Náš sused pozoruje razantný nástup subvariantu omikronu. U nás pribudlo viac ako 500 nakazených
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 522
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 305
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 522
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 305
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 822 375, za predchádzajúci deň pribudlo 14 zaočkovaných. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 522 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 175 104, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 795 398 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 243 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 146.
Prípadov Covidu v Česku pribúda už tretí týždeň za sebou, mierne stúpa aj počet hospitalizovaných. Vyše polovicu prípadov pritom tvoria nové, nákazlivejšie subvarianty BA.4 a BA.5. Epidemiológ Petr Smejkal však v pondelkovom programe Českej televízie „Události, komentáře“ vyhlásil, že celoplošné uzávery ako pri predchádzajúcich vlnách pandémie nehrozia.
V Česku v pondelok pribudlo prvýkrát od začiatku mája vyše 1 000 prípadov Covidu za deň; laboratóriá ich odhalili 1 241. Takýto vývoj situácie sa v uplynulej dobe podľa Smejkala predpokladal.
„My sme to akurát očakávali trochu neskôr, ale už sa to dialo pred nejakým časom v západnej Európe. Konkrétne v Portugalsku nárast subvariantu BA.5 bol dosť razantný,“ tvrdí český epidemiológ. Dobrou správou podľa neho však je, že ide stále o verziu omikronu, a nie o úplne nový variant.
Subvariant BA.5 môže byť až desaťkrát nákazlivejší, ale odborníkom napriek tomu trochu uniká, priznáva Smejkal. Výhodou však podľa neho je, že populácia je už dostatočne zaočkovaná alebo má protilátky získané prekonaním choroby.
„Ľudí, ktorí sa nestretli s omikronom ani neboli očkovaní, je čoraz menej, a preto by aj následky mali byť menšie,“ domnieva sa epidemiológ.
„Buďme realisti – Covidu sa nejaký čas nezbavíme. Musíme sa stále očkovať. Imunita, po prekonaní ochorenia alebo po vakcínach, nevydrží tak dlho, ako sme si mysleli,“ priznáva Smejkal. Rizikové skupiny by preto mali dostať druhú posilňujúcu dávku.
V Nemecku už niekoľko dní po sebe stúpa počet pacientov ležiacich v nemocniciach s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19. Aktuálne je na jednotkách intenzívnej starostlivosti 810 ľudí. V krajine medzitým prevláda subvariant omikronu BA.5. Uviedol to Inštitút Roberta Kocha (RKI).
Nový subvariant už tvorí vyše polovicu všetkých nových prípadov. Podľa pravidelnej správy RKI mal BA.5 týždeň predtým podiel len 32 percent.
Inštitút Roberta Kocha zaznamenal aj ďalší nárast sedemdňovej incidencie a mierne stúpajúcu záťaž pre zdravotnícky systém krajiny. Vzhľadom na rastúci výskyt nového subvariantu omikronu RKI naďalej vyzýva na dodržiavanie všetkých aktuálne platných odporúčaní.
Covid preukazy
Rada Európskej únie (EÚ) v utorok predĺžila používanie digitálnych COVID preukazov do konca júna 2023. Preukazy o očkovaní, prekonaní alebo negatívnom testovaní na ochorenie COVID-19, zamerané na zjednodušenie voľného pohybu v bloku počas pandémie, sú v platnosti od minulého júla a členské štáty EÚ ich už vydali takmer dve miliardy. Podľa Rady je možné platnosť preukazov zrušiť skôr.
Väčšina krajín EÚ v posledných mesiacoch zrušila pandemické obmedzenia pre zlepšenie situácie, no nedávny nárast infekcií poháňaný novými variantmi vedie vlády k prehodnoteniu stratégií.
Vo Francúzsku, napríklad, ministerka zdravotníctva Brigitte Bourguignon tento týždeň odporučila, aby ľudia znova v hromadnej doprave a na preplnených miestach nosili rúška.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR, SITA