To nie je súdny deň, to je streda. Extrémne teploty budú čoraz bežnejšie, píše Laura Bednárová

  • Na cesty Patagóniou sa vybrali na koňoch
  • Slovenská firma zažíva miliónové obraty
  • Horúčavy nás budú trápiť najbližšie roky
klimatická kríza, sucho
Unsplash/Tobias Rademacher, Bernard Hermant
  • Na cesty Patagóniou sa vybrali na koňoch
  • Slovenská firma zažíva miliónové obraty
  • Horúčavy nás budú trápiť najbližšie roky

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Patagóniu precestovali na koňoch. Dvaja dobrodruhovia rozprávajú o svojej ceste
  • ESET ohlásil historický úspech. Ich tržby presahujú hodnotu 560 miliónov eur 
  • Počasie ako v pekle trápi aj Slovensko. Na vysoké teploty si musíme zvyknúť, zásadná zmena je však potrebná 

Patagónia na koňoch

Patagónia je rozsiahla oblasť na juhu Južnej Ameriky. Leží v území dvoch krajín, väčšina patrí Argentíne, zvyšok Čile. Aj napriek jej obrovskej rozlohe nie je príliš zaľudnená, podmienky pre život sú tam kruté. To však neodradilo dvoch slovenských dobrodruhov Jožiho a Paliho, ktorí sa rozhodli Patagóniu precestovať na koňoch.

Skúsenosti s jazdením nemali žiadne, pred samotným výletom absolvovali iba zopár lekcií ešte na Slovensku. Joži stihol 10 až 15 lekcií, ja asi 3. K ďalším som sa nedostal, lebo som sa dolámal na bicykli a mesiac a pol som ani nechodil. Extra vzťah ku koňom som tiež nemal, akurát som ich rešpektoval ako zvieratá, čo majú nejakú silu či veľkosť.“

Na expedíciu išli s cieľom natočiť film, mali aj sponzorov. Pôvodný plán bol prejsť 2-tisíc kilometrov naprieč celým územím. Kvôli extrémnemu suchu a požiarom museli túto trasu upraviť.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Jozi a Pali na cestach (@jozi_a_pali)

Kone si prenajali od lokálneho človeka v Bariloche. Podľa ich slov majiteľ nemal žiaden problém s tým, že nevedia takmer vôbec jazdiť, aj napriek tomu, že ho o tom informovali.

Pár dní trvalo, kým si zvykli a zistili, ako správne jazdiť na týchto majestátnych zvieratách. Našťastie pre dvojicu dobrodruhov mali so sebou kameramanku, ktorá jazdiť vie, a tak im bola schopná pomôcť.  

Po území cestovali tzv. hviezdicovým systémom, aby po pár dňoch mohli kone vrátiť naspať majiteľovi, pretože boli unavené a viditeľne chudli.

„Vždy sme boli od majiteľa v takej vzdialenosti, že sme sa mohli maximálne za 3 dni najkratšou cestou vrátiť. Časom sme už mali vycibrenejší cit pre kone a všimli sme si, že už majú dosť.“

V sedle strávili približne 20 kilometrov denne po dobu 20 dní. Spávali zväčša vonku, koňom však museli zaistiť dobrú trávu či pasienky, čo v Patagónii nie je zrovna najjednoduchšie.

Ako Joži s Pali prežili toto dobrodružstvo a akým šialenostiam museli čeliť, si môžeš prečítať v tomto článku.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Jozi a Pali na cestach (@jozi_a_pali)

Globálny líder v kyberbezpečnosti

Slovenská firma ESET je globálnym lídrom v kybernetickej bezpečnosti. Už viac ako 30 rokov vyvíja a poskytuje služby zamerané na IT bezpečnosť a ochranu podnikov pred stále sofistikovanejšími digitálnymi hrozbami. A že sa jej to darí výborne.

