Mimoriadny objav: Slávna „tehotná múmia“ trápi vedcov desaťročia, najnovšie zistenia môžu pomôcť celému ľudstvu
- Záhada prvej tehotnej staroegyptskej múmie na svete opäť zaujala ľudí
- Vedci prezradili viac o svojom novom objave
- Môže pomôcť pri výskume rakoviny
- Záhada prvej tehotnej staroegyptskej múmie na svete opäť zaujala ľudí
- Vedci prezradili viac o svojom novom objave
- Môže pomôcť pri výskume rakoviny
Už niekoľko rokov si vedci lámu hlavu nad príčinou smrti 2000-ročnej staroegyptskej múmie, ktorej lono obsahovalo mimoriadne dobre zachovaný nenarodený plod. Tím poľských vedcov z projektu Warsaw Mummy Project túto informáciu uviedol vo svojej štúdii z roku 2021, čím sa stala prvou známou tehotnou múmiou na svete.
Po vykonaní ďalších röntgenových a CT skenov sa výskumníci opäť dostali bližšie k rozuzleniu záhady, čo pravdepodobne zapríčinilo smrť ženy. Rádiologické vyšetrenie ukázalo obštrukciu kraniofanciálnych kostí, konkrétne zodpovedajúcich príznakom pri rakovine nosohltanu.
Ide o typ rakoviny, ktorý vzniká v oblasti nosa a hrdla. Prítomnosť malého nádoru taktiež potvrdili CT snímky kosti za očnicou ľavého oka.
„Rakovina mohla byť priamou príčinou smrti, ale je ťažké to zatiaľ povedať s istotou. Pri prehliadke ľudských pozostatkov nás vždy zaujíma, čo bolo príčinou smrti nebožtíka,“ povedala archeologička Marzena Ozarek Szilke z výskumného tímu Warsaw Mummy Project.
„Nie často sa nám podarí nájsť odpoveď na túto otázku. O tajomnej dáme sa však ešte dá veľa dozvedieť, napríklad, prečo bola nájdená v nesprávnej rakve a kým skutočne bola. Odhalili sme ďalší kúsok skladačky z jej života,“ dodala.
Odkiaľ „Tajomná dáma“ pochádza?
Tajomná dáma, tiež známa ako Tehotná múmia, bola nájdená začiatkom 19. storočia v Tébach. V súčasnosti je majetkom Varšavskej univerzity a nachádza sa v Národnom múzeu vo Varšave, kde na nej vykonávajú dôležité výskumy.
Odborníci z projektu sa domnievajú, že pozostatky s najväčšou pravdepodobnosťou patria vysoko postavenej žene vo veku 20 až 30 rokov, ktorá zomrela v 1. storočí pred naším letopočtom.
Sarkofág s jej mumifikovaným telom bol nájdený ešte len minulý rok na území dnešného Luxoru v zapečatenej hrobke mužského kňaza.
Objav poslúži ako nádej pre ďalšie generácie
Vedci z Varšavskej univerzity sa pôvodne o potencionálnej rakovine dozvedeli po nedávnej 3D rekonštrukcii lebky, pri ktorej odhalili 7 mm posun za ľavým očným otvorom. Nezvyčajná medzera naznačuje, že žene v oblasti hlavy skutočne rástol nádor a ten vytlačil kosť od zvyšku jamky.
Na rozdiel od časov minulých môžeme konštatovať, že priemerná dĺžka života ľudí s diagnostikovanou rakovinou sa v posledných desaťročiach výrazne zvýšila.
Je to dôkaz o tvrdej práci vedeckej komunity po celom svete, ktorá sa podieľa na pravidelných výskumoch a hľadajú východiská pre lepšie pochopenie rakoviny.
Častým nesprávnym predpokladom je, že rakovinu radíme medzi moderné choroby. Nie je to pravda. Najstarším známym prípadom je hominid, ktorý žil v Južnej Afrike pred 1,7 miliónmi rokov. Pre porovnanie, prvý Homo Sapiens sa objavil asi pred 300 000 rokmi. To dokazuje, že rakovina sužovala svet od počiatku vzniku civilizácie.
V súčasnej dobe tento stav závisí od mnohých faktorov, vrátane vysokého veku, užívania tabaku a alkoholu. Príčinou môže byť taktiež obezita, určité typy vírusových infekcií a genetická predispozícia.
A práve výskum rakoviny v starodávnom zachovanom tkanive z nájdenej múmie zrejme poslúži ako kľúč k výraznému posunu vpred v boji proti rakovine.
Testy budú pokračovať
Identifikované vzorky rakoviny na starovekej múmii zahŕňali kostné nádory, stopy nádorov mäkkých tkanív, ktoré zanechali stopy na kostiach a nádory mäkkých tkanív nachádzajúce sa v mumifikovaných tkanivách. Múmia Tajomnej dámy tak lepšie prispeje k pozorovaniu fragmentov potencionálnych rakovinových mäkkých tkanív v oblasti, kde rakovina môže vzniknúť.
Táto kapitola nie je zďaleka na konci a tehotnú múmiu čakajú ďalšie testy. Všetky odobraté vzorky, ako aj mumifikované vnútorné orgány budú podrobené histopatologickým, genetickým a molekulárnym testom.
Následne budú mať vedci väčšiu šancu zodpovedať mnohé otázky o tejto chorobe nájdenej na tele egyptskej ženy, nad ktorou si láme ľudstvo hlavu už dlhé roky.
Zdroje: WarsawMummyProject, Independent, LiveScience