Slovák o chlp unikol smrti. Alpský ľadovec sa odtrhol, keď sa naň chystal vstúpiť
- Včerajšiu lavínu zažila aj skupinka Slovákov a Čechov
- Práve sa pripravovali na trasu, po ktorej sa spustila
- Včerajšiu lavínu zažila aj skupinka Slovákov a Čechov
- Práve sa pripravovali na trasu, po ktorej sa spustila
V talianskych Alpách došlo k tragédii. Na vrchu Marmolada, najvyššej hore Dolomitov, sa odtrhol kus ľadovca. Spustila sa tak masívna lavína.
Katastrofa sa odohrala deň po tom, čo na vrchole ľadovca zaznamenali rekordne vysokú teplotu, a to 10 stupňov Celzia. S najvyššou pravdepodobnosťou vyvolali zosun najväčšieho ľadovca v talianskych Alpách práve vysoké teploty.
Zranených previezli vrtuľníky do nemocníc v mestách Belluno, Treviso a Trento. Národnosť horolezcov nebola bezprostredne známa, ale podľa úradov boli medzi nimi aj cudzinci.
Na cestu sa po danej trase chystala aj skupinka Slovákov a Čechov.
Neskutočný rachot
Na zverejnenom videu z incidentu bolo vidno, ako sa ľadová masa zrútila zo svahov Marmolady. Čo spôsobilo zrútenie časti ľadovca nazývanej serak, nebolo bezprostredne známe. V oblasti však boli v uplynulých dňoch mimoriadne vysoké teploty, uviedli miestne úrady.
Známy taliansky horolezec Reinhold Messner pre denník La Republica povedal, že predmetný ľadovec už niekoľko rokov ustupuje v dôsledku globálneho otepľovania.
„Okolo mňa bolo asi tridsať ľudí,“ hovorí Slovák, ktorý sa nachádzal medzi horolezcami. „Akurát sme boli na tom najvyššom bode, keď sme počuli neskutočný rachot, hrozný hluk. Niekto zakričal, že letí helikoptéra, ale potom sme zistili, že sa strhla obrovská lavína.“
Respondent redakciu Startitupu poprosil, aby sme jeho meno zachovali v anonymite. Jeho celé meno máme v redakcii. Priznal, že sa mu o celej skutočnosti hovorí ťažko.
„Ostali sme tam stáť a iba sme na to pozerali a vraveli sme si, že to je hrozné. Pred nami bolo pár skupiniek, medzi nami a tou lavínou,“ opisuje Slovák. „Tí ľudia, ktorí už kráčali tým chodníkom, tak tých sme už nevideli.“
„Všetci iba stáli a zisťovali, že čo sa vlastne deje. Tí, čo už stáli na tom ľade, šli späť k nám, a Taliani, čo tam boli s nami, začali volať pomoc, záchrannú službu.“
20 minút
Na Alpy sa vybrali v skupinke ôsmich Čechov a Slovákov. Spolu chceli vyjsť na najvyšší bod, pričom šli trasou Via Ferrata, ktorá je dlhšia.
„Dostali sme sa na ten vrchol a po tomto ľadovci, kde sa strhla lavína, to mala byť naša cesta dolu. Ešte sme však stáli hore.“
„Jedna časť našej skupiny, teda štyria z ôsmich sme sa už obliekali a pripravovali na zostup dolu. Viazali sme sa na lano, obúvali si mačky. Vtedy sa to stalo,“ spomína.
„Ak by sa to teda stalo o 20 minút neskôr, tak by som tam stál aj ja. Mali sme obrovské šťastie.“
„Všetkých, čo chceli, zniesli dolu vrtuľníky. Kým sme zišli dolu my, tak nám krúžili nad hlavami, či sme v poriadku. Myslím, že sme odchádzali ako posledná skupina. Okolo deviatej večer sme boli všetci dolu. Na parkovisku však zostalo ešte kopec áut.“
Alpská záchranná služba uviedla, že sa zrútil dôležitý úsek ľadu, známy aj ako serac. Viacero ľudí lavína zasiahla. Záchranárske a pátracie tímy doteraz potvrdili šesť obetí a desať zranených, pričom je približne šestnásť ľudí stále nezvestných. Nie je vylúčené, že bude počet obetí ešte narastať, informuje portál NPR.
Najnovšie správy hovoria, že jedna z obetí bola Češka, ďalší traja Taliani a dvoch ľudí sa im zatiaľ identifikovať nepodarilo.
Zdroje: TASR, NPR