Vyhrážky a obmedzovanie práv pracujúcich. Takto úraduje Putin vo svojej krajine
- Rusko pripravuje novú legislatívu
- Jej cieľom je obmedzovať práva podnikateľov a pracujúcich
- Putin tvrdí, že Rusko sotva na Ukrajine začalo
- Rusko pripravuje novú legislatívu
- Jej cieľom je obmedzovať práva podnikateľov a pracujúcich
- Putin tvrdí, že Rusko sotva na Ukrajine začalo
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky informovalo na svojej facebookovej stránke o novej pripravovanej legislatíve Ruska.
Cieľom legislatívy bude obmedzovanie práv podnikateľov a pracujúcich. Jedná sa celkom o dva návrhy zákonov podporujúcich armádu. Zvýšia tak kontrolu štátu nad podnikmi.
Bez možnosti výberu
Prvý návrh zákona docieli umožniť Kremľu, aby zaviazali podniky k plneniu štátnych zákaziek na obranu. Firmy nebudú môcť odmietnuť uzatvorenie zmluvy v rámci verejného obstarávania alebo potrieb štátu v oblasti obrany.
Potom nasleduje druhý návrh zákona, ktorý vláde umožňuje regulovať pracovný čas. V praxi to bude prebiehať tak, že pracovníkov fabrík prinúti robiť nadčasy, pracovať noci, sviatky či víkendy, a to bez sezónnej dovolenky.
Ruský prezident Vladimir Putin sa však odvoláva na Chartu OSN. Vraví, že ruská armáda iba presadzuje bezpodmienečné právo Ruska na bezpečný rozvoj.
Avšak spomenuté prostriedky, ktoré k „rozvoju“ využíva, sú iba obyčajným oklieštením práv občanov v jeho vlastnej krajine. Cieľom je v tomto prípade skôr odolávať tlaku sankcií, ktoré sú na Rusko uvalené za jeho vojenskú agresiu.
Ako uvádza Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, z Ruska, ktoré hovorí o vojne ako o „špeciálnej operácii“, sa tak stáva vojnové hospodárstvo.
Sprísňovanie trestov
Rusko sa „nemazná“ doslova s ničím. Ruská prokuratúra požiadala vo štvrtok o sedemročný trest odňatia slobody pre poslanca moskovského mestského zastupiteľstva Alexeja Gorinova za kritiku ruskej vojenskej operácie na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
Gorinov (60), vyštudovaný právnik, bol zadržaný koncom apríla za šírenie „vedome nepravdivých informácií“ o ruskej armáde. Podľa AFP je Gorinov prvým riadne zvoleným politikom z radov ruskej opozície, ktorému hrozí väzenie za kritiku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu.
Prokurátor na pojednávaní obvodného súdu v moskovskej štvrti Meščanskij obvinil Gorinova z podkopávania autority ruských ozbrojených síl, k čomu ho mala viesť „politická nenávisť“.
Gorinov kritizoval ruskú vojenskú inváziu v marci na pracovnom stretnutí, ktoré bolo nahrávané a neskôr zverejnené na platforme YouTube. Na štvrtkové súdne pojednávanie ho prišli podporiť desiatky ľudí vrátane jeho manželky a sestry.
Vpád ruských vojsk na Ukrajinu viedol k ďalšiemu obmedzeniu slobody slova v Rusku a kritika ruskej vojenskej operácie na Ukrajine sa stala v podstate zakázanou.
Ruský parlament schválil totiž v marci zákon, na základe ktorého je možné potrestať odňatím slobody šírenie „nepravdivých“ informácií o ruskej armáde. Na základe tohto zákona je stíhaný i Gorinov.
Ruský parlament v stredu tiež schválil sprísnenie trestov za vyzývanie na konanie, ktoré ohrozuje národnú bezpečnosť, a za „tajnú“ spoluprácu s cudzincami.
Putinove vyhrážky
Okrem toho, ešte vo štvrtok varoval Putin Ukrajinu, že by mala urýchlene prijať podmienky Moskvy alebo sa pripraviť na najhoršie. Zároveň zlovestne dodal, že Rusko na Ukrajine sotva začalo svoje akcie.
Na stretnutí s lídrami parlamentu Putin obvinil Západ z podnecovania nepriateľských akcií a vyhlásil, že chce s Ruskom „bojovať až do posledného Ukrajinca“. „Je to tragédia pre ukrajinský ľud, ale vyzerá to tak, že sa to uberá týmto smerom,“ dodal.
Vyhlásil, že Rusko je naďalej pripravené rokovať o ukončení bojov a dodal, že „tí, ktorí to odmietajú, by mali vedieť, že čím dlhšie to potrvá, tým ťažšie bude pre nich uzavrieť s nami dohodu“. „Počúvame, že nás chcú poraziť na bojisku. Nech to skúsia,“ povedal Putin.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: FB/Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, TASR, SITA