Založili svoj prvý vesmírny startup ako 20-roční. Predstavili ho aj Elonovi Muskovi
- V roku 2018 založili bengalúrsky vesmírny startup Pixxel
- V apríli 2022 vypustili svoj prvý satelit s Muskovym SpaceX
- V roku 2018 založili bengalúrsky vesmírny startup Pixxel
- V apríli 2022 vypustili svoj prvý satelit s Muskovym SpaceX
V nasledujúcich desaťročiach je pravdepodobné, že rast populácie a ľudské aktivity zosilnia súčasné tlaky na kritické zdroje. The European Space Agency píše, že medzi ne patria predovšetkým sladká voda a potraviny, tlak sa však zvýši aj na suchozemské a morské ekosystémy či znečistenie životného prostredia. Hrozby ako stúpajúca hladina morí alebo okysľovanie oceánov budú musieť byť dôkladne monitorované.
The Europan Space Agency v roku 2020 sa zúčastnila diskusie zaoberajúcej sa s vytvorením digitálneho dvojčaťa Zeme. Ide o dynamickú digitálnu repliku našej planéty. Dokáže napodobniť správanie Zeme a umelou inteligenciou pomôže vizualizovať a predpovedať prirodzenú a ľudskú aktivitu na planéte.
„Ak plánujete napríklad 2 metre vysokú hrádzu v Holandsku, môžem si prejsť dáta v digitálnom dvojčati a skontrolovať, či hrádza ešte dokáže ochrániť pred očakávanými extrémnymi udalosťami v roku 2050,“ povedal pre Science Daily zástupca riaditeľa pre výskum v Európskom centre pre strednodobé predpovede počasia Peter Bauer.
„Myšlienkou je monitorovať každé miesto na planéte každý deň a poskytovať snímky a nástroje na prácu s týmito snímkami, ktoré by organizáciám na celom svete umožnili odhaliť, monitorovať a predpovedať globálne javy v reálnom čase,“ povedal pre Entrepreneur Awais Ahmed. Spolu s Kshitijom Khandelwalom v roku 2018 založili bengalúrsky vesmírny startup Pixxel.
Začiatky spolupráce
Celoživotný záujem o vesmír im počas štúdia na BITS Pilani skrížil cesty. V roku 2017 sa spojili kvôli súťaži SpaceX Hyperloop a následne svoj prototyp hyperloop podu predstavili aj samotnému miliardárovi Elonovi Muskovi v ústredí SpaceX v Kalifornii.
„Naším cieľom bolo vybudovať vesmírnu technológiu s nástrojmi AI, ktoré by sa dali použiť na pomoc pri riešení problémov v poľnohospodárstve na predpovedanie výnosov, sledovanie šírenia určitých škodcov a chorôb plodín, odhaľovanie nelegálnej ťažby a predpovedanie a monitorovanie prírodných katastrof, lesných požiarov či naliehavých problémov,“ hovorí pre Entrepreneur Ahmed.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Avšak voľne dostupné satelitné snímky Zeme určené na analýzu boli staré niekoľko rokov. Na vyriešenie globálnych problémov potrebuje človek pravidelné a aktuálne údaje.
Oslovili mnoho európskych a amerických spoločností analyzujúce satelitné snímky. Na základe toho zistili, že snímky z vesmíru bohaté na informácie naozaj chýbajú a spoločnosti sú schopné zaplatiť za pokročilejšie údaje.
Začiatkom roku 2018 vo svojej spoločnosti Pixxel začali budovať konšteláciu mikrosatelitov. Ich úlohou je najmä vykonávať hyperspektrálne zobrazovanie.
Progresívna snaha
Ahmed pre Entrepreneur tvrdí, že hyperspektrálne zobrazovanie vesmíru môže pomôcť so závažnými neviditeľnými problémami pre dnešné satelity.
„S hyperspektrálnym zobrazovaním zachytávame svetlo vo viacerých úzkych vlnových dĺžkach, čo nám umožňuje ponoriť sa do chémie obrazu, ktorý zachytávame. Takže namiesto toho, aby sme vám povedali, či je časť farmy zelená alebo nie, môžeme identifikovať, aký je tam typ úrody, ktorá tam rastie, obsah chlorofylu v listoch, vlhkosť pôdy či štádium rastu,“ vysvetľuje.
Aktuálne je súčasťou spoločnosti takmer 60 ľudí. Každý z nich má rôznu úroveň skúsenosti. Niektorí z nich sú z prestížnych škôl ako BITS či IIT alebo pracovali v organizáciách ako ISRO či Team Indus.
Výzva z finančného hľadiska
Ahmed a Khandelwal založili svoj prvý startup ohľadom kozmických technológií ako 20-roční študenti. Vzhľadom na to, že v tom čase mali v nulovú dôveryhodnosť v odvetví, získavanie finančných prostriedkov by pre nich aktuálne nemal byť problém.
„Získať financie na začiatku bola výzva, ale mali sme to šťastie, že sme mali na palube niekoľko úžasných investorov. Nedávne financovanie série A vo výške 25 miliónov dolárov, ktoré je tiež doteraz zhodou okolností najväčším financovaním vesmírnych technológií v Indii, bolo vedené od Radical Ventures a Blume Ventures,“ tvrdí Ahmed pre Entrepreneur.
Úspech v súčasnosti
V apríli 2022 spoločnosť vypustila svoj prvý satelit Shakuntala spoločne s Muskovym SpaceX. Aktuálne pracuje na výrobe ďalších satelitov.
Podľa Ahmeda nadchádzajúce veľké zariadenie určené na montáž a testovanie satelitov spoločnosti Pixxel naštartuje komerčné škály po celom svete. Umožní mu to čoskoro stať sa sebestačným pomocou výnosov.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Entrepreneur, ScienceDaily, The European Space Agency