Zavraždený Abe bol najdlhšie slúžiacim premiérom v Japonsku. Zmenil i pacifistickú ústavu
- Zavraždený Abe bol najdlhšie slúžiacim premiérom v histórii krajiny
- Vo funkcii presadzoval významné ekonomické reformy
- Mal povesť konzervatívca
- Zavraždený Abe bol najdlhšie slúžiacim premiérom v histórii krajiny
- Vo funkcii presadzoval významné ekonomické reformy
- Mal povesť konzervatívca
Šinzó Abe (67), ktorého v piatok zastrelil atentátnik na predvolebnom mítingu v japonskom meste Nara, bol najdlhšie slúžiacim premiérom v histórii svojej krajiny.
Vo funkcii presadzoval významné ekonomické reformy a mal tiež povesť tvrdého konzervatívca a nacionalistu, píše TASR na základe informácií agentúr AP a DPA.
Do funkcie nastúpil ako najmladší premiér od druhej svetovej vojny
Po prvý raz sa postavil na čelo vlády v roku 2006 vo veku 52 rokov. Stal sa tak najmladším premiérom Japonska od druhej svetovej vojny.
Jeho prvé volebné obdobie poznačili škandály a nezhody vo vládnej koalícii. Napokon odstúpil po roku zo zdravotných dôvodov. V Japonsku sa počas nasledujúcich rokov každoročne menili premiéri, a to až do Abeho návratu v roku 2012. Odvtedy bol vo funkcii nepretržite osem rokov.
Medzi hlavné body jeho programu patril plán hospodárskych reforiem, ktoré dostali prezývku abenomika. Snažil sa krajinu dostať z dlhodobého deflačného kurzu prostredníctvom fiškálnych stimulov, kvantitatívneho uvoľňovania a štrukturálnych reforiem.
Tieto reformy však podľa kritikov viedli k nerovnomernému rozdeleniu bohatstva, pričom až tretina zamestnancov v Japonsku teraz nemá trvalý pracovný pomer.
Vo voľbách zvíťazil celkovo šesťkrát. Vystužil armádu a vojenské spojenectvo Japonska so Spojenými štátmi. V školstve presadzoval výchovu k vlastenectvu a snažil sa posilniť aj medzinárodné postavenie Japonska.
Zmenil ústavu, teraz môže Japonsko pomôcť partnerom, ak budú napadnutí
Patril k zástancom reinterpretácie pacifistickej ústavy Japonska v roku 2014 s cieľom umožniť armáde pomôcť spojencom v prípade vojenského útoku. Táto zmena si vyslúžila kritiku zo strany Číny a Severnej Kórey; naopak, Spojené štáty ju ocenili.
Z funkcie premiéra odstúpil v septembri 2020, ako dôvod uviedol zhoršenie svojho zdravotného stavu v súvislosti s ulceróznou kolitídou.
V piatok 8. júla 2022 okolo 11.30 h naňho počas prejavu na volebnom mítingu v meste Nara dvakrát vystrelil atentátnik Jamagami Tecuja. Podľa mediálnych správ expremiéra zasiahol do krku a hrudníka. Po prevoze do nemocnice ho po niekoľkých hodinách vyhlásili za mŕtveho.
Páchateľ sa podľa japonských médií nesnažil z miesta činu ujsť a príslušníci bezpečnostných zložiek ho ihneď zadržali. Podľa tamojších médií je atentátnik bývalým vojakom a na útok použil zrejme podomácky vyrobenú zbraň.
Po zadržaní 41-ročný muž uviedol ako motív útoku svoju nespokojnosť s Abem.
V dome podozrivého našli zbrane a výbušniny
Podozrivý z vraždy bývalého japonského premiéra Šinza Abeho sa k priznal jeho zastreleniu. Štyridsaťjedenročný Tecuja Jamagami vyšetrovateľom povedal, že použil podomácky vyrobenú zbraň. Policajti pri prehliadke jeho domu skonfiškovali niekoľko ďalších takýchto zbraní.
Tiež našli výbušniny, v dôsledku ktorých vyzvali obyvateľov na preventívnu evakuáciu. Polícia o tom informovala na tlačovej konferencii, informuje spravodajský portál BBC. Jamagami povedal polícii, že má zášť voči „špecifickej organizácii“. Veril, že Abe bol súčasťou tejto skupiny a preto na neho strieľal.
Podľa polície na miesto v meste Nara, kde mal Abe prejav, cestoval vlakom. Nevedeli však povedať, či prišiel tesne pred začiatkom podujatia. Polícia uviedla, že po Abeho smrti sa ich vyšetrovanie zmenilo na vyšetrovanie vraždy. V tejto súvislosti vznikla 90-členná vyšetrovacia pracovná skupina.
Vyšetrovanie stále trvá a okrem iného sa zameriava na to, či muž konal sám. Páchateľ na politika strieľal v piatok počas prejavu v rámci predvolebnej kampane. Abe bol v kritickom stave, lekári bojovali o jeho život, no už mu nedokázali pomôcť a v nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho. Najdlhšie slúžiaci líder Japonska mal 67 rokov.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, SITA