Neuveriteľní slovenskí hasiči: Pomáhajú krajine, ktorú sužujú najväčšie požiare v histórii
- Na slovinsko-talianskych hraniciach sa rozpútalo doslova peklo
- Na pomoc vyslalo helikoptéry aj Slovensko
- Ide o najhorší požiar v histórii krajiny
- Na slovinsko-talianskych hraniciach sa rozpútalo doslova peklo
- Na pomoc vyslalo helikoptéry aj Slovensko
- Ide o najhorší požiar v histórii krajiny
V Slovinsku blízko hraníc s Talianskom sa vo štvrtok poriadne rozhorel lesný požiar, ktorý si vynútil evakuáciu troch dedín. Ako uviedli slovinskí predstavitelia, požiar v oblasti Kras na juhozápade je najväčší, odkedy Slovinsko v roku 1991 vyhlásilo nezávislosť.
Pomáha aj Slovensko
„Požiar sa ani zďaleka neskončil,“ povedal pre oficiálnu tlačovú agentúru STA šéf slovinskej služby civilnej ochrany Srečko Šestan. Požiar už zachvátil dvetisíc hektárov a odpálil nevybuchnutú muníciu z prvej svetovej vojny. S ohňom bojuje viac ako tisícka hasičov. Pomáha im i slovinská armáda a polícia. Helikoptéry na pomoc vyslali aj Rakúsko, Slovensko a Chorvátsko.
Slovinsko v stredu požiadalo Európsku úniu o pomoc v boji so spomenutým lesným požiarom. „Toto je nepochybne jeden z najväčších požiarov v histórii Slovinska. Chcel by som vyjadriť svoju úprimnú vďaku Chorvátsku, Rakúsku a Slovensku. Veľmi si vážime ich pomoc Slovinsku, mojej domovskej krajine, prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany. Toto je solidarita EÚ v celej svojej kráse,“ povedal podľa webu Európskej komisie eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič.
Satelitné snímky z programu Copernicus navyše pomáhajú pri hodnotení škôd v postihnutých oblastiach v Chorvátsku, Francúzsku, Grécku, Taliansku, Portugalsku a Španielsku.
Utekajú celé dediny
Úrady už vyzvali na evakuáciu obyvateľov dedín Sela na Krasu, Hudi Log, Korita na Krasu a Nova Vas. Informovala o tom agentúra STA s odvolaním sa na regionálne stredisko civilnej ochrany.
Boli aktivované všetky záchranné zložky regiónu a podľa veliteľa civilnej ochrany Srečka Šestana s plameňmi bojuje takmer 600 ľudí. Pre ľahké popáleniny a dýchacie problémy vyhľadalo lekársku pomoc päť hasičov.
Spravodajský portál 24ur.com informoval, že do hasenia boli zapojené aj dva talianske vrtuľníky a dve lietadlá Canadair, ktoré zhadzovali vodu zo vzduchu. Ervin Čurlič z regionálneho strediska civilnej ochrany pre 24ur.com povedal, že na slovinskej strane hraníc horeli tri domy. Zhorel aj veľký bazén, z ktorého vrtuľníky naberali vodu.
Požiar sa opäť rozhorel aj na oboch stranách cesty medzi obcami Mirna a Lokvica, cesta je preto uzavretá. Úsilie hasičov komplikuje hustý dym, uviedol počas návštevy oblasti slovinský minister obrany Marjan Šarec.
Priznal logistické problémy s vodou, ktorá sa musí dovážať cisternami a napúšťať do bazénov, ktoré používajú vrtuľníky. Zároveň upozornil na nedostatok vody v regióne.
Talianske peklo
Problémy však hlási aj talianska strana. Rozsiahle požiare, ktoré od pondelka vyčíňajú v talianskom regióne Furlansko – Júlske Benátky ležiacom pri hraniciach so Slovinskom, sa vo štvrtok stále nepodarilo dostať pod kontrolu.
V dôsledku požiaru a hrozby výpadkov dodávok elektriny muselo mestu Terst pomôcť Slovinsko. Úrady niekoľko dní sledovali kvalitu ovzdušia v regióne. Pre hustý dym z požiaru v blízkosti prístavného mesta Monfalcone musel v stredu zostať uzatvorený výrobný závod lodnej spoločnosti Fincantieri a 3 000 zamestnancov zostalo doma.
Región Furlansko – Júlske Benátky vyhlásil v dôsledku požiarov výnimočný stav. Diaľnicu A4 medzi mestami Villese a Lisert v smere na Terst, a takisto jej úsek medzi mestami Sistiana a Redipuglia v smere na Benátky museli vo štvrtok v predpoludňajších hodinách uzatvoriť. Niektoré úseky diaľnice A4 sú uzatvorené už od utorka, čo spôsobilo značné problémy dovolenkárom.
Požiar v obci Doberdo del lago v provincii Terst si vyžiadal aj evakuáciu 300 osôb, keď sa plamene, ktoré predtým zničili stovky hektárov lesa, priblížili k domom. Príčinu požiarov, ktoré v Taliansku i Slovinsku pohltili 350 hektárov lesa, úrady vyšetrujú.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: SITA, TASR