Je to katastrofa, ľudia ich obdivujú, no ich platy sú pre Slovensko hanbou

  • Okrem zamestnancov v školstve dvíhajú varovný prst aj pracovníci v zdravotníctve
  • Roky upozorňujú na to, že ich je nedostatok
Na snímke zdravotná sestra a peniaze.
Unsplash/Studio Michael França, Markus Spiske
  • Okrem zamestnancov v školstve dvíhajú varovný prst aj pracovníci v zdravotníctve
  • Roky upozorňujú na to, že ich je nedostatok

Odliv zdravotníkov je spôsobený viacerými faktormi, jedným z nich je aj veľmi nízky zárobok v tomto sektore. Podľa dát portálu Platy.sk je priemerný základný plat lekára na Slovensku, bez príplatkov a bonusov, 2027 eur v hrubom. Mzda sestry, opäť bez príplatkov a bonusov, je v hrubom ešte nižšia – 1 010 eur.

Základné platy týchto dvoch profesií sú vyššie nielen v susednom Rakúsku, ale už aj v Českej republike. Zdravotná sestra tam v priemere môže počítať so základným platom 1 256 eur, u lekára sa hrubá mzda bez príplatkov a bonusov pohybuje okolo 2 221 eur. Nižšia základná mzda je v prípade týchto dvoch profesií v Maďarsku aj v Poľsku.

Najviac ponúk práce pre sestry

Aktuálny nedostatok sestier vedie až k zatváraniu oddelení. Od začiatku tohto roka do 14. júna zamestnávatelia na pracovnom portáli Profesia.sk zverejnili celkovo 4 101 ponúk v rámci odvetvia zdravotníctvo a sociálna starostlivosť.

Najviac ponúkaných miest, približne 30 %, bolo pre sestry. Zamestnávatelia ich hľadali takmer 1 200. Zdravotnícke zariadenia inzerovali v tomto roku aj približne tisíc pracovných miest pre lekárov a približne 450 ponúk pre zdravotníckych asistentov.

Zamestnávatelia hľadali tiež viac než dve stovky vhodných kandidátov na pracovné miesto opatrovateľ/opatrovateľka, sociálny pracovník/pracovníčka či zubný lekár/ka.

V štatistikách vedie jednoznačne Bratislavský kraj. V hlavnom meste a okolí zamestnávatelia hľadali 582 sestier, čo predstavuje približne polovicu zo všetkých zverejnených inzerátov na danú pozíciu. 

NEMOCNICA, SANITKA
zdroj: Unsplash/CDC, camilo

„Uchádzačov či uchádzačky o zamestnanie, ktorí spĺňajú kvalifikačné predpoklady na toto pracovné miesto, oslovovali firmy aj na prácu v zahraničí. V aktuálnom roku ponúkali približne 120 takýchto pracovných miest,“ uvádza v oficiálnom stanovisku Nikola Richterová, PR Manager Profesia.sk.

Približne tri stovky lekárov, čo bolo najviac v rámci Slovenska, hľadali zamestnávatelia v Bratislavskom kraji. Najmenej pracovných príležitostí, približne 50, ponúkali zdravotnícke zariadenia v Trenčianskom kraji.

Stratili trpezlivosť

Zdravotnícki pracovníci stratili trpezlivosť a vyzývajú vládu a poslancov národnej rady na bezodkladné predstavenie legislatívy, ktorou by sa v čo najkratšom čase zvýšili mzdy v zdravotníctve.

„Nevidíme zmysle a priestor na ďalšie formálne rokovania bez jasných záverov, ktoré vyzerajú len ako naťahovanie času. Rovnako nás nebaví prizerať na vnútorné politické spory, ktoré zatieňujú reálne problémy v našej krajine a v zdravotníctve,“ uviedol za prezidentov komôr a zástupcov odborových organizácií vo vyhlásení riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Lukáš Kober.

Predstavitelia stavovských a odborových organizácií v zdravotníctve upozorňujú, že práve ministri, poslanci a predstavitelia vlády hrubo porušili dohodu a verejný prísľub predstavenia navýšenia miezd do konca júna tohto roka. To bol termín, ktorý sami navrhli.

S prichádzajúcou ďalšou vlnou ochorenia COVID-19 a pri potrebe systémových reforiem v zdravotníctve považujú riešenie mzdového ohodnotenia za úplne základnú otázku. Bez jej uzavretia sa budú problémy podľa vyhlásenia len prehlbovať.

„Personálna kríza nášho zdravotníctva je a bude podstatne horšia ako všetky uplynulé krízy posledných rokov a doplatí na ňu v prvom rade občan a pacient,“ zdôraznili odbory.

COVID nemocnica
zdroj: SITA/AP, Hendrik Schmidt

Pripomenuli, že v okolitých krajinách vlády prejavili vysokú mieru pochopenia pre zlepšenie odmeňovania zdravotníkov bez doprosovania.

Slovenskí zdravotníci sú svedkami naťahovania času napriek tomu, že dali kompetentným od februára do júna päť mesiacov na prípravu stabilizácie zdravotníckeho personálu. Vyhlásenie uvádza, že počas pandémie zdravotníci siahli na dno svojich síl.

„Dočkali sa mimoriadnych príplatkov viazaných na počet pacientov v nemocniciach a ďakovných potleskov, čo ani zďaleka nezabránilo ich ďalšiemu odlivu. Súčasné mzdové koeficienty rastú neporovnateľne pomalšie ako inflácia, ktorú Národná banka Slovenska odhaduje v tomto a budúcom roku kumulatívne na úrovni 21,5 percenta, čo spôsobí výrazný pokles reálnych miezd,“ dodávajú zdravotníci vo vyhlásení.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: SKSaPA, Platy.sk, Profesia.sk

Najnovšie videá

Trendové videá