KĽDR obvinila USA, že vyrábajú na Ukrajine biologické zbrane
- Severná Kórea útočí na Spojené štáty americké
- Tie podľa nej vyrábajú biologické zbrane
- Severná Kórea útočí na Spojené štáty americké
- Tie podľa nej vyrábajú biologické zbrane
Severná Kórea obvinila v nedeľu Spojené štáty, že na Ukrajine vyrábajú biologické zbrane – KĽDR tým zopakovala podobné tvrdenie Ruska, ktoré bolo v marci Organizáciou Spojených národov odmietnuté, píše agentúra AFP.
Moskovský spojenec Pchjongjang vyšiel vo februári s vyhlásením, že základnou príčinou ukrajinskej krízy je politika Spojených štátov. Tento mesiac navyše KĽDR oficiálne uznala dve samozvané proruské separatistické oblasti na východe Ukrajiny, čo podnietilo Kyjev prerušiť so Severnou Kóreou diplomatické styky.
Washington „v rozpore s medzinárodnými dohovormi zriadil v desiatkach štátov a území vrátane Ukrajiny množstvo biologických laboratórií“, napísala v nedeľu oficiálna severokórejská tlačová agentúra KCNA. Odvolala sa pritom na údaje, ktoré podľa nej zistilo a objavilo Rusko.
Moskva v marci obvinila Washington, že na Ukrajine vedie výskumný program vývoja biologických zbraní. Rusko pred približne piatimi mesiacmi na Ukrajine vojensky intervenovalo.
Existenciu laboratórií zameraných na výrobu biologických zbraní na Ukrajine Washington i Kyjev odmietli. Spojené štáty sa dokonca vyjadrili, že obvinenia tohto druhu len naznačujú, že takúto taktiku možno používa samotná Moskva.
Vysoká predstaviteľka OSN pre odzbrojenie Izumi Nakamicuová takisto uviedla, že svetová organizácia „nemá poznatky o nijakom programe výroby biologických zbraní na Ukrajine“.
Neváha použiť jadrové zbrane
Severokórejský vodca Kim Čong-un tento rok opätovne varoval, že KĽDR by mohla „preventívne“ použiť svoje jadrové zbrane proti nepriateľským silám. Informovala o tom tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na tamojšie štátne médiá.
Kim svojim vysokým vojenským dôstojníkom povedal, že na „udržanie absolútnej prevahy“ severokórejských ozbrojených síl by krajina mala byť schopná „v prípade potreby preventívne a dôkladne zadržať a zmariť všetky nebezpečné pokusy a hrozivé kroky“.
Pchjongjang by mal pokračovať v budovaní vlastného arzenálu, aby mal „zdrvujúce vojenské sily, ktoré nemôže vyprovokovať nijaká sila na svete“, povedal Kim a túto vojenskú doktrínu označil za „záchranné lano zaručujúce bezpečnosť krajiny“.
Vodca sa tak vyslovil po podobných výrokoch na vojenskej prehliadke, keď povedal, že by mohol použiť svoj atómový arzenál, ak by boli ohrozené „základné záujmy“ Severnej Kórey.
Kimove slová padli na stretnutí s najvyššími predstaviteľmi krajiny na vojenskej prehliadke, ktorá sa konala pri príležitosti 90. výročia vzniku ozbrojených síl krajiny. Boli na nej predstavené jej najvýkonnejšie medzikontinentálne balistické rakety.
Severná Kórea napriek sankciám zdvojnásobila svoju vojenskú modernizáciu a tento rok