Mrakodrapy
Bratislava
TASR/Dano Veselský

Dlhodobý homeoffice aj práca na technológiách budúcnosti. Toto sú aktuálne trendy IT pracovného trhu

  • O IT talenty sa firmy doslova trhajú. Aj na Slovensku. To robí z práce v IT segmente top kariérnu voľbu súčasnosti
  • Vyberať si môžu IT špecialisti, ale záujem je aj o junior programátorov a správcov systémov
  • Okrem vysokých platov a práce na diaľku firmy ponúkajú aj iné benefity. Takto sa mení trh IT sektora
  • O IT talenty sa firmy doslova trhajú. Aj na Slovensku. To robí z práce v IT segmente top kariérnu voľbu súčasnosti
  • Vyberať si môžu IT špecialisti, ale záujem je aj o junior programátorov a správcov systémov
  • Okrem vysokých platov a práce na diaľku firmy ponúkajú aj iné benefity. Takto sa mení trh IT sektora

Pandémia značne urýchlila rozvoj digitalizácie a šírenie najnovších technológií aj na Slovensku. To neustále zvyšuje dopyt po IT odborníkoch, čo robí z práce v sektore informačných technológií aj naďalej jednu z najperspektívnejších kariérnych ciest posledného desaťročia.

Nedostatok IT špecialistov pretrváva

Na slovenskom trhu je v súčasnosti prebytok pracovných ponúk. No kým sa firmám darí na rôzne pozície pomalým tempom získavať kvalifikovaných ľudí, o talenty z IT segmentu sa doslova bijú. V roku 2018 tvorili ponuky z tohto odvetvia 11 % a v súčasnosti až 14 % zo všetkých inzerátov na Profesii, čo potvrdzuje dôležitosť postavenia IT na trhu práce.

„V roku 2021 sme zaznamenali vyše 40-tisíc pracovných inzerátov v IT a vôbec po prvý raz sa stalo, že počet prekonal hranicu 40-tisíc. V roku 2022 zas už do 15. júla zamestnávatelia uverejnili takmer 27-tisíc IT pracovných ponúk,“ približuje situáciu na slovenskom IT trhu Ivana Molnárová, HR odborníčka a bývalá CEO spoločnosti Profesia.

O prácu v IT teda núdza nie je, ľudia v tomto sektore jednoznačne chýbajú. Zamestnávatelia skôr majú dlhoročné problémy nájsť ľudí na niektoré špecializované pozície. To všetko ovplyvňuje aj vývoj platov, ktoré v IT rastú rýchlejšie, ako v iných segmentoch.

thisisengineering-raeng-64YrPKiguAE-unsplash
zdroj: Thisisengineering – V roku 2018 tvorili ponuky z IT odvetvia 11 % a v súčasnosti až 14 % zo všetkých inzerátov na Profesii, čo potvrzduje dôležitosť postavenia IT na trhu práce.

Perspektívu práce v IT sektore vidieť aj na platoch

Podľa údajov portálu platy.sk si človek v IT sektore dokáže zarobiť aj 3 500 eur. Molnárová uvádza, že si v IT sektore dokážu veľmi dobre zarobiť servisní technici, IT architekti, DevOps Engineer, Backend programátor či iOS programátor, pričom vo všetkých prípadoch je priemerná ponúkaná mzda nad 2 500 eur.

Obrovský záujem firiem vytvára tlak nielen na výšku finančnej odmeny, ale aj snahu prilákať do svojich radov šikovných ľudí inými cestami. Okrem vysokého platu tak majú ľudia z IT možnosť vyberať si svoje pracovisko aj na základe iných benefitov či firemných hodnôt, ktoré považujú za dôležité.

Množstvo pracovných ponúk dostupných online

Obrovský dopyt po ľuďoch z IT segmentu je dobre vidieť v online svete a najmä na známej sieti LinkedIn. Potvrdzuje to aj skúsenosť mnohých odborníkov na informačné technológie – stačilo, aby do svojho životopisu na LinkedIn uviedli znalosť z tejto oblasti a v nasledujúcich dňoch boli doslova bombardovaní správami od HR „headhunterov“.

„Keďže mám dlhoročnú skúsenosť s webmi a programovacími jazykmi ako JavaScript a pôsobím na IT manažérskej pozícii – čo mám uvedené aj na svojom LinkedIn profile –, pravidelne dostávam ponuky ísť pracovať do iných firiem,“ potvrdzuje vyššie napísané svojou skúsenosťou Richard Néveri, pôsobiaci ako COO pre Startitup.

1
zdroj: Greg Bulla – LinkedIn priniesol možnosť rýchleho hľadania pracovných ponúk či vhodných kandidátov naprieč celým svetom, nelimitujúc sa na jednu krajinu.

