Startitup je na PRIDE: Ulice sú farebné a Slováci bojujú za lepšiu budúcnosť LGBTI komunity

  • Podporovatelia LGBTI menšiny sa po dvojročnej prestávke opäť stretli
  • Čaká ich najdlhší PRIDE pochod v histórii, ako aj bohatý program
pochod ľudí v dúhových vlajkách na podporu LGBTI menšiny v Bratislave
SIU
  • Podporovatelia LGBTI menšiny sa po dvojročnej prestávke opäť stretli
  • Čaká ich najdlhší PRIDE pochod v histórii, ako aj bohatý program

Začal sa Dúhový PRIDE v Bratislave v roku 2022. Ide o dvanásty ročník festivalu, na ktorom ľudia svojou účasťou prejavujú, že sú v otázke ľudských práv na strane slovenskej LGBTI menšiny. My sa nachádzame priamo v teréne, kde pozorne sledujeme dianie. Počas celého dňa ti budeme prinášať zaujímavé informácie a môžeš sa tešiť aj na videoreportáž. 

Ulice hlavného mesta v súčasnosti po prestávke opäť žiaria farbami. Pochod mestom na dva roky prerušila pandémia a s ňou spojené obmedzenia. Myšlienku však koronavírus nezastavil a o odštartoval aj tohtoročný pochod.

Na Hviezdoslavovom námestí sú tisícky ľudí. „Slovensko prehráva,“ povedal podpredseda Európskeho parlamentu Martin Šimečka. Vystúpila už aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá ľuďom sľúbila, že sa pokúsi ich situáciu zlepšiť. 

Ľudia z LGBTI komunity spoločnosti nijako neškodia, práve naopak, sú to úplne normálni a prínosní ľudia, akých Slovensko potrebuje čoraz viac.

Na sociálnej sieti to s pripomenutím osobnej účasti na sobotňajšom pochode Dúhový Pride uviedla poslankyňa Národnej rady SR za SaS Jana Bittó Cigániková.

Slovenská národná strana (SNS) v tlačovej správe zasa vyzdvihuje druhé plánované sobotňajšie podujatie – pochod Hrdí na rodinu. Vníma ho ako dôležitý protipól k Pridu.

„Keby sme uznali práva LGBTI komunite, na Slovensku by sa žilo lepšie každému,“ vyjadruje Bittó Cigániková v statuse svoje presvedčenie. Účasť na pochode avizovala na sociálnej sieti už v piatok (22. 7.).

Konrád Rigó z mimoparlamentnej Aliancie upozorňuje, že dúha je nádej a Pride je jej prejavom. „Prejavom nádeje, že ľudské práva ani na Slovensku nebudeme merať dvojakým metrom,“ dodal bývalý štátny tajomník Ministerstva kultúry (MK) SR.

Podľa SNS Pride zbytočne vyvoláva vášne a potláča konštruktívnu diskusiu o relevantných právach LGBTI. „Na Slovensku sú LGBTI ľudia úspešnými hercami, politikmi a realizujú sa v rôznych profesiách,“ dodávajú národniari. Zároveň dúfajú, že obe podujatia sa uskutočnia pokojným a dôstojným spôsobom.

Polícia Bratislavského kraja poďakovala všetkým ľuďom za pokojné stretnutia v uliciach. 

https://www.facebook.com/KRPZBA/posts/pfbid0y2kUZx8qEbZEa9FJ28joDM87S2gKMLgR8PGkFB3NtJSuvM474GHJFZbuLGJFFhT6l

Bohatý program a množstvo priaznivcov

Tento rok prevzali záštitu nad dúhovým pochodom primátor Bratislavy Matúš Vallo a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, ako aj poslanec Európskeho parlamentu Michal Šimečka. Práve Šimečka sa na PRIDE aj nachádza, Vallo a Droba zaslali zúčastneným len videopozdrav.

simecka bez loga
zdroj: Startitup

„Účasťou na PRIDE chceme poukázať na to, že sú si všetci ľudia rovní bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu,“ otvorila v krátkom príhovore Veronika Cifrová Ostrihoňová, ktorá bude programom Dúhového festivalu sprevádzať.

