Slováci, pozor. Svet vydáva výstrahu pred cestovaním do tejto destinácie, hrozí nebezpečenstvo
- Srílanský prezident bol prinútený k úteku zo svojej rezidencie
- Na útek sa dal po tom, čo tam vtrhli demonštranti požadujúci jeho odstúpenie
- Premiér je ochotný odstúpiť
- Srílanský prezident bol prinútený k úteku zo svojej rezidencie
- Na útek sa dal po tom, čo tam vtrhli demonštranti požadujúci jeho odstúpenie
- Premiér je ochotný odstúpiť
Srílanský prezident Gotábaja Rádžapakše bol v sobotu prinútený k úteku zo svojej oficiálnej rezidencie v hlavnom meste Kolombo po tom, čo tam vtrhli demonštranti požadujúci jeho odstúpenie. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Zábery, ako protestujúci vtrhli do areálu prezidentskej rezidencie, odvysielala tamojšia súkromná televízia Sirasa TV. Podľa CNN mali demonštranti rezidenciu o pár hodín neskôr aj podpáliť.
„Prezident bol eskortovaný do bezpečia,“ citovala AFP nemenovaný zdroj, podľa ktorého srílanskí vojaci strieľali do vzduchu a nasadili slzotvorný plyn, aby rozhnevanému davu zabránili v obsadení prezidentského sídla. Demonštranti pritom podľa agentúry DPA už obsadili úrad hlavy štátu, ktorý sa nachádza menej než kilometer od jeho sídla.
BREAKING: Sri Lanka protestors have stormed the presidential palace pic.twitter.com/wMLTBymtot
— Insider Paper (@TheInsiderPaper) July 9, 2022
Kto je ochotný napokon odstúpiť je premiér krajiny Ranil Wickremesinghe, uvádza CNN. Premiér uviedol, že je ochotný rezignovať a dať priestor vláde všetkých strán.
„V záujme zaistenia bezpečnosti občanov súhlasí s týmto odporúčaním lídrov opozičných strán,“ uviedla v sobotu kancelária premiéra. Demonštranti požadovali i premiérovo odstúpenie. Či odstúpi aj prezident, zatiaľ nie je jasné.
Dokedy to bude trvať? Nevieme
Dokedy bude opísaná situácia na Srí Lanke trvať nie je doteraz jasné. Nie je jasné, či bude premiérove odstúpenie stačiť na upokojenie situácie.
Na situáciu reagujú už aj iné štáty. Izrael napríklad vydal varovanie pre svojich občanov, aby sa vyhli ceste do hlavného mesta práve kvôli aktuálnej situácii.
Spojené kráľovstvo vydalo podobné varovanie už pred štyrmi dňami, svojim občanom neodporúčajú neopodstatnene cestovať do tejto krajiny ani Francúzsko, Saudská Arábia, Kanada či Austrália.
Je možné, že sa čoskoro pridajú aj iné krajiny. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí nateraz nevydalo varovanie. Slováci Srí Lanku navštevujú najmä kvôli dovolenke.
Srí Lanka čelí najhoršej ekonomickej kríze od svojej nezávislosti
Srí Lanka čelí najhoršej ekonomickej kríze od získania nezávislosti v roku 1948. V apríli prestala splácať dlh vo výške 51 miliárd dolárov a rokuje o finančnej výpomoci s Medzinárodným menovým fondom.
Krajina už takmer úplne spotrebovala zásoby benzínu a nafty. Vláda v snahe šetriť zatvorila školy i úrady, ktorých fungovanie nie sú pre chod krajiny nevyhnutné. Mnohé európske krajiny, Austrália a Spojené štáty preto varovali svojich občanov pred cestovaním na Srí Lanku.
Na demonštrácie do Kolomba prišli veľké davy ľudí aby vyjadrili nespokojnosť s bezprecedentnou ekonomickou krízou, píše AFP. Polícia zrušila v piatok vydaný zákaz vychádzania po tom, čo opozičné strany, ľudskoprávne organizácie a advokátske komory pohrozili, že šéfa polície zažalujú.
Protesters enjoying Sri Lanka’s absconding President’s swimming pool! No dictator should remain in illusion that the power is for ever, and when the end comes, it is always violent and nasty. pic.twitter.com/T3ePbkA0gM
— Ashok Swain (@ashoswai) July 9, 2022
Tisícky protivládnych demonštrantov ignorovali zákaz a dokonca prinútili predstaviteľov vlakovej dopravy, aby prevádzkovali vlaky a previezli ich do Kolomba na sobotňajšie demonštrácie.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, CNN