Výrobca vakcíny, ktorú dostalo mnoho Slovákov, čelí žalobe. Pribudli stovky nakazených
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 250
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 618
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 250
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 618
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 822 433, za predchádzajúci deň nepribudli zaočkovaní. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 250 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 182 872, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 798 381 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 305 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 nevzrástol. Celkový počet úmrtí je 20 152.
Žaloba na BioNTech
Nemecká biotechnologická spoločnosť CureVac oznámila, že podala žalobu na jej konkurenta BioNTech za porušenie patentu. Žaloba sa týka práce, ktorá podľa nej prispela k vývoju vakcíny proti koronavírusu konzorcia BioNTech-Pfizer známej ako Comirnaty. Žalovaná firma tvrdí, že jej práca je originál a pred žalobou ju budú brániť.
CureVac uviedol, že podal žalobu proti BioNTech a dvom dcérskym spoločnostiam na krajinskom súde v Düsseldorfe. Vo vyhlásení firma tvrdila, že jej portfólio duševného vlastníctva chráni viaceré vynálezy, ktoré sa okrem iného považujú za nevyhnutné pre návrh a vývoj mRNA vakcíny proti SARS CoV-2 od BioNTechu.
Tie sa podľa nej týkajú konštrukcie molekúl mRNA vrátane sekvenčných modifikácií na zvýšenie stability a formulácií vakcín mRNA špecifických pre vakcíny proti COVID-19.
Spoločnosť uviedla, že požaduje spravodlivú kompenzáciu za údajné porušenie, ale neuviedla sumu. Neplánuje žiadať súdny príkaz a nemá v úmysle podniknúť právne kroky, ktoré by bránili výrobe, predaju alebo distribúcii ich úspešnej vakcíny Comirnaty.
CureVac aj BioNTech pracovali na vývoji technológie messenger RNA používanej v ich príslušných vakcínach a potenciálne na iné použitie. Firma CureVac vlani dosiahla neuspokojivé výsledky pri testovaní očkovacej látky proti COVID-19 prvej generácie a v súčasnosti vedie klinický test kandidáta na vakcínu druhej generácie v spolupráci s britskou farmaceutickou spoločnosťou GSK.
Svet opäť straší Covid
Odborníci varujú, že svet ani po viac ako dvoch rokoch pandémie koronavírusu stále nepoužíva jednu zo svojich najúčinnejších zbraní v boji proti ochoreniu COVID-19: správne vetranie verejných priestorov. Informuje AFP.
„V nádeji, že sa nám podarí zastaviť vlnu pandémie a znížiť úmrtnosť, musíme znížiť úroveň nákazy, čo vakcína sama nedokáže,“ povedal riaditeľ Inštitútu globálneho zdravia na Ženevskej univerzite Antoine Flahault. Podľa neho potrebujeme zlepšiť kvalitu ovzdušia vo vnútorných priestoroch.
Koronavírus sa prenáša medzi ľuďmi najmä prostredníctvom väčších kvapôčok uvoľnených do vzduchu alebo v jemných aerosóloch, keď infikovaná osoba vydychuje, najmä ak rozpráva, spieva alebo kričí.
V uzavretej alebo zle vetranej miestnosti môžu tieto aerosóly nejaký čas zostať vo vzduchu, pohybovať sa po priestore a výrazne zvyšujú riziko infekcie.
Aj keď sa všeobecne uznáva, že vírus sa môže prenášať vo vzdialenosti do dvoch metrov prostredníctvom kvapôčok aj aerosólov, stále neexistuje konsenzus o dôležitosti prenosu vírusu vzduchom v interiéri na veľkú vzdialenosť.
Tím výskumníkov z britského Úradu pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) a Univerzity v Bristole preskúmal 18 štúdií v niekoľkých krajinách o šírení koronavírusu vzduchom.
V štúdii publikovanej v britskom odbornom časopise The British Medical Journal (BMJ) vedci píšu, že ľudia sa môžu navzájom nakaziť, aj keď sú od seba vzdialení viac ako dva metre.
Ako píše AFP, jedno vieme určite: ak otvoríte okno alebo máte dobré vetranie miestnosti, aerosóly prenášajúce vírusy sa rozplynú. Odborníci však tvrdia, že v súvislosti s vetraním verejných a súkromných priestorov po celom svete sa nerobí ani zďaleka dosť.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: TASR, SITA, NCZI, korona.gov.sk, MZSR