Toto leto žiadne opatrenia. Konzílium však odporúča dodržiavať 10 pravidiel
- Počet prípadov koronavírusu v Európe rastie. Hovoríme aj o Slovensku
- Konzílium odborníkov preto prichádza s radami, ako si bezpečne užiť leto
- Počet prípadov koronavírusu v Európe rastie. Hovoríme aj o Slovensku
- Konzílium odborníkov preto prichádza s radami, ako si bezpečne užiť leto
Pandémia koronavírusu sa pomaly opäť hlási o slovo. Na Slovensku, ako aj inde v Európe zaznamenávame nárast počtu denných prípadov.
Konzílium odborníkov preto prichádza s desiatimi odporúčaniami, ako si bezpečne užiť leto. Na Slovensku evidujeme posledné dva týždne nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron.
Súčasná situácia
Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, pričom je Portugalsko už za vrcholom vlny, uviedol pred pár dňami riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.
Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Vysoké riziko dnes podľa nich predstavuje aj rýchlosť šírenia.
Stále však podľa odborníkov platí, že je riziko hospitalizácie nízke. Seniori a ľudia s chronickými chorobami by však mali byť opatrní. Podľa Mišíka zatiaľ nehrozí zavádzanie reštrikčných opatrení. Zodpovednosť je v súčasnosti na pleciach každého z nás.
Opatrnosť sa vypláca
Konzílium odborníkov konštatuje, že aj keď počet prípadov ochorenia Covid-19 vo svete postupne narastá, nejde zatiaľ o nič rapídne. Vývoj epidemickej situácie odborníci neposudzujú len na základe počtu prípadov, ale aj v súvislosti so závažnosťou ochorení, ktorá sa odzrkadľuje v počte hospitalizovaných.
V čase letných dovoleniek by mali byť cestovatelia opatrní a správať sa zodpovedne. Faktom dnes je, že väčšina ochorení na Covid-19 nemá ťažký priebeh. Koronavírus však aj napriek tomu vzhľadom na jeho premenlivosť netreba podceňovať. Potrebné je držať sa tých opatrení, ktoré sa pri boji s pandémiou preukázali ako účinné.
Konzílium odborníkov prináša niekoľko odporúčaní, ktoré vychádzajú práve z efektívnych opatrení.
Odporúčania
Prvou radou je ísť sa otestovať pri príznakoch. Ak budeš pociťovať príznaky akéhokoľvek ochorenia horných dýchacích ciest s príznakmi nádchy, kašľa, bolesti hrdla s teplotou, ostaň doma.
Ochorenie treba vyležať a neroznášať ho ďalej. V takom prípade je najlepším nápadom urobiť si samotest. V prípade, že zažívaš ťažší stav, kontaktuj svojho lekára, ktorý môže navrhnúť PCR test.
Je pochopiteľné, ak si z rúšok už unavený. Avšak, stále ide o dobrý a efektívny nápad na miestach, kde sa koncentruje veľa ľudí naraz. Odborníci hovoria napríklad o kultúrnych podujatiach, odletových a príletových halách, čakárňach a podobne.
S podobnou radou prichádza konzílium odborníkov aj pri samotnom cestovaní: „Prekrývajme si ústa a nos respirátorom počas cesty lietadlom, vlakom alebo autobusom.“
Štvrtou radou je držať si odstup. Odborníci hovoria, že by sme sa mali vyhýbať kontaktu s cudzími ľuďmi a držať si pritom aspoň dvojmetrový odstup. Pri stretnutiach s ľuďmi, ktorých poznáš, je vhodné si len podať ruky. Nemal by si sa s nimi objímať ani bozkávať.
Či je pandémia, či nie, netreba zabúdať na umývanie či dezinfikovanie rúk. Prípadne použi rukavice.
Odborníci pre bezpečné leto odporúčajú aj kompletnú očkovaciu schému, a teda dve dávky vakcíny aj booster.
Dbaj aj na bezpečnosť ľudí okolo teba, najmä najzraniteľnejších skupín. „Správajme sa zodpovedne k starším a k ľuďom s oslabenou imunitou. Pred kontaktom s nimi, najmä po návrate z dovoleniek, sa otestujme, používajme respirátor alebo aspoň rúško.“
Povinnosť mať nasadený respirátor stále platí aj na Slovensku, a to v zdravotníckych zariadeniach, lekárňach a sociálnych zariadeniach. Nezabúdaj na to.
Poslednou radou odborníkov je byť k sebe ohľaduplní a opatrní. „A to aj v prípade, že sme ochorenie prekonali alebo nepatríme k rizikovým skupinám.“
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: SITA, TS/Konzílium odporúčania na leto