Nemôžeme sa sťažovať na odliv mozgov, keď nedáme mladým ľuďom šancu, píše Laura Bednárová

  • Navštívili sme vilu Elektra
  • 21-ročný Slovák založil startup v Kalifornii
  • NBS identifikovala najzávažnejšie štrukturálne výzvy slovenskej ekonomiky
martin bio genesis
Ilustračná snímka SIU, Unsplash/National cancer institute
  • Navštívili sme vilu Elektra
  • 21-ročný Slovák založil startup v Kalifornii
  • NBS identifikovala najzávažnejšie štrukturálne výzvy slovenskej ekonomiky

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Navštívili sme Mečiarov ranč. Takto dnes vyzerá v lesoch ukrytá vila Elektra 
  • Vyvíja softvér, ktorý dokáže pomôcť ľuďom zlepšiť ich zdravie. Mladý Slovák založil svoj startup v Kalifornii
  • Ako sa darí Slovensku? NBS predstavila dokument, v ktorom poukazuje na vážne problémy 

Luxusné sídlo s vychytávkou

Luxusné sídlo Elektra v Trenčianskych Tepliciach sa stalo jedným zo symbolov expremiéra Vladimíra Mečiara. Bývalý „otec národa“ a trojnásobný premiér je na politickom dôchodku už niekoľko rokov, raz za čas sa objaví na verejnosti koketujúc s myšlienkou navrátiť sa do aktívnej politiky.

Z čoho vilu financoval a odkiaľ na ňu zobral peniaze, nedokázal nikdy vysvetliť. Jeho agresívne útoky na médiá a jednu z jeho pamätných hlášok slovenskej politiky si verejnosť pamätá dodnes.

„Ešte raz sa ma to spýtaš, takú ti je…m, že sa nespamätáš,“ napadol v roku 2002 redaktora televízie Joj Ľuboslava Choluja, ktorý sa ho pýtal, na financovanie nákupu vily.

Chata v Dolnej Porube v lesoch
zdroj: Startitup

V Startitup sme sa rozhodli diskutovaný Mečiarov ranč navštíviť. Sídlo sa nachádza na jednej z bočných uličiek v Trenčianskych Tepliciach, zašitá je hlboko v lesoch. Podľa domácich je problematické ju nájsť bez pomoci.

K haciende však vedie zjazdná asfaltová cesta. Pozor treba dávať na prípadnú vysokú zver, ktorá sa občas rozhodne si skrátiť cestu skrz málo používanú asfaltku.

Vila zaujme ružovkastým náterom či presklenou prednou časťou. Zub času sa odrazil aj tu a na stavbe vidieť, že najlepšie časy má už dávno za sebou.

Mečiarov ranč podľa katastra vlastní spoločne s manželkou Margitou. Za tie roky si už okolie haciendy zariadil, ako sa patrí. Okrem multifunkčného ihriska, na ktorom si môžu zahrať tenis, volejbal či hádzanú, sa v blízkosti haciendy nachádzajú aj rozsiahle ovocné sady.

Ako dnes vyzerá Mečiarova megavila si môžeš pozrieť v tomto článku.

Multifunkčné ihrisko v lesoch
zdroj: Startitup

Spolupracuje s ľuďmi zo Silicon Valley

Má 21 rokov, študuje na University of California v Santa Cruz a je vlastníkom startupu BioGenesis. Martin Michalko už v prvom ročníku na strednej škole vedel, že sa chce v budúcnosti pohybovať medzi ľuďmi v Silicon Valley.

Spoločnosť sa zaoberá diagnostikou pacientov pomocou umelej inteligencie a spolu so spoločníkom spolupracujú na jej vývoji s ľuďmi práve zo Silicon Valley.

Založiť si vlastný startup sa pokúšal aj na Slovensku, no nájsť správnych ľudí, ktorí by mu pomohli nápad realizovať, bolo veľmi zložité. Kvôli jeho mladému veku ho nebrali seriózne. V Amerike ho však od začiatku brali vážne.

