Špeciálne haly pre chudobných či vypnutie semaforov v noci. Nemecko sa pripravuje na ťažkú zimu bez ruského plynu
- Ide o bežné prerušenie Nord Streamu 1, ale otázne je, či sa obnoví
- Nemecko čelí najhoršej energetickej kríze od roku 1973
- Ide o bežné prerušenie Nord Streamu 1, ale otázne je, či sa obnoví
- Nemecko čelí najhoršej energetickej kríze od roku 1973
The Guardian uvádza, že na plynovode Nord Stream 1, ktorý prináša plyn do Nemecku cez Baltské more, sa v pondelok začali každoročné udržiavacie práce. Tie vedú k pozastaveniu prívodu plynu na približne 10 až 14 dní.
Avšak tentokrát sa Nemci obávajú, či Rusi po štandardnom prerušení dodávok plynu prívod tejto mimoriadne cennej komodity obnovia. Dôvodom je legitímna otázka, či Vladimir Putin nepoužije plynovú politiku ako zbraň voči krajinám Západu v rámci vojny na Ukrajine a kompletne zavrie kohútiky.
V tejto súvislosti nemecký minister hospodárstva Robert Habeck vystúpil minulý víkend v Deutschlandfunku, kde hovoril aj o „katastrofickom scenári“, ku ktorému môže dôjsť.
„Všetko je možné. Môže sa stať, že plyn opäť potečie, možno viac ako predtým. Môže sa stať aj to, že nepotečie nič. Musíme sa poctivo pripraviť na najhorší scenár a urobiť všetko pre to, aby sme sa pokúsili so situáciou vysporiadať,“ uviedol.
Od začiatku vojny sa závislosť Nemecka na ruskom plyne výrazne znížila
Financial Times píše, že krok ruského giganta menom Gazprom z polovice júna znížiť dodávky plynu do Nemecka viedol k markantnému zvýšeniu cien plynu a najsilnejšia európska ekonomika sa ocitla v najhoršej energetickej kríze od prvého ropného šoku v roku 1973.
Dovozcovia plynu a energetické spoločnosti bojujú o prežitie, zatiaľ čo účty bežných spotrebiteľov dosahujú nevídané výšky, pričom odborníci varujú pred ďalším rastom cien.
Minister Habeck pre BBC pripustil, že bola chyba, že Nemecko sa stalo príliš závislým na ruskom plyne. „Bola to vážna politická chyba, ktorej dôsledky dnes vidíme a ktorú sa snažíme čo najrýchlejšie napraviť,“ povedal.
Zároveň dodal, že do konca roka by mali byť hotové dva plávajúce terminály na dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG).
Deutsche Welle poukazuje na to, že podiel ruského plynu na nemeckom trhu bol ešte v roku 2021 55 %, avšak od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu Nemecko túto závislosť značným spôsobom znížilo a momentálne sa pohybuje na 35 percentách a viackrát prezentovalo zámer úplne sa zbaviť ruských dodávok.
BBC v tejto súvislosti uvádza, že ďalšími nemeckými hlavným dodávateľmi plynu sú Nórsko (31 %) a Holandsko (13 %).
Vypnuté semafory, zavreté plavárne, špeciálne vykúrené haly pre chudobných
Financial Times informuje, že samotný Habeck ide príkladom, pretože sa sprchuje kratšie, aby šetril. Zároveň on, ako aj celá nemecká vláda, apeluje na občanov, aby šetrili energiami.
Obce a vlastníci nehnuteľnosti jeho rady poslúchajú. Nemajú veľmi ani na výber, lebo odhady sú neveselé. Deutsche Welle podotýka, že prenajímatelia a správcovské spoločnosti zvyšujú mesačný paušál na náklady na vykurovanie.
Jeden bytový podnik v Berlíne avizuje 100-percentné zvýšenie cien za kúrenie v bytoch vykurovaných plynom alebo olejom. Navyše, GdW. združenie, ktoré zastupuje 3 000 bytových spoločností, vypočítalo, že každá nemecká domácnosť bude musieť v nadchádzajúcom roku vyčleniť na energie viac až o 3 800 eur.
Portál Buzzfeed uvádza príklad mesta Ludwigshafen. To plánuje zriadiť riadne vykurované haly, do ktorých sa budú chodiť zohrievať tí najchudobnejší, ktorí si kúrenie jednoducho nebudú môcť dovoliť.
Táto iniciatíva sa však v meste stretla s protichodnými názormi, pretože niektorí občania majú obavu, že počas zimy sa tam bude masovo šíriť koronavírus.
Nejde však o jediný druh opatrenia. Financial Times zdôrazňuje, že okres Lahn-Dill v blízkosti Frankfurtu vypol teplú vodu v 86 školách a 60 posilňovniach do polovice septembra s vidinou úspory až 100-tisíc eur.
Ďalšie nemecké mesto Düsseldorf uzavrelo veľký plavecký komplex Münster-Therme. Západonemecký Kolín zase po 23:00 tlmí svoje pouličné osvetlenie na 70 %.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Deutschlandfunk, The Guardian, Financial Times, BBC, Deutsche Welle, Buzzfeed