SaS žiada odchod „Homofóba roka“ z vlády. Matovič si zo štátnej kasy vraj spravil pokladničku
- Strana SaS sa rozhodla odstúpiť od koaličnej zmluvy
- Startup Rolling Homes ti postaví dom za pár eur
- Igor Matovič vyhral anti-cenu Homofób roka
- Strana SaS sa rozhodla odstúpiť od koaličnej zmluvy
- Startup Rolling Homes ti postaví dom za pár eur
- Igor Matovič vyhral anti-cenu Homofób roka
V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.
Vybrali sme tri hlavné témy:
- SaS odstupuje od koaličnej zmluvy
- Slováci sa nemusia zadlžovať na 30 rokov. Jakub a Peter ti za pár eur postavia dom na kolesách
- Matovič je väčší Homofób roka ako Fico. Ocenenie dostane poštou, organizátori sa s ním nechcú stretnúť
Zásadné podmienky
V slovenskej vláde to už riadne dlho vrie, avšak aktuálne sa situácia ešte viac skomplikovala. Koaličná strana SaS už predom avizovala svoje plány a zvolala mimoriadne zasadnutie republikovej rady. Tá mala rozhodnúť o ďalšom postupe a ich zotrvaní v koalícii. Avšak ani dnes strana SaS nepodala definitívnu odpoveď.
„Strana SaS vypovedá koaličnú zmluvu, ktorá bola viackrát našimi partnermi opakovane porušená. Koaličnú zmluvu vypovedáme dnes a od premiéra očakávame novú,“ uviedol Sulík.
Súčasťou novej zmluvy, a teda podmienkou strany SaS, má byť aj bod, v ktorom sa uvádza, že Matovič už nebude členom vlády. Ako uviedol Richard Sulík, majú viac požiadaviek, na základe ktorých sa rozhodnú o tom, či zotrvajú vo vláde. „Ak nepríde k dohode na novej zmluve do konca augusta, ministri SaS podajú demisiu,“ dodal Sulík.
Vyostrené vzťahy medzi Sulíkom a Matovičom sú verejne známe, aj keď ich „jedna politická mater mala“. Dvojica sa už nejaký čas má poriadne v zuboch. Sulík sa odmieta pozerať na to, ako Matovič hospodári so štátnou kasou.
„Tak ako doteraz sa pri najlepšej vôli už nedá pokračovať. Verejné financie sú peniaze nás všetkých, pre každého politika by mala byť štátna kasa posvätná. Nemienime sa pozerať, ako si z nej Matovič urobil pokladničku pre jeho nápady,“ uviedol Sulík.
Ďalej uviedol, že Matovič je problémom celej koalície a problémy má s každým, kto s ním nesúhlasí. Svojimi útokmi si poštval celú spoločnosť proti sebe, uviedol.
„Takto nesmieme ďalej vládnuť,“ skonštatoval minister hospodárstva. „Očakávame návrh zmluvy, z ktorej bude vyplývať, že Matovič nebude súčasťou vlády. Na rade je Heger,“ povedal Sulík.
Premiér Eduard Heger však stranu SaS vyzval, aby z vlády v týchto ťažkých časoch neodchádzala. „Slovensko zažíva najťažšie časy vo svojej histórii, teraz nie je čas na povalenie vlády. Verím, že kolegovia z SaS sa rozhodnú zostať s nami.“ S premiérom súhlasí aj jeho domáca strana, práve ktorej líder je „koreňom“ väčšiny problémov.
Podľa Obyčajných ľudí a nezávislých osobností sú však útoky spravidla vždy na oboch stranách. Ako sa k problému stavia strana OĽANO a čo si myslí politológ Juraj Marušiak, sa dozvieš v našom článku.
Jedinečné bývanie na kolesách
Inflácia neustále stúpa a ceny za takmer všetko rastú. Ak si dnes chce obyčajný mladý pár kúpiť byt či postaviť dom, bez úveru a nejakých úspor je to takmer nemožné. Ale čo ak existuje jednoduchšia cesta k vlastnému bývaniu? Na Slovensku totiž vznikol startup Rolling Homes, ktorý ti dokáže pomôcť.
Zakladateľmi Rolling Homes sú Jakub Kolmajster a Peter Tench. Dvojica sa spoločne rozhodla, že ľuďom bude prinášať nevšedné pojazdné obydlia.
Vytvárajú „tiny domčeky“ s názvom NEO. Vďaka ich projektu si môžeš svoje bývanie priviezť doslova kamkoľvek, postaviť ho behom chvíľky, a to všetko bez veľkých nákladov, pričom si nemusíš robiť starosti ani so zariaďovaním.
„Vysnívali sme si ho do najmenších detailov a dali mu podobu spoločne so skúsenými dizajnérmi, architektmi a staviteľmi. NEO je výsledkom našich predstáv o tom, ako urobiť svet lepším miestom na život, dnes aj v budúcnosti. Svoj tiny house jednoducho preveziete vlastným autom, ktoré utiahne 3,5 tony,“ hovoria o projekte jeho tvorcovia.
