Prvý ruský cár dostal prezývku „Hrozný“. Rusi ho však velebia a označujú za prvú obeť západnej propagandy
- V očiach mnohých Rusov je to západná propaganda a Ivan Hrozný naplnil božský cieľ – založil ich impérium
- S jeho životom sa však nespájajú len krutovládne momenty
- V očiach mnohých Rusov je to západná propaganda a Ivan Hrozný naplnil božský cieľ – založil ich impérium
- S jeho životom sa však nespájajú len krutovládne momenty
Svoju prezývku „Hrozný“ nedostal len tak. Môže za to práve jeho krutovláda, a to aj napriek tomu, že v Rusku fičí názor, že až taký hrozný nebol. Rusi tvrdia, že ide o západnú propagandu, ktorej cieľom je očierniť ich minulosť.
Národovci dokonca tvrdia, že je ich hrdinom a práve on stojí za zrodom ruského impéria.
Kto bol prvý ruský cár Ivan Hrozný? Prinášame ti príbeh zaujímavého, no kontroverzného panovníka, bez ktorého by Rusko nebolo Ruskom.
Dieťa, ktoré chodilo po paláci hladné, otrhané a šikanované
Ivan IV. Vasilievič, alebo oveľa viac známy ako Ivan Hrozný, je považovaný za najdlhšie vládnuceho panovníka ruských dejín. Jeho vláda oficiálne trvala od roku 1533 do roku 1584, teda vyše 50 rokov, no už len pri pohľade na vek, ktorého sa dožil (53 rokov), je jasné, že to nebude úplná pravda.
Pre zaujímavosť, Ivan Hrozný býva taktiež označovaný za de facto posledného priameho vládcu dynastie Rurikovcov, ktorá má vikingský pôvod zo Škandinávie.
Kto pozná dejiny východnej Európy, nebude z tejto informácie prekvapený. Aj za „prvým slovanským štátnym útvarom“ vo východnej Európe v 9. storočí – Kyjevskej Rusi, považovanej za kolísku Ukrajiny i Ruska – stoja severskí Rurikovci.
Okrem severských koreňov z otcovej strany niektoré zdroje pri Ivanovi hovoria aj o tatárskom pôvode z matkinej, ktorej korene by nás mali priviesť až k mongolskej dynastii. Aj keď sa ohľadom Ruska často vyťahuje slovanstvo – „náš veľký slovanský brat“ – v tých dejinách to je predsa len o čosi komplikovanejšie.
Keď mal Ivan tri roky, zomrel mu otec, čím ešte ako malé dieťa oficiálne zaujal jeho miesto – veľkoknieža Moskovského kniežatstva.
Samozrejme, to ešte neznamená, že už ako 3-ročný skutočne vládol. Do jeho 8 rokov viedla krajinu jeho matka, no tá potom tiež zomrela. Hovorí sa, že bola otrávená na príkaz jedného z mocných rodov bojarov (vojenská šľachta vo východnej Európe), ktorý sa vtedy usiloval o moc. Túto verziu však dnes už len ťažko niekto potvrdí alebo vyvráti.
Nech už bola príčina jej smrti akákoľvek, Ivan ostal ako sirota v paláci plnom intríg a súperenia o to, kto bude skutočne vládnuť.
„S Ivanom a jeho hluchonemým bratom Jurijm sa nezaobchádzalo lepšie ako s túlavými deťmi na ulici. Boli časy, keď Ivan a jeho súrodenec chodievali oblečení v handrách a na pokraji hladu,“ opisuje jeho detstvo Sky History, ktoré ako dôkaz spomína aj niektoré neskoršie Ivanove listy.
V nich na svoje detstvo spomínal: „Môjho brata a mňa vychovali ako tulákov a deti najchudobnejších. Čo som si vytrpel pre nedostatok šiat a jedla!“
Mladý veľkoknieža Ivan bol dokonca bitý, až šikanovaný. „Ivan si nedokázal vybiť frustráciu na svojich mučiteľoch, ale namiesto toho si svoj hnev a odpor vybil na zvieratách, vytrhával perie zo živých vtákov a vyhadzoval psov a mačky z okien,“ pokračuje Sky History.
Mnohí sa zhodujú, že korene jeho neskorších násilníckych prejavov treba hľadať už tu, v jeho detstve, ktoré ho formovalo a ktoré v ňom, okrem iného, vytvorilo nenávisť voči svojim trýzniteľom – bojarom/šľachte.
Ivan Hrozný ako dobrý vládca?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- V čom aj neruskí historici chvália Ivana Hrozného?
- Kedy nastala zmena na paranoidného krutovládcu?
- Kto sa v jeho mene staral o teror v krajine?
- Ktoré historické mesto Ruska zažilo vďaka nemu peklo, z ktorého sa už poriadne nespamätalo
- Ako na Ivana Hrozného pozerá minimálne časť ruskej spoločnosti?
- Bol teda naozaj taký hrozný alebo, ako tvrdia Rusi, bol hrdinom?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie