Erdoğan dal Putinovi ochutnať jeho vlastný recept, nechal ho samého postávať pred kamerami

  • Putin rád mešká na oficiálne stretnutia. Čakať na neho má vyzdvihovať jeho dôležitosť
  • Pri jeho stretnutiach však nájdeme aj iné kontroverzné momenty
Ruský prezident Vladimir Putin prichádza na stretnutie s tureckým prezidentom Erdoganom
Turecký prezident nechal ruského prezidenta čakať takmer minútu. SITA/Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
  • Putin rád mešká na oficiálne stretnutia. Čakať na neho má vyzdvihovať jeho dôležitosť
  • Pri jeho stretnutiach však nájdeme aj iné kontroverzné momenty

Včera do Iránu priletel ruský prezident Vladimir Putin a turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan, aby v rámci spoločného samitu s predstaviteľmi Iránu prerokovali niektoré záležitosti, týkajúce sa napríklad konfliktu a situácie v Sýrii.

Krajiny majú rozdielny postoj predovšetkým v otázke prezidenta Baššára Asada, ktorého podporuje Rusko aj Irán. Turecko naopak podporuje rebelov a skupiny bojujúce proti nemu.

Znepokojivým bol pre región aj vpád tureckých vojsk priamo na sýrske územie, kde Turci zakročili proti Kurdom. V rámci toho iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí pripomenul na terajšom stretnutí tureckému prezidentovi, že ďalšia takáto turecká ofenzíva by regiónu uškodila, píše TASR. Všetky tri krajiny sa zaviazali spolupracovať na eliminácii teroristov.

Niektorých novinárov však zaujala aj iná vec a to, ako si ruský prezident Vladimir Putin musel priamo pred novinármi nepríjemne počkať na osobné stretnutie s Erdoğanom.

Vyše pol minúty tam iba stál sám a prekračoval z nohy na nohu, čo mohlo naznačovať nekomfortnú situáciu. „Zdá sa, že túto hru čakania vyhral Erdogan,“ komentujú niektorí novinári i analytici.

Nechať toho druhého čakať a prísť neskôr je pritom Putinovou známou špecialitou, čím podľa niektorých zdôrazňuje svoju dôležitosť a že na neho si jednoducho treba počkať.

Napríklad na dohodnutú audienciu s britskou kráľovnou Alžbetou meškal až približne štvrťhodinu, na stretnutie s pápežom takmer hodinu a najviac si naňho musela počkať bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorej doprial rovno hodiny čakania.

Spomínané desiatky sekúnd pred kamerami tak snáď nebudú pre hlavu Ruska v tomto prípade až taký problém.

Medzi oboma prezidentmi bola nepochybne témou aj Ukrajina, riešiť sa mal konkrétne aj obchod s obilím po Čiernom mori, no ďalšie informácie z čerstvého stretnutia sa ešte len pomaly objavujú a viac sa z týchto rokovaní dozvieme až v najbližšej dobe.

putin sediaci na stretnuti v teherane
zdroj: TASR/AP

Pod čím vítal Putin Erdogana pred rokmi

Meškanie však nie je jedinou kontroverznou črtou Vladimira Putina pri jeho stretnutiach. K Angele Merkelovej, o ktorej je známe, že sa bojí psov, si vzal veľkého čierneho labradora.

Nemecká kancelárka to okomentovala tým, že to „urobil preto, aby si dokázal svoju mužnosť“. Putin úmysel popieral, vraj o jej strachu vôbec nevedel.

Na Putina ohľadom psov raz spomínal v televízii aj bývalý americký prezident George Bush. Putin si vraj robil žarty z jeho krátkonohého teriéra Barneyho a pýtal sa, či to je naozaj pes.

Potom, keď prišiel Bush do Ruska, ho Putin čakal s obrovským psom a povedal Bushovi: „Väčší, silnejší a rýchlejší ako Barney.“ Niektorí, samozrejme, špekulujú nad istou symbolikou, ktorú chcel prostredníctvom psa Putin oznámiť.

Veľmi zaujímavo pred vyše 2 rokmi privítal napríklad aj spomínaného Erdoğana, keď ho posadil pod sochu, znázorňujúcu porážku Turecka Rusmi. Okrem toho si viacerí všimli aj sochu Kataríny Veľkej, pod ktorou zas postavili na tlačovke tureckých diplomatov.

Práve táto ruská panovníčka je spájaná s porážkou Turkov, kedy Rusi získali niektoré ich územia, ako napríklad Krym, ktorý Turkom patril celé stáročia (oveľa dlhšie ako Rusom).

Robí podľa teba Putin a Kremeľ tieto veci úmyselne?

Symbolika na Putinových stretnutiach je teda ďalšou z vecí, ktorú si médiá už párkrát všimli.

Podľa Kremľa však ani v tomto prípade nešlo o žiadny úmysel a tieto veci „sú stálou dekoráciou sály, do ktorej chodia zahraniční hostia“. Vtom prípade je podľa odborníkov na diplomaciu minimálne pozoruhodné to, že sa ich ani v tomto prípade nerozhodli dať dole.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Twitter/Ragıp Soylu, Echo24, Lidovky.cz, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá