadil predaj superjachty ruského oligarchu Dmitrija Pumpianského zhabanej v marci na základe sankcií uvalených na Moskvu v súvislosti s vojnou na Ukrajine.
Ako v pondelok informovala agentúra AFP, úrady britskej enklávy na juhu Španielska zadržali 72-metrové plavidlo MV Axioma na základe sťažnosti podanej americkou bankou JP Morgan.
Táto banka v decembri roku 2021 poskytla pôžičku vo výške 20,5 milióna eur spoločnosti registrovanej na Britských Panenských ostrovoch, ktorej akcionárom bola cyperská firma vlastnená Pumpianským.
Oligarcha Pumpianskij bol donedávna predsedom predstavenstva spoločnosti TMK na výrobcu oceľových rúr a od marca je na zozname fyzických a právnických osôb, na ktoré Británia uvalila sankcie v dôsledku vojny na Ukrajine.
Banka JP Morgan považovala zaradenie Pumpianského na sankčný zoznam za porušenie úverovej zmluvy, pretože to viedlo k zmrazeniu jeho aktív.
Banka preto požiadala gibraltárske úrady, aby zhabali jachtu plaviacu sa pod maltskou vlajkou – bola totiž uvedená ako jedna zo záruk za úver. Banka súčasne požiadala o predaj lode na splatenie úveru.
Najvyšší súd Gibraltáru v rozhodnutí zo 14. júna, ktoré bolo zverejnené v pondelok, nariadil predaj jachty v aukcii „za najvyššiu možnú cenu“.
Pumpianskij je aj na sankčnom zozname, ktorý EÚ vedie a rozširuje od útoku Ruska na Ukrajinu.
Za jeden z dôvodov zaradenia Pumpianského na zoznam označila EÚ jeho prítomnosť na stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktoré sa konalo 24. februára a kde ruský prezident obhajoval útok na Ukrajinu a hovoril o ekonomických problémoch, ktoré by mohli nasledovať.
Zhabaná bola už v marci
Pumpianskij, označovaný za miliardára, následne prestal byť konečným užívateľom výhod spoločnosti TMK, kde vlastnil viac ako 90 percent akcií, a vzdal sa postu v jej predstavenstve.
Agentúra AFP pripomenula, že ruským oligarchom prepojením s ruským vedením zhabali jachty aj úrady v Španielsku, Taliansku a Francúzsku. Podľa AFP sa tak stalo v rámci úsilia vyvinúť tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina.
72 metrov dlhá jachta v hodnote 75 miliónov dolárov privíta až 12 hostí a zamestná 20-členný personál. Dominantou lode je jednoznačne bazén na hlavnej palube, no na päty mu siaha jedáleň pod holým nebom a kúpeľný bazén na mostovej palube s barom v bazéne.
Ako píše Yacht Charter Fleet, za jedinečným interiérom stojí Alberto Pinto, ktorému sa podarilo vytvoriť plážový dom, ktorý sa vyhýba prísnej formálnosti luxusného interiéru. Za zmienku však stojí aj 3D kino, nafukovacie tobogány, paddleboardy a wakeboardy.
Okrem súkromného wellnessu jachta disponuje tiež posilňovňou, parným kúpeľom a saunou.
Oligarchovia sa trasú o majetky
V dôsledku sankcií pristúpili mnohé štáty sveta ku konfiškácii majetkov ruských oligarchov. Väčšinou ide o zmrazenie účtov, ale aj o vily, jachty a súkromné lietadlá.
Ako sme ťa informovali, jachty či súkromné lietadlá ruských boháčov, ktorí sú blízki Putinovi, už zadržalo aj Francúzsko, Taliansko, Španielsko či Nemecko. 21 luxusných jácht zadržalo aj Fínsko, podobne kvôli podozreniu, že patria ruským sankcionovaným oligarchom.
Podľa portálu Business Insider zhabalo Taliansko jachtu, ktorá je spojená s Andrejom Melničenkom a má hodnotu 520 miliónov eur.
Francúzsko malo zabaviť plavidlo v hodnote 105 miliónov eur, ktoré je spojené s Igorom Sečinom. Španielsko zadržalo superjachtu v hodnote zhruba 135 miliónov eur, ktorá je spojená so Sergejom Chemezovom.
Zdroje: TASR, Yacht Charter Fleet, Forbes, CNN, Bloomberg