Inflácia enormne kýve cenami dovoleniek. Odborník radí, z čoho by si ich nemal nikdy financovať
- Odborník na financie radi plánovať si dovolenku vopred a nemíňať z určitých zdrojov
- Zdražovanie dovoleniek sa odrazilo najmä na palivovom príplatku
- Odborník na financie radi plánovať si dovolenku vopred a nemíňať z určitých zdrojov
- Zdražovanie dovoleniek sa odrazilo najmä na palivovom príplatku
Odborník na osobné financie radí plánovať si dovolenku vopred a odkladať peniaze na ňu v mesačných splátkach. „Takisto sa oplatí využiť rôzne last minute, alebo dovolenky zaplatené vopred, známe aj ako first moment. Tu sa dá výrazne ušetriť,“ odporúča Peter Ondrúšek zo spoločnosti Partners Group SK.
Výška sumy, ktorú môže rodina investovať do dovolenky, je podľa neho individuálna, ale platí pravidlo „prikrývam sa perinou, na akú mám“.
„Počet dovolenkárov sa veľmi prudko zvýšil, už teraz dosahuje stav ako pred pandémiou. Ľudia sa snažia ísť aj na dve dovolenky počas leta. Boja sa opätovného návratu protipandemických opatrení, a preto chcú toho stihnúť čo najviac,“ dodal pre denník Pravda.
Za letecké dovolenky si priplatíš
Na dovolenku podľa experta určite netreba využívať financie určené na dôchodok alebo finančnú rezervu na nepredvídané výdavky, a už vôbec, ak hrozí, že človek ostane celkom na nule. Dovolenku rovnako neodporúča financovať pomocou úveru alebo cez kreditnú kartu, keďže tu hrozia určité finančné problémy.
„Zdražovanie pri leteckých dovolenkách sa odrazilo najmä na vyššom palivovom príplatku, ktorý sa premietol do celkovej ceny dovolenky,“ uviedol Ondrúšek.
Cestujúci si podľa neho priplatia aj za individuálnu dopravu, napríklad do Chorvátska, kde treba rovnako počítať s výrazne vyššími cenami za pohonné hmoty.
„K rastu cien prišlo ako na Slovensku, tak aj v iných krajinách. Cenami hýbe rekordná inflácia a s ňou prichádzajú ruka v ruke drahšie tovary a služby. Zaplatíme viac za nákupy v obchode či za stravovanie v reštaurácii,“ dodal.
Poistenie ako základ
Pobyt v zahraničí môže výrazne predražiť úraz, hospitalizácia či podobná nepríjemnosť. Tomu sa dá podľa odborníka zabrániť dobre nastaveným cestovným poistením, ktoré kryje všetky hroziace riziká.
Pravda píše, že pokiaľ sa niekto chystá potápať či loziť po skalách, mal by mať tieto aktivity pokryté.
„Ľudia sa často spoliehajú na poistenie ku kreditnej karte, ale to je väčšinou nedostatočné a málokedy obsahuje storno zájazdu. Rovnako nepríjemná môže byť aj stratená batožina a náklady na pokazené auto, ak na dovolenku cestujeme autom. To všetko sa však dá poistiť a vyhneme sa tým neželanému predraženiu dovolenky,“ radí Ondrúšek.
Ako podotkol, pár desiatok eur ušetrených na poistení môže stáť dovolenkára za určitých okolností tisíce eur.
Nezabúdať na ostatné výdavky
Pravda uvádza, že náklady na dovolenku nezvyknú byť jedinou sumou, ktorú zaplatíte v cestovnej kancelárii. Výnimkou nie je ani pobyt all inclusive.
Netreba zabúdať ani na nákupy spojené s dovolenkou, ktoré zahŕňajú kúpu dovolenkovej lekárničky alebo opaľovacích krémov.
Expert na financie odporúča dať si pri výbere dovolenky poradiť v cestovnej kancelárii. Možno sa tým vyhnúť zbytočným nepredvídaným nákladom, napríklad aj skrytým poplatkom. „Nehanbite sa pýtať a žiadať si čo najviac informácií,“ dodal Ondrúšek.
Zdroje: SITA, Pravda