Slovensko má jedny z najrýchlejších ciest na svete
- Medzi krajinami s najrýchlejšími cestami na svete je aj Slovensko
- Vyplýva to zo štúdie Medzinárodného menového fondu (MMF)
- Medzi krajinami s najrýchlejšími cestami na svete je aj Slovensko
- Vyplýva to zo štúdie Medzinárodného menového fondu (MMF)
Slovensko patrí ku krajinám s najrýchlejšími cestami na svete s priemernou rýchlosťou jazdy 93 kilometrov za hodinu.
Vyplýva to zo štúdie Medzinárodného menového fondu (MMF) o najrýchlejších cestách sveta, ktorý na základe dát z Google Maps v 162 krajinách zisťoval priemerné trvanie cesty medzi veľkými mestami vzdialenými od seba najmenej 80 kilometrov (50 míľ).
„Údaj pre Slovensko vychádza z trás medzi Bratislavou a Žilinou, Liptovským Mikulášom, Popradom alebo Košicami, kde sú kvalitné spojenia vďaka D1, R1, R2 či I/16,“ uviedol k výsledkom štúdie Útvar hodnoty za peniaze s tým, že metodika nevidí regionálne problémy, ani spojenie sever – juh.
„Približne štvrtina najlepších krajín v rebríčku má hodnoty nad 80 kilometrov za hodinu. Aby sme mali rýchle cestné spojenia na svetovej úrovni, výrazne tomu vedia napomôcť aj kvalitné cesty prvej triedy,“ dodali analytici.
Plány pre krajiny
V kategórii s najvyššou priemernou rýchlosťou ciest 91 až 110 kilometrov za hodinu je podľa štúdie zhruba tridsiatka krajín sveta. Sú v nej USA, Kanada, Argentína, Čile, Francúzska Guyana, ako aj pätnásť krajín Európy, a to Švédsko, Nemecko, Belgicko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Portugalsko, Poľsko, Česko, Slovensko, Rakúsko, Maďarsko, Chorvátsko, Srbsko a Grécko.
V kategórii s najrýchlejšími cestami sa nachádzajú aj Turecko, Irán, Saudská Arábia, Omán, Južná Kórea, Malajzia, Maroko, Juhoafrická republika, Namíbia, Botswana a Austrália.
Najrýchlejšie cesty sveta sú podľa MMF v bohatších ekonomikách, najpomalšie cesty sú v najchudobnejších krajinách, čo je ďalšia prekážka ich inkluzívneho rastu.
„Je ťažké destilovať kvalitu ciest do jednej štatistiky. Rýchlosť napríklad nezahŕňa bezpečnosť na cestách, dostupnosť alternatívnych foriem dopravy, ako je železničná doprava, alebo preťaženie počas špičiek alebo ročných období. Okrem toho nemusí plne zachytávať technické výzvy budovania kvalitných ciest v rôznorodom a ťažkom teréne,“ informoval o štúdii MMF.
Napriek tomu to podľa tejto inštitúcie môže podporiť tvorcov politík a plánovačov pri hodnotení ich cestnej infraštruktúry v porovnaní s partnerskými krajinami a hodnoty budúcich investícií do ciest.
„Dá sa tiež jednoducho rozšíriť na monitorovanie rýchlosti na menších cestách, ktoré môžu byť pre mnohých vo vidieckych oblastiach kritické. To môže pomôcť krajinám navrhnúť politiky na prekonanie cestných prekážok a zlepšiť ich konkurencieschopnosť tým, že sa ľudia a tovar budú presúvať rýchlejšie,“ dodal MMF.
Letná doprava
Čo sa týka dopravy na Slovensku, začali premávať mimoriadne letné vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s., (ZSSK), ktoré jazdia už na všetkých desiatich vybraných regionálnych linkách.
Od prvého júlového víkendu začali premávať za domácimi turistickými zaujímavosťami aj na zvyšných siedmich trasách. Počas celej letnej sezóny má prepravovať cestujúcich do rôznych lokalít na Slovensku podľa plánu 43 vlakových spojov.
Po Starej Ľubovni, Štúrove a Zemplíne môžu cestujúci putovať po železniciach napríklad aj do vyhľadávanej Banskej Štiavnice, Bardejova, Banskej Bystrice či na miesta v Gemeri a pri Slovenskom raji.
Národný osobný dopravca prevádzkuje letné vlaky tretíkrát, a to na základe dohody s Ministerstvom dopravy a výstavby SR, s národnou organizáciou na podporu a propagáciu cestovného ruchu Slovakia Travel a so samosprávnymi krajmi.
Najviac letných vlakov, a to osemnásť, premávať zo Zvolena do Banskej Štiavnice a späť, po oba víkendové dni od 2. júla do 4. septembra. Na trase Zvolen – Červená Skala – Mlynky môžu cestujúci využívať dva špeciálne spoje v sobotu a sviatky od 2. júla do 11. septembra.
Medzi Košicami a Bardejovom sú v prevádzke dva mimoriadne vlaky, a to v sobotu a nedeľu každý druhý víkend od 2. júla do 28. augusta a tiež v pondelok 29. augusta.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: SITA