Možnosť pracovať na technológiách budúcnosti

Veľkým lákadlom šikovných ľudí do IT sveta je tiež možnosť spolupodieľať sa na formovaní zajtrajškov celej spoločnosti. Môžu pracovať nielen s najnovšími technologickými vymoženosťami, ale tí najšikovnejší priamo vyvíjajú technológie budúcnosti.

Okrem zdokonaľovania cloudových systémov sú tými „najexotickejšími artiklami“ určite vývoj kvantových počítačov či umelej inteligencie. Dnes už šikovní slovenskí IT špecialisti nemajú problém pracovať ani v Google či v iných technologicky prelomových firmách.

Google
zdroj: Cess Idul

Aj samotní klienti už viac rozumejú IT svetu

Pozitívnym trendom pre IT trh sú aj samotní klienti, ktorí nadobudli výrazne väčšie know-how z digitálneho sveta. Kým kedysi firemný manažment často ani poriadne nerozumel, na čo sú takíto ľudia dobrí, a po odovzdaní zákazky v podstate netušili, čo dostali, dnes je to inak.

Firmy už majú svojich vlastných expertov, ktorí dokážu spracovať prvotnú analýzu a zadanie. To výrazne napomohlo k zjednodušeniu obchodného procesu, ale tiež rozvoju celého slovenského IT biznis sektora. Rozširuje sa totiž nadväzovanie spolupráce firiem s externými konzultantmi z dodávateľských spoločností či nezávislými kontraktormi – vďaka čomu vznikajú ďalšie pracovné príležitosti.

Ako rastie uvedomelosť zamestnávateľov o IT riešeniach, stúpa aj ich povedomie o dôležitosti rozvíjať tieto vedomosti nielen u svojich IT odborníkov, ale aj pri ostatných zamestnancov. Perspektívni zamestnávatelia tak často radi preplatia zaujímavé školenia či prednášky aj od svetových lídrov a profesionálov v odbore.

Okrem nich firmy sprostredkúvajú zamestnancom aj dlhodobejšie rozvojové programy, dobrým príkladom môže byť spoločnosť NN Slovensko. „Odštartovali sme unikátny 18-mesačný TaleNNt program na rozvoj v strategických oblastiach, ako sú technológie a digitalizácia, dáta, inovácie, zameranie na klienta. Účastníci si sami určia svoj individuálny komplexný program rozvoja,“ približuje ďalšie možnosti vzdelávania sa v NN Slovensko Tímea Kolláriková, NN HR Business Partner.

Zamestnávatelia búrajú predsudky

V počiatkoch komunite IT odborníkov dominovali muži, to sa však tiež mení. Záujem žien o programovanie a všetko, čo s tým súvisí, rastie vo svete i na Slovensku. To si okrem rôznych škôl programovania uvedomujú aj tunajší zamestnávatelia.

Napríklad spoločnosť NN vytvára prostredie, ktoré tieto predsudky úspešne búra. Svojim zamestnankyniam v rámci Women Club-u ponúka eventy a workshopy aj na priblíženie IT sveta a digitálnych technológií. Rovnako spustila v spolupráci s Mini Tech MBA kurz, kde ženy z rôznych oddelení dostanú príležitosť naučiť sa základy IT, čím sa im môžu otvoriť dvere do IT sektora. Pozrieť pracovné ponuky →

Žena v IT
zdroj: thisisengineering – V počiatkoch komunite IT odborníkov dominovali muži, to sa však tiež mení. Záujem žien o programovanie a všetko, čo s tým súvisí, rastie vo svete aj na Slovensku.

Tradičné budovanie IT prostredia sa radikálne mení

Napriek určitému skepticizmu a pochybnostiam spred pár rokov je jedným z hlavných míľnikov zmien v IT sektore presun ku cloudovým službám. Tradičný spôsob budovania IT prostredí sa nimi nenávratne mení – miesto nakupovania serverov, hardvéru, licencií a inštalovania potrebného softvéru je súčasným trendom využívanie ich virtuálnej podoby.

Veľké množstvo potrebných aplikácií je možné spustiť a integrovať do systému priamo online, bez potreby kupovať hardvér či fyzické servery. IT trh sa tak presunul od predaja hardvéru a softvéru k hybridným službám – ponúkajú sa napríklad rôzne emailové aplikácie, produkčné či bezpečnostné systémy, „backup“ riešenia a úložné priestory.

Aj slovenské firmy sa snažia držať aktuálnych technologických trendov. Týka sa to všetkých sektorov, vrátane finančného – aj spomínaná spoločnosť NN má za cieľ nabehnúť na súčasné technologické trendy, akými sú napríklad komplexná digitalizácia procesov, migrácia na novú dátovú platformu postavenú na najmodernejších Azure Cloud technológiách.