Jedným z dôkazov o neustálom napredovaní je aktuálna správa, ktorá reportuje hospodárske výsledky spoločnosti za rok 2021. Aj napriek pandémii svoje tržby zvýšila medziročne o 6 % na celkovú hodnotu viac ako 564 miliónov eur.

Zisk po zdanení sa vyšplhal na hodnotu viac ako 84 miliónov eur a po prvýkrát tak presiahol hranicu 80 miliónov. Aj napriek obrovským ziskom firma funguje bez externého investora.

„Dosiahnuté ekonomické výsledky nás, samozrejme, tešia. Dôležité však pre nás je, že sa nám v minulom roku podarilo dosahovať stanovené ciele a inovovať naše produktové portfólio,“ komentuje v oficiálnom stanovisku hospodársky výsledok Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET. 

Na snímke Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET.
zdroj: ESET

Okrem toho firma neustále pokračuje v nábore nových zamestnancov a ku koncu roka sa ich počet priblížil k dvom tisíckam.

Dlhodobým cieľom spoločnosti je stať sa jedným z troch najväčších globálnych dodávateľov bezpečnostných riešení na svete. „Sme presvedčení, že cesta k tomuto cieľu vedie cez inovácie, vedu a výskum. Práve preto sa naše aktivity zameriavajú na podporu excelentnej vedy a chceme, aby tieto atribúty stelesňovala aj naša budúca centrála,“ dodáva Marko. Viac si prečítaš v tomto článku

Horúčavy, sucho, požiare

„Je mi teplo“ je rutinný stav dnešných dní. Horúčavy boli včera, dnes a budú aj zajtra. V Británii včera namerali prvýkrát teplotu nad 40 stupňov, pričom bežná teplota v tomto čase v Anglicku bývala nad 20 stupňov. Teplote 39 stupňov by sme mali čeliť aj na Slovensku a to už vo štvrtok, meteorológovia však nevylučujú aj vyššie teploty.

Na Slovensku sú letné teploty toto leto okolo 35 °C už celkom bežné a odborníkov neprekvapili. „Prognostické modely už v máji naznačovali, že toto leto bude teplotne silne nadnormálne a suché. Teda nič prekvapujúce, ľudia sa mohli na takéto počasie pripraviť, teplé počasie by malo pokračovať minimálne aj v prvej polovici augusta,“ uviedol pre Startitup klimatológ Pavel Matejovič.

Je však dôležité poznamenať, že v minulosti sa to nedialo. Klimatológ vysvetľuje, že v prípade že sa veľmi horúce letá vyskytujú pravidelne, prípadne takmer každoročne, ide o dôsledok klimatickej zmeny.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

„Jeden extrém nikdy nie je potvrdením existencie klimatickej zmeny. Jasným dôkazom je ale to, že sa zvyšuje početnosť nadnormálne až mimoriadne nadnormálnych prípadov teploty vzduchu v posledných desaťročiach. Je to v súlade s tým, že zosilňuje skleníkový efekt atmosféry a že sa v strednej Európe oteplila klíma v priemere už o 2 °C za uplynulých 50 rokov, v Británii o 1,0 až 1,5 °C,“ uviedol pre Startitup klimatológ Milan Lapin.

Je dôležité sa chrániť v návaloch extrémnych horúčav. Avšak prioritou by malo byť riešiť príčiny prehlbovania klimatickej krízy, ktoré sú nespochybniteľné. So stúpajúcimi teplotami totiž stúpa aj riziko požiarov. Plamene aj v tejto chvíli oblizujú Londýn, mestské i vidiecke oblasti v Španielsku, Grécku, ale aj na Slovensku.

Aj z tohto dôvodu by malo byť našou povinnosťou vyžadovať zásadnú zmenu od ľudí na čele inštitúcií, ktoré sú schopné zmenu vykonať. Klimatická zmena sa ešte stále dá zmierniť. Podrobnejšie vysvetlenia odborníkov si prečítaš v tomto článku

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Trendové videá