Pri stavbe domu je nutné vybaviť obrovské množstvo papierov, ako napríklad aj také stavebné povolenie. Avšak, ak ide o „tiny domček“, neplatí to.
V tomto prípade máš totižto obrovskú výhodu, že netreba zháňať rôzne zdĺhavé povolenia. Ak by sa však predsa len niečo vyskytlo, startup Rolling Homes ti bez problémov pomôže.
„Aj tak ale môžete naraziť na niekoľko lokálnych obmedzení od miestnych samospráv. Aj v tomto radi pomôžeme dohľadať všetko potrebné, či je domček možné postaviť práve tam, kde chcete.“
Každý človek si však svoje vlastné bývanie predstavuje inak. Práve preto má startup v ponuke viacero verzií modulov v oblasti energií, z ktorých si môžeš vybrať.
Môžeš zvoliť prevedenie, ktoré je pripojené na siete, či už ide o vodu, elektrinu alebo odpady. Avšak ponúkajú aj tzv. offgrid verziu, ktorej súčasťou sú zásobníky vody, solárne panely či iné potrebné vybavenie na život mimo civilizácie.
Tvorcovia projektu sa snažia byť ústretoví voči životnému prostrediu a vyhýbajú sa plastom, ktorých využívajú iba nevyhnutné minimum. „Byť šetrný k životnému prostrediu je podľa nás dobré aj pre peňaženku.“
Ich domčeky majú dokonca aj špeciálnu izoláciu, vďaka ktorej podľa ich slov šetria prírodu, ale aj peniaze za vykurovanie, ktoré sa vždy zídu.
V domčeku nájdeš aj špeciálnu LED technológiu či zabudované nabíjacie body USB-C. Ak ťa takýto typ stavby láka a chceš vedieť, aká je ich cena, prečítaj si náš článok.
„Ocenenie“ pre Matoviča
Nie len vo svete, ale aj na Slovensku, existujú rôzne ocenenia či anti-ceny, o ktorých si možno ani netušil. Vedel si, že u nás môžeš získať anti-cenu Homofób roka? Ak nie, priblížime ti to o trochu viac. Výber na kandidátov tohto „ocenenia“ je každoročne veľmi pestrý, no tento rok bol obzvlášť zaujímavý.
O anti-cenu Homofób roka „súperili“ medzi sebou naozaj zvučné slovenské mená. Vybrať víťaza preto nebolo ani zďaleka také jednoduché, no nakoniec sa ním stal minister financií a líder OĽANO Igor Matovič.
Prvé miesto si vyslúžil vďaka jeho citátu „Pellegriniho kamarát – buzerant posratý – má zlaté tehly…”, čím predbehol expremiéra Roberta Fica iba o jediné percento.
Predseda strany Smer-SD získal celkom 32 % hlasov, pričom sa do výberu dostal vďaka svojmu výroku: „Ja si neželám, aby tu chodili ľudia, ktorí budú tvrdiť, že sú ženy a budú mať medzi nohami 20 cm pinďúra.”
Na zozname kandidátov o anti-cenu Homofób roka sa ocitol aj hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík, profesionálny tenista Martin Kližan či dokonca katolícky biskup Jozef Haľko.
Zaujímavé je, že zo spomínaných nominovaných, Chromík už v tejto ankete raz aj zvíťazil. Avšak pre Slovensko to nie je žiadna sláva, že vysokopostavení činitelia, ktorí by mali krajinu prezentovať, takto šíria nenávisť voči komunite LGBT.
„Je mimoriadne poľutovaniahodné, že najúspešnejšími v tejto ankete boli dvaja bývalí predsedovia vlády. Šírenie nenávisti, stereotypov a zneužívanie LGBT menšiny na vytĺkanie politického kapitálu sa zjavne presunulo od extrémistov do hlavného prúdu slovenskej politiky,“ hovorí riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher, ktorý je i spoluzakladateľom Dúhového PRIDE.
Anketa Homofób roka bola zorganizovaná pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbií (IDAHO). Spoločne ju zrealizovali mimovládne organizácie Dúhové Slovensko n. z. a Inštitút ľudských práv (IĽP).
Hlasovanie bolo verejné, pričom sa mohol na stránke ludskeprava.sk zapojiť ktokoľvek a každý taktiež mohol poslať aj vlastnú nomináciu.
Výherca anti-ceny Homofób roka Igor Matovič však obdrží svoje ocenenie prostredníctvom pošty. Prečo to tak je, ako cena vlastne vyzerá a kto bol víťazom v minulosti, sa dozvieš v našom článku.
Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:
- Najbohatší ľudia sveta prišli od začiatku roka 2022 o astronomickú sumu peňazí
- 5 nástrah, ktoré na teba číhajú pri prenájme bytu. Odborník radí, na čo si dať pozor
- Župné voľby pripomínajú skôr akčný film. Na osude dvoch miliárd by Slovákom malo záležať
- Podľa NASA chce Čína vojensky obsadiť mesiac. Krajina sa bráni „spoločnou budúcnosťou ľudstva“
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: SIU