Podľa jej slov je mimoriadne dôležité, že sa celá komunita a jej priaznivci tento rok opäť zišli, pretože sa naša krajina neposúva k rešpektu inakosti. „Všetci a všetky máme právo žiť v Európe 21. storočia, ktorá je akceptujúca voči všetkým skupinám obyvateľstva.“

„Prehrávame. Nezmyselne a už dlhé roky. Prehrávame, pretože z našich ľudí robíme občanov a občianky druhej kategórie. Odopierame im rešpekt, ľudské práva, ktoré sú všade v Európe brané ako samozrejmosť. Je to naozaj absurdné,“ povedal v príhovore k účastníkom PRIDE festivalu Michal Šimečka.

Podporovatelia aj členovia LGBTI komunity sa stretli dnes krátko po obede na Hviezdoslavovom námestí. Program však všetkých účastníkov čaká až do konca dnešného večera. 

Collage Maker-23-Jul-2022-01.32-PM
zdroj: SIU

Festival je tiež spojený s mesiacom sprievodných podujatí. Ide o viac ako 20 podujatí, napríklad o diskusie, workshopy, filmové projekcie, výstavy, divadelné, hudobné a tanečné predstavenia. Sprievodný program bude prebiehať do posledného júlového dňa.

PRIDE mesiac začal slávnostným otvorením 30. júna v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca za účasti primátora Bratislavy Matúša Valla.

Celé Hviezdoslavovo námestie dnes patrí festivalu PRIDE. Novinkou je, že program bude prebiehať súčasne na dvoch pódiách, keďže kapacita festivalu námestie v bratislavskom Starom meste pomaly prerastá.

Ak dnes príde podobný počet ľudí, ako počas predpandemcikých rokov, na námestí sa stretne približne 12-tisíc ľudí.

Na pódiách sa počas dnešného poobedia budú striedať kapely s príhovormi osobností podporujúcich rovnosť LGBTI komunity.

pride bratislava 2022
zdroj: SIU

Vystúpi napríklad Adam Pavlovčin (ADONXS) či skupina Gipsy Čáve. Účastníkov čaká aj Draq Queen Show a mnoho ďalšieho. Programom divákov a diváčky prevedie Veronika Cifrová Ostrihoňová. Samostatný program je pripravení aj pre deti.

Samotný pochod bude väčší ako kedykoľvek predtým. Zároveň bude pre všetkých malým prekvapením, keďže sa jeho trasa predom z bezpečnostných dôvodov nezverejňuje.

Farbami na podporu ľudských práv

Okrem priamych účastníkov hlavné mesto farbami rozžiarili aj bratislavské podniky, ktoré si na znak podpory vo svojich priestoroch a oknách vyvesili dúhové vlajky.

„Festival nepriamo reaguje aj na hrozbu zákazu vyvesenia dúhových vlajok na verejných budovách a vďaka bezprecedentnej podpore našich partnerov tak budeme mať možnosť vidieť tento víkend v Bratislave najviac dúhových vlajok v histórii,“ uviedol Macko z Dúhového pochodu PRIDE.

Narážal tak na fakt, že poslanec OĽANO György Gyimesi sa pokúšal pretlačiť zákon, ktorý by inštitúciám zabraňoval takúto vlajku vyvesiť. 

Zatiaľ čo je podľa Macka v slovenskej spoločnosti vidieť posun smerom k ľudským právam LGBTI ľudí, iný príbeh píše slovenská politika. Od posledného PRIDE festivalu došlo podľa šéfa iniciatívy Inakosť k zhoršeniu situácie.

„V súčasnosti je v parlamente väčšina poslancov, ktorí sú schopní obmedziť ľudské práva LGBTI ľudí a budú mať k tomu príležitosť už vlastne v septembri. Keďže SaS pravdepodobne vystúpi z koalície. Očakávame preto výrazne zhoršenie od septembra.“

pride bratislava 2022
zdroj: SIU

Pravidelné proti-podujatia

Okrem podujatia PRIDE sa v Bratislave uskutoční v rovnakom čase aj Pochod za rodinu. Šéfa Inakosti sme sa pýtali, ako podobné proti-podujatia vníma.

