Našetriť si na bývanie? Aby si si odložil dosť peňazí, musel by si dávať roky bokom všetko čo zarobíš

  • Našetriť na nehnuteľnosť by priemernému Slovákovi trvalo asi 12 rokov odkladania celého platu
  • Najrýchlejšie by sa k bývaniu dostali Nitrania
bývanie
Ilustračný obrázok Unsplash/Towfiqu barbhuiya, Unsplash/Henry Becerra
  • Našetriť na nehnuteľnosť by priemernému Slovákovi trvalo asi 12 rokov odkladania celého platu
  • Najrýchlejšie by sa k bývaniu dostali Nitrania

Aby si človek s priemerným platom v Bratislavskom kraji mohol dovoliť kúpu 3-izbového bytu s výmerou približne 70 m2, musel by si celú svoju čistú mzdu odkladať bokom 12 rokov, čo platí aj pre celkový slovenský priemer.

Odkázaní na úvery

Bratislavčania sú v tomto pomyselnom rebríčku na prvom mieste a takéto sporenie na byt by im trvalo najdlhšie. Hneď v závese za Bratislavským krajom sú Prešovčania, kde sú priemerné nominálne mesačné mzdy najnižšie spomedzi krajov.

Odkladať celú svoju mzdu by museli o mesiac kratšie ako v Bratislave. Najrýchlejšie by sa k bývaniu takýmto spôsobom dostali v súčasnosti Nitrania, ktorým by stačilo odkladať svoj plat sedem rokov.

Obyvateľom Trenčína a Trnavy by to trvalo o rok viac, v Banskej Bystrici by na svoj byt jej obyvatelia pracovali 9 rokov, v Žiline zas necelých 10. Vyplýva to z prepočtov spoločnosti 365.invest.

V porovnaní s priemerným príjmom sú ceny bytov privysoké. Väčšina obyvateľov túžiacich po vlastnom bývaní je preto odkázaná siahnuť po úveroch. Dopyt po nich ešte stále nezhasína, no predpokladá sa jeho postupné zníženie spôsobené čoraz väčším rastom sadzieb na hypotekárnom trhu.

Postupné zvyšovanie sadzieb

Rastie totiž tlak eurozóny na ECB, aby vzhľadom na prudko rastúcu infláciu pristúpila k zvýšeniu sadzby a pribrzdila tak inflačné tlaky. Očakáva sa však, že k zvyšovaniu sadzieb bude pristupovať pomaly a postupne, aby európska ekonomika šokom z vysokých sadzieb neupadla do recesie.

Do realít sa pritom podľa spoločnosti 365.invest stále oplatí investovať, a to predovšetkým prostredníctvom špecializovaných podielových fondov.

Vďaka rôznorodosti ich obsahu a dlhodobej stabilite výnosu predstavujú populárnu súčasť investičnej stratégie, ktorá investora zbavuje starostí spojených s kupovanou nehnuteľnosťou.

„Diverzifikácia rizika sa môže vyplatiť práve v období utlmenia trhu,“ hovorí člen predstavenstva 365.invest zodpovedný za realitné fondy Juraj Bielik.

Realitné fondy získavajú na popularite. Ich podiel na investičných podielových fondoch je druhý najväčší a predstavuje takmer 22 %.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska boli aktíva realitných fondov na Slovensku ku koncu vlaňajška v sume 2,07 mld. eur. Medziročne je to nárast o 18,5 %. Od vypuknutia pandémie, teda od 31. decembra 2019, sa objem aktív realitných fondov zvýšil o 32,5 %.

Návratnosť investície

Prudký rast cien bývania výrazne predlžuje návratnosť pri investičných bytoch určených na prenájom. Medzi mestami, v ktorých sa návratnosť investície na bývanie predĺžila najviac, figuruje na popredných priečkach aj Bratislava. V strednej Európe patrí k najdrahším mestám.

peniaze
zdroj: Unsplash/Markus Spiske

Napríklad návratnosť jednoizbového bytu v centre slovenskej metropoly sa predĺžila od januára do júna 2022 o viac ako štyri roky na 30,5 roka. Predbehla tým aj Varšavu (27,3 roka) a Budapešť (30,1 roka).

Pôvodný 10-ročný rozdiel voči Prahe sa „scvrkol“ na niečo vyše päť rokov. Vyplýva to z pravidelnej analýzy európskej brokerskej spoločnosti ProfitLevel.

Zo strednej Európy sa návratnosť predĺžila už len v Krakove (o štyri roky na 29 rokov). Naopak, v Budapešti sa návratnosť takmer nezmenila a vo Varšave sa dokonca investícia aktuálne vráti skôr ako pred polrokom.

V tejto štatistike je na tom tradične najhoršie dvojica Praha a Viedeň – investícia do jednoizbového bytu v centre českého hlavného mesta sa vráti za vyše 35 rokov a v rakúskej metropole za takmer 39 rokov.

Vôbec najdlhšiu návratnosť má investícia do bytu na prenájom v Mníchove s vyše 40 rokmi. Ak by si Slováci chceli kúpiť byt v obľúbenom Chorvátsku, pochodia podobne zle. V chorvátskom Dubrovníku sa investícia do bytu vráti až po 39 rokoch.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá