Západ upadá, Čína je na vzostupe. Bývalý britský premiér hovorí o konci dominancie Západu
- Blížime sa ku koncu západnej politickej a ekonomickej dominancie
- Uviedol to bývalý britský premiér Tony Blair
- Blížime sa ku koncu západnej politickej a ekonomickej dominancie
- Uviedol to bývalý britský premiér Tony Blair
Vojna na Ukrajine ukazuje, že dominancia Západu sa blíži ku koncu, keďže sa Čína v partnerstve s Ruskom dostáva do postavenia superveľmoci. Uviedol to bývalý britský premiér Tony Blair, informuje TASR podľa nedeľnej správy agentúry Reuters.
Blair povedal, že svet sa nachádza v historickom zlomovom bode, ktorý je porovnateľný s koncom druhej svetovej vojny alebo pádom Sovietskeho zväzu. Tentokrát však podľa jeho slov Západ zjavne nie je na vzostupe.
„Blížime sa ku koncu západnej politickej a ekonomickej dominancie,“ uviedol bývalý britský premiér počas sobotného prejavu v Ditchley Parku, ktorý sa nachádza západne od Londýna.
„Svet bude prinajmenšom bipolárny a možno aj multipolárny. Najväčšia geopolitická zmena tohto storočia príde z Číny, nie z Ruska,“ pokračoval Blair.
Vojna na Ukrajine podľa jeho slov ukázala, že Západ sa nemôže spoliehať na Čínu v tom, že sa bude správať tak, ako by to západný svet považoval za racionálne.
„Postavenie Číny ako superveľmoci je prirodzené a opodstatnené. Nie je to Sovietsky zväz,“ povedal Blair. Západ by nemal dovoliť, aby ho Čína vojensky predbehla, dodal.
„Mali by sme zvýšiť výdavky na obranu a zachovať si vojenskú prevahu,“ zdôraznil britský expremiér. Spojené štáty a ich spojenci by mali byť dostatočne pripravení, aby vedeli reagovať na akýkoľvek typ konfliktu vo všetkých oblastiach, uzavrel.
Ruské invázne vojská vpadli na Ukrajinu 24. februára. Západné krajiny reagovali uvalením tvrdých ekonomických sankcií na Moskvu. Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že Západ týmto krokom vyhlásil jeho krajine ekonomickú vojnu.
Čínsky prezident Si Ťin-pching aj napriek konfliktu na Ukrajine naďalej podporuje Putina a kritizuje západné sankcie, píše Reuters.
Prevýchovné tábory
Aj Čína má svoje vlastné problémy. Čínsky prezident Si Ťin-pching navštívil tento týždeň autonómnu oblasť Sin-ťiang, informovali v piatok štátne médiá.
Prvú návštevu tohto regiónu od roku 2014 uskutočnil v čase, keď silnejú obavy z diskriminácie Ujgurov a ďalších menšín. TASR správu prevzala z agentúr AFP a AP.
Čínska agentúra Sinchua uviedla, že prezident počas inšpekčnej návštevy regiónu na ďalekom čínskom severozápade ocenil dosiahnutý pokrok. Údajne tiež ocenil prácu štátnej polovojenskej organizácie Sin-ťiangský výrobný a stavebný zbor, na ktorú Spojené štáty uvalili sankcie za údajné porušovanie ľudských práv.
Prezident nazval Sin-ťiang „hlavnou oblasťou a uzlom“ v rámci čínskeho programu výstavby prístavov, železníc a elektrární, ktoré región spájajú s ekonomikami od strednej Ázie až po východnú Európu, píše AP s odvolaním sa na agentúru Sinchua.
Na záberoch v štátnych médiách vidieť čínskeho prezidenta ako hovoril so študentmi a miestnymi predstaviteľmi, spieval a tancoval a zožal nadšený potlesk od obyvateľov, ktorí mali na sebe tradičné oblečenie.
Za vlády Si Ťin-pchinga čínske úrady podnikli rozsiahly zásah proti miestnym ujgurským a kazašským komunitám po prepuknutí násilia v tomto nepokojnom regióne.
Medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv a odborníci uvádzajú, že úrady zadržiavajú minimálne milión Ujgurov v tzv. prevýchovných táboroch.
Okrem masových internácií sú Ujguri a príslušníci ďalších menšín vystavení aj nútenej práci, sterilizáciám a ničeniu svojho kultúrneho dedičstva. Komunistická Čína obvinenia odmieta a označuje ich za dezinformácie.
Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine
Zdroj: TASR