„Amerika je v tomto úplne iná, aj čo sa týka kariéry. Tu je možné dosiahnuť úplný kariérny skok, ktorý sa človeku v Európe podarí až za niekoľko rokov. Amerika má obrovské možnosti, čo sa týka sveta startupov. Môžeš tu spoznať veľmi veľa ľudí a, čo je dôležité, sú otvorení rozhovorom a pomôžu ti v tom, čo robíš. Je tu mnoho investorov, ktorí vyhľadávajú najmä takéto nové nápady a inovácie vo svete technológií.“

K nadväzovaniu kontaktov s ľuďmi zo Silicon Valley mu dopomáha aj samotná škola. Hoci si nevie predstaviť, že by žil celý život v Amerike, v najbližších rokoch sa na Slovensko vrátiť neplánuje. A to je problém.

Slovensko potrebuje mladých a šikovných ľudí. Veľa z nich sa túži vrátiť naspať domov a inovovať krajinu. Avšak pokiaľ im neposkytneme pôdu, na ktorej budú môcť žať úrodu, máme právo sa niečomu vlastne čudovať?

Martin Michalko Startup BioGenesis
zdroj: Startitup

„Tu sú vždy ľudia, ktorí sa zaoberajú práve sférou, v ktorej chceš svoj startup začať. V mojom prípade to je biotech a medtech. Dali nám veľmi dobrý feedback a rady, ako pokračovať. Teraz sa chystáme spraviť výskum, na základe ktorého by sme dokázali, že náš algoritmus funguje. Následne to budeme môcť predstaviť štátnym organizáciám.“ 

Martin pracuje konkrétne na tom, aby dokázal všetky informácie, ktoré majú doktori o svojich pacientoch, dať do jednej databázy. Ľudia by tak mali mať takého svojho personalizovaného doktora v telefóne.

„Všetky dáta ohľadom histórie pacientov a aplikovaných liečebných postupov chceme cez algoritmus AI previesť a systém naučiť diagnostikovať daný zdravotný problém.“ Celý článok o Martinovom startupe si môžeš prečítať v našom rozhovore. 

Slovensko môže čeliť vážnym problémom

Národná banka Slovenska dnes predstavila dokument s názvom Štrukturálne výzvy 2022. V ňom sú vypracované analýzy a grafy, ktoré zobrazujú skutočnosť, ako sa Slovensku darí.

V tomto prípade benchmark zobrazuje priemernú úroveň krajín EÚ. Zaostávame najmä v oblasti ekonomiky, zdravotníctva, produktivity a zraniteľnosti.

Na druhej strane, dobre až jemne nadpriemerne sa Slovensku darí v oblastiach životného prostredia, trhu práce a sociálnej inklúzie.

graf zobrazujúci stav slovenska
zdroj: materiály NBS

Zatiaľ čo sa približovanie k vyspelým krajinám EÚ z hľadiska HDP v posledných 6 rokoch zastavilo, cenová úroveň sa im približuje. Ako sa hovorí, ceny máme európske, ale platy slovenské. 

„Slovensko je jednou z krajín, v ktorých najviac poklesla podnikateľská aktivita. Globálny monitoring podnikania (GEM)2 to pripisuje najmä neistote spojenej s pandémiou COVID-19,” uvádza nový dokument NBS. 

Podnikateľská aktivita sa prepadla najmä v roku 2020. Na pandemickú situáciu začali podnikatelia reagovať v roku 2021, kedy sa aj samotná aktivita opäť zvýšila.

Okrem jaziev, ktoré zanechala pandémia na slovenskej ekonomike, čelí Ukrajina vojne zo strany Ruska. Aj táto skutočnosť ovplyvňuje Slovensko. Závislosť na dovoze surovín z Ruska robí Slovenskú ekonomiku zraniteľnou.

Graf zobrazuje našu závislosť na potrevinách z Ruska
zdroj: materiály NBS

Alarmujúci výsledok badať aj na strednej dĺžke života Slováka, ktorá poklesla o 3 roky. Hneď po Bulharoch sme najhorší v EÚ. „Nie je to len obraz zlyhania zdravotníctva, ale najmä obraz zlyhania spoločnosti,” povedal hlavný ekonóm Michal Horváth. Narážal tým na nízku zaočkovanosť Slovákov a polarizáciu spoločnosti touto témou. 

„Výrazný posun smerom k lepšiemu ani k horšiemu nevidno, vyzerá to na udržiavanie trendov, ktoré boli roky nastolené,” zhodnotil viceguvernér o vláde Eduarda Hegera. Celý článok si môžeš prečítať tu

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Trendové videá