Kúpa Twitteru je vážne ohrozená. Musk sa zrejme čoskoro pokúsi vycúvať
- Musk na verejnosti netají, že neverí všetkému, čo mu Twitter hovorí
- Teraz sa zdá, že oň stráca záujem úplne
- Musk na verejnosti netají, že neverí všetkému, čo mu Twitter hovorí
- Teraz sa zdá, že oň stráca záujem úplne
Šéf Tesly Elon Musk ponúkal ešte v apríli za kúpu sociálnej siete Twitter 43 miliárd dolárov v hotovosti. Už dlhšie je však zrejmé, že nie všetko ide podľa plánov.
Mesiac po tom, čo kúpu oznámil, ju dočasne pozastavil. Vysvetlil, že stále čaká na podrobnosti o spame a falošných účtoch na Twitteri. Hovoril vtedy, že na stole je stále aj možnosť, že sa napokon dohodnú na nižšej sume. Opakoval však, že má o kúpu sociálnej siete stále záujem. Dnes sa zdá, že od kúpy onedlho odstúpi, informuje The Guardian.
Čísla sa mu nezdali
Na súkromnej konferencii v Miami v máji Musk povedal, že falošných môže byť viac než 20 % zo všetkých účtov dokopy, informuje CNBC.
Angelo Zino, analytik CFRA, ktorý zastrešuje technologické spoločnosti, uviedol, že odhad počtu robotov je na Twitteri konštantný, odkedy vstúpila spoločnosť na burzu. Od roku 2013 uvádzajú, že ide o približne 5 % používateľov.
Musk na konferencii v Miami povedal, že sa relatívne nízkemu číslu, ktoré dostal od Twitteru, verí len ťažko. Parag Agrawal, výkonný riaditeľ Twitteru, však opakoval, že Musk má všetky potrebné informácie k dispozícii.
Plánované prevzatie Twitteru Elonom Muskom je dnes vážne ohrozené, píše The Guardian. Tento fakt spôsobil, že akcie spoločnosti klesli o 4 % počas obchodovania na Wall Street.
Twitter si stojí za svojím
The Washington Post uvádza, že Muskov tím už zastavil určité diskusie o financovaní avizovanej kúpy. Denník sa pritom odvoláva na troch ľudí, ktorí sú s celou záležitosťou oboznámení. Musk mal dospieť k záveru, že sa údaje Twitteru o spamových účtoch nedajú overiť.
Vedenie Twitteru 7. júla svoje procesy a politiku v súvislosti so spamom obhajovalo. Tvrdili, že sa problematikou zaoberá tím špecialistov a zapojené sú aj automatizované procesy, ktoré denne odstránia milión falošných účtov.
Twitter aj naďalej tvrdí, že spamové účty tvoria denne menej ako 5 % ich aktívnych používateľov.
Nebude to jednoduché
Správa z The Washington Post uvádza, že Musk čoskoro v tejto záležitosti zmení svoj postoj. Naznačujú tak, že sa od dohodnutej kúpy zrejme pokúsi odstúpiť. Ak by Musk skutočne vycúval, hrozí mu pokuta vo výške jednej miliardy dolárov.
Právni experti však tvrdia, že s ukončením dohody to nebude mať najbohatší človek sveta také jednoduché a zrejme ho neminie právny boj. Dohoda totiž obsahuje klauzuly, ktoré môžu vyústiť k tomu, že súd v Delaware, ktorý má nad transakciou právomoc, Muskovi nariadi transakciu za dohodnutú cenu uskutočniť.
„Toto šafárenie nakoniec predstavenstvo Twitteru unaví a podajú žalobu o konkrétne plnenie v Delaware,“ uviedol pre The Guardial Brian Quinn, docent na právnickej fakulte na Boston College.
Kauza či zámienka
Na stole je stále aj poplatok za prerušenie zmluvy vo výške jednej miliardy dolárov v prípade, že Musk dohodu nedodrží.
Už minulý mesiac sa špekulovalo o tom, že chce Musk od zmluvy odstúpiť. Jeho právnici totiž Twitteru poslali list s varovaním, že odmietnutie spolupráce v otázke spamových účtov predstavuje „podstatné porušenie“ dohody.
Twitter Muskovi následne poskytol údaje o 500 miliónoch denných tweetov. The Washington Post však naznačuje, že Musk nebol spokojný ani s výsledkami analýzy svojho tímu.
Odborníci uvažujú nad tým, či bola celá kauza falošných účtov len zámienkou, vďaka ktorej by pri odstúpení z dohody Musk nemusel zaplatiť ani spomínanú miliardu.
Twitter sa vyjadril, že majú aj naďalej v pláne dohodu dokončiť tak, ako bola pôvodne stanovená.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: The Guardian, CNBC, The Washington Post