„Okrem Azure Cloud ide najmä o NN DAP (Data Analytical platform) a Mikroservisnú architektúru. Čo sa týka nášho technologického stacku, nové frontendové aplikácie už vyvíjame v React framework, pričom backendová technológia, teda hlavne stateless RESP API, ostáva napísaná v Java Spring Boot,“ približuje technologické trendy v NN Miroslav Krumplík z IT oddelenia.

To je zaujímavá výzva pre všetkých IT špecialistov, ktorí majú záujem o prácu s najmodernejšími „tech“ záležitosťami a chcú napomôcť rozvoju slovenského IT biznisu. Pozrieť pracovné ponuky →

Firma ESET 2
zdroj: TASR/Jakub Kotian – Aj Slovensko sa môže pochváliť firmami, ktoré žnú úspechy v IT sfére po celom svete. Ide napríklad o spoločnosť ESET.

Prechod na cloudové systémy mení spôsob práce

Trend prepájania jednotlivých riešení a platforiem v cloude sa najviac odzrkadľuje v zmene tradičných pozícií, vyhľadávaných zručností a špecializácií. Firmy si už nevyvíjajú „custom“ systémy pre vlastnú potrebu, ale väčšinu služieb a nástrojov si zakúpia na predplatnom modeli priamo v cloude.

Pre všetkých IT ľudí, ktorí vedia pracovať napríklad s niektorou z obľúbených platforiem ako WordPress a podobne, ide o perfektnú príležitosť pracovať pre viacero firiem naraz, aj zahraničných.

Zmena sa dotkla aj samotných pracovných pomerov. Dochádza k zvýšenému uzatváraniu zmlúv na dohodu oproti tradičnému TPP. Tento trend je vidieť aj na Slovensku, napríklad NN Slovensko postupne nabieha práve na kontraktorov, aby IT špecialisti nemuseli byť viazaní iba na jednu firmu.

„Až 89 % pracovných ponúk sa týka práce na plný úväzok. Je však pravda, že za posledné roky sa zvýšil podiel živností. Aktuálne ide o 14 %, pričom ešte v roku 2018 to bola desatina. Tu treba poznamenať, že zamestnávatelia môžu v pracovných ponukách zaznačiť viacero možností úväzkov,“ opisuje aktuálnu situáciu s pracovnými úväzkami Molnárová. 

„Tieto čísla nám však potvrdzujú, že zamestnávatelia v IT sektore sa snažia prispôsobiť požiadavkám ľudí. Sú prípady, že nevedia nájsť človeka na plný úväzok, tak sa snažia vyriešiť túto chýbajúcu pracovnú silu inak, a to napríklad obchodnou dohodou s firmou alebo živnostníkom a platením za konkrétne služby,“ vysvetľuje dôvody firiem uzatvárať rôzne formy spolupráce v IT segmente.

zdroj: taylor-vick – Tradičný spôsob budovania IT prostredí sa nimi nenávratne mení – miesto nakupovania serverov, hardvéru, licencií a inštalovania potrebného softvéru je súčasným trendom využívanie ich virtuálnej podoby.

Práca na diaľku dominuje v IT sektore

Jednou z veľkých zmien, ktoré priniesla pandémia nielen na slovenský pracovný trh, je hybridný pracovný model. Ľudia v IT sektore dlhodobo preferujú pracovať na diaľku – teraz je im to vo väčšine firiem umožnené naplno.

Práve v IT sektore vidíme najvyšší podiel inzerátov ponúkajúcich úplný remote work. Firmy sa aj takýmto štýlom snažia zvýšiť počet svojich potenciálnych uchádzačov. Ak napríklad firma sídli v Bratislave, zrazu už nemusí hľadať ľudí iba v okolí, ale pokojne aj niekoho na východnom Slovensku,“ opisuje Molnárová aktuálnu situáciu so vzdialenou prácou v IT sektore.

Aj v rámci spomínanej NN Slovensko je ľuďom z IT oddelenia umožnené pracovať na diaľku: „Jedinou podmienkou je práca z územia Slovenska. Po tom, čo si zamestnanci zvykli na prácu z domáceho prostredia, nedáva zmysel ich v tom aj po uplynutí pandémie obmedzovať. Nie je teda nastavený celofiremný štandard, ale je to na báze dohody tímu s nadriadeným,“ približuje situáciu Denisa Šebenová, HR Business Partner v NN Slovensko. 

Plus NN Slovensko ako ukážka modernej slovenskej firmy dodržiava ďalší z trendov – a to možnosť určovať si pracovný čas podľa seba. Dôležité je, aby boli splnené zadané úlohy v dohodnutých termínoch požiadavky klientov či obchodných partnerov boli vždy 100-percentne naplnené. Pozrieť pracovné ponuky →

Zdroje: Digitálna koalícia, Nextech, Touchit

Najnovšie videá

Aktuálne čítajú

Trendové videá