 „Žiaľ, sme v tomto jedinečné podujatie. Ako jediný festival, alebo podujatie nejakej menšiny, máme proti-podujatia alebo podujatia, ktoré chcú na nás nejakým spôsobom parazitovať. Berieme to ako fakt a my ich nijako neriešime, pokiaľ sa nesnažia narúšať to naše podujatie.“

Macko sebaisto tvrdí, že načasovanie pochodu myšlienkového protipólu nie je náhodou. Usporiadatelia si podľa jeho slov sami aktívne zisťujú, kedy sa PRIDE koná a napokon si stanovia rovnaký dátum. Nejde o novinku, keďže ich festival sprevádzajú len o niekoľko ulíc vedľa pravidelne.

pride bratislava 2022
zdroj: SIU

V minulých rokoch nedošlo k žiadnym problémom, skonštatoval Macko a dodal, že sa zrejme chcú len priživiť na mediálnej pozornosti.

„Žiaľ, sú to podujatia, ktoré sú zamerané na presadzovanie privilégií len pre jeden typ rodiny a vyradzovanie LGBTI ľudí zo spoločnosti. My sa snažíme presadzovať tému rovnosti, teda rovnaký prístup ku všetkým typom rodín a podobne.“

Za tradičnú rodinu

Politici majú veľmi zodpovednú úlohu chrániť rodiny bez ohľadu na politické tričko, povedal organizátor pochodu Hrdí na rodinu Anton Chromík, píše SITA. 

„Prišli sme sem, lebo je úplne normálne, aby rodiny vyšli na ulicu,“ dodal Chromík. Desiaty ročník pochodu sa dnes pod heslom Sloboda, odvaha a láska koná na Rudnayovom námestí v Bratislave v približne rovnakom čase ako podujatie Dúhový Pride.

Na pochode Hrdí na rodinu vystúpil aj detský ombudsman Jozef Mikloško. „Ideálne prostredie pre dieťa je harmonická rodina s otcom a mamou. Toto je dôležitá veta, na ktorej chcem pracovať, ktorú chcem pomôcť naplniť na Slovensku,“ spomenul Mikloško s tým, že na základe výsledkov prieskumu Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied na Slovensku 91 percent Slovákov považuje za najväčšiu hodnotu svoju rodinu.

Pochodu sa zúčastnili aj politici, medzi nimi napríklad Martin Beluský (Kotlebovci – ĽSNS) či Milan Krajniak (Sme rodina). Sprievodný program dopĺňa spevák Petr Janků.

Pochod podporila strana Slovenská národná strana. „Je dôležité, aby sa pochod za rodinu konal ako protihodnota alebo ako protipól pochodu Dúhového Pride. Dúhový Pride zbytočne vyvoláva vášne. Exhibicionizmus dúhového Pride niektorých účastníkov potláča akúkoľvek diskusiu o relevantných právach LGBTI+. Na Slovensku ľudia LGBTI+ sú úspešnými hercami, politikmi a realizujú sa v rôznych profesiách,“ informovala o postoji strany SNS hovorkyňa Zuzana Škopcová v tlačovej správe s tým, že nie je nám známe, že by niekto akokoľvek danú tému zneužíval.

Podľa predstaviteľov strany je na škodu samotných zástupcov LGBTI+, ak sa konajú pochody, ktoré vyvolávajú vášne, a ktoré na konci dňa prehlbujú rozdiely v otázkach LGBTI+.

pochod ľudí v dúhových vlajkách na podporu LGBTI menšiny v Bratislave
zdroj: SIU

pochod ľudí v dúhových vlajkách na podporu LGBTI menšiny v Bratislave
zdroj: SIU

pochod ľudí v dúhových vlajkách na podporu LGBTI menšiny v Bratislave
zdroj: SIU

pochod ľudí v dúhových vlajkách na podporu LGBTI menšiny v Bratislave
zdroj: SIU

pochod ľudí v dúhových vlajkách na podporu LGBTI menšiny v Bratislave
zdroj: SIU

pochod ľudí v dúhových vlajkách na podporu LGBTI menšiny v Bratislave
zdroj: SIU

pochod ľudí v dúhových vlajkách na podporu LGBTI menšiny v Bratislave
zdroj: SIU

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Dúhový PRIDE, SIU, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá