Poľsko sa stane primárnym cieľom útoku, zasiahneme jeho kritickú infraštruktúru, vyhráža sa Bielorusko
- Bielorusko varovalo Poľsko, že v prípade konfliktu sa stane „primárnym cieľom“
- Čakať môže „tvrdé údery“ na kritickú infraštruktúru
- Bielorusko varovalo Poľsko, že v prípade konfliktu sa stane „primárnym cieľom“
- Čakať môže „tvrdé údery“ na kritickú infraštruktúru
Bielorusko varovalo Poľsko, že v prípade konfliktu sa stane „primárnym cieľom“, pričom môže čakať „tvrdé údery“ na kritickú infraštruktúru. Uviedol to bieloruský zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl Bieloruska generálmajor Ruslan Kosygin, ktorého cituje bieloruská štátna agentúra BelTA.
„Poľské vedenie musí pochopiť, že sa v prípade konfliktu stáva primárnym cieľom útoku územie Poľska s jeho vojenskou infraštruktúrou, a to rozhodovacími centrami, prvkami tzv. systém riadenia, miesta stáleho rozmiestnenia národných ozbrojených síl, arzenály a základne, ako aj kriticky dôležité objekty ich ekonomiky a dopravnej infraštruktúry,“ uviedol Kosygin podľa portálu Európska pravda.
„Západ musí jasne pochopiť, že naša odpoveď na akékoľvek ozbrojené provokácie bude určite adekvátna a tvrdá,“ vyhrážal sa ďalej.
Jeho slová prichádzajú po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Bielorusom pošle systém balistických rakiet krátkeho doletu Iskander-M, ktorý je schopný niesť i jadrové hlavice. Taktiež pred nedávnom Lukašenko tajomne naznačil „očistu Európy“.
Poľsko obvinil, že chce zabrať územie, ktoré mu patrilo
Kosygin obvinil Poľsko, že chce zabrať územie, ktoré v minulosti patrilo Varšave.
„Ďalšou deštruktívnou oblasťou varšavskej činnosti, ktorá si vyžaduje starostlivé sledovanie a analýzu, sú zatiaľ neopodstatnené, no zároveň nebezpečné pokusy jednotlivých poľských politikov iniciovať návrat takzvaných prvotne poľských krajín, čo znamená západné regióny Ukrajina a Bielorusko,“ povedal generálmajor.
„Militaristické ašpirácie Poľska, živené besnými vyhláseniami miestnych politikov a aktívne podporované kolektívnym Západom na čele so Spojenými štátmi, teda vedú k postupnému zvyšovaniu napätia vo vojensko-politickej situácii pri hraniciach,“ dodal.
V Poľsku sa naozaj objavil nápad vytvoriť poľsko-ukrajinskú federáciu, nápad však neiniciovali vplyvní politici ale politici, ktorí sa pohybujú iba na okraji politického spektra.
V skutočnosti sú Poliaci jedným z národov, ktorý od začiatku invázie najviac podporuje Ukrajinu. Poľská vláda na Ukrajinu poslala množstvo zbraní, vrátane tankov a taktiež otvorila svoje hranice záplave ukrajinských migrantov, utekajúcich pred ruskou vojnou.
Varšava tiež patrí ku krajinám, ktoré prijali najnekompromisnejší postoj voči Rusku a podporujú tvrdé sankcie voči nemu.
Naopak, práve Moskva a kremeľská propaganda stále otvára otázku rozporciovania Ukrajiny, ktorá by sa rozdelila medzi viaceré krajiny.
Pobaltské štáty a Poľsko sú podľa neho pokusné králiky
Generálmajor ďalej neopodstatnene obvinil Poľsko a pobaltské štáty, že sa stali pokusnými králikmi Bruselu a Washingtonu, ktorí chcú v Európe rozdúchať ďalší konflikt. Na svoje tvrdenie ale neposkytol žiadne dôkazy.
„Územie Poľska, ale aj pobaltských štátov sa mení na skúšobný terén, na území ktorého plánujú Spojené štáty americké rozpútať v Európe ďalší krvavý konflikt proti Ruskej federácii a jej spojencom,“ uviedol Kosygin.
Generálmajor zabudol dodať, že krvavý konflikt na území Európy už vyše štyri mesiace prebieha. Nerozpútali ho však Spojené štáty ani Brusel, ale práve Rusko, ktoré bezdôvodne napadlo Ukrajinu.
Kosygin ďalej obvinil krajiny Severoatlantickej aliancie (NATO) a hlavne Spojené štáty z toho, že na území východného krídla NATO hromadia zbraňové systémy a vojakov za účelom „prípravy na vedenie vojenských operácií východným smerom“.
V skutočnosti naozaj došlo k navýšeniu vojakov a zbraňových systémov na východnom krídle NATO, vrátane Slovenska. Nie však preto, že by Aliancia plánovala útok na Rusko alebo Bielorusko.
K posilneniu východného krídla NATO došlo ako odpoveď na ruskú agresiu na Ukrajine a kvôli obavám krajín východného krídla, ktoré sa obávajú, že by mohli byť ďalšie na rade v ruskej agresii.
Ukrajinci sa obávajú, že Rusko sa snaží zatiahnuť Bielorusko do vojny na Ukrajine. Doteraz bieloruskí vojaci priamo neparticipovali na ruských útokov.
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko, ktorého Európska únia neuznáva ako legitímnu hlavu štátu, však dovolil Rusom používať svoje územie na útoky na Ukrajinu. Taktiež poskytoval ruskému vojsku kasárne a zdravotnú starostlivosť.
Zdroje: Európska pravda, BelTA