Podľa NASA chce Čína vojensky obsadiť mesiac. Krajina sa bráni „spoločnou budúcnosťou ľudstva“

  • NASA sa obáva rastúceho vplyvu Číny
  • Predstavitelia najľudnatejšej krajiny sveta hovoria o fámach zo strany Západu
vesmir iss astronauti
Ilustračný obrázok Pixabay/NASA-Imagery
  • NASA sa obáva rastúceho vplyvu Číny
  • Predstavitelia najľudnatejšej krajiny sveta hovoria o fámach zo strany Západu

Preteky vo vesmíre boli príznačné najmä pre obdobie Studenej vojny, kedy Sovieti s Američanmi neustále súperili o to, kto vyšle do kozmu prvého astronauta, astronautku. Vo vtedajšom bipolárnom rozdelení sveta išlo o pomerne logický sled udalostí. 

Renomovaná agentúra Reuters však poukazuje na to, že neustále napredujúca Čína v poslednom desaťročí zintenzívnila rýchlosť svojho vesmírneho programu, pričom sa zamerala predovšetkým na prieskum Mesiaca.

Britský The Guardian informoval, že v roku 2013 pristála na Mesiaci čínska bezpilotná sonda Chang’e 3, pomenovaná podľa čínskej bohyne Mesiaca, čo bolo považované za veľký úspech, keďže predtým sa bezpilotnú sondu na Mesiac podarilo dostať v roku 1976 Sovietom.

Azda ešte väčším úspechom bolo minuloročné pristátie čínskej sondy na Marse, čo sa tejto ázijskej krajine podarilo len ako druhému národu v histórii, ako zdôraznil portál Space

https://www.youtube.com/watch?v=HKiURsd0nVQ&ab_channel=DAHBOO77

Existuje predpoklad, že do konca tejto dekády pošle najľudnatejší štát sveta na Mesiac ďalšiu raketu, avšak tentokrát už s ľudskou posádkou.

Práve v tejto súvislosti vyjadril šéf Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Bill Nelson v exkluzívnom rozhovore pre nemecký Bild obavy, že Čína má v pláne vojensky Mesiac dobyť.

Veľké obavy z „únosu Mesiaca“ 

Republic World uvádza, že 79-ročný Nelson si myslí, že štátom vlastnená vesmírna korporácia China National Space Administration môže plánovať „prevzatie“ Mesiaca ako súčasť svojho vojenského vesmírneho programu. V spomínanom interview Nelson taktiež pripustil, že USA boli s Čínou v pretekoch o dobývanie vesmíru.

Zároveň zopakoval, že Čína v roku 2035 dokončí výstavbu svojej vlastnej stanice na Mesiaci a spustí niekoľko mesačných programov. Nelson navyše priznal, že NASA bola v skutočnosti „veľmi znepokojená“ pristátím Číny na Mesiaci a jej agendou únosu Mesiaca.

„Čínsky vesmírny program má pôvod v armáde a národ je známy tým, že kradne nápady a technológie,“ pritvrdil Nelson vo svojom slovníku v už spomínanom víkendovom rozhovore pre Bild.

Ide o ohováračskú kampaň, bráni sa Čína

Reakcia Číny na seba nenechala dlho čakať. Predstavitelia viac ako 1,3 miliardového národa v pondelok rezolútne popreli obvinenia šéfa NASA a zároveň ich označili za ohováračskú kampaň, pretože cieľom Číny údajne vždy bolo vybudovanie spoločnej budúcnosti ľudstva vo vesmíre, píše Washinghton Examiner. Zároveň explicitne povedali, že vždy vystupovali proti myšlienke vyzbrojovania mimo územia našej planéty.

„Nie je to prvýkrát, čo šéf amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír ignoroval fakty a neuváženým spôsobom sa vyjadril o Číne. Americká strana neustále vytvárala očierňovaciu kampaň proti normálnemu a rozumnému úsiliu Číny v kozmickom priestore a Čína sa jednoznačne stavia proti takýmto nezodpovedným poznámkam,“ povedal Zhao Lijian, hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí, pre portál Geo.tv

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Reuters, The Guardian, Bild, RepublicWorld, Space, Washinghton Examiner, Geo

Najnovšie videá

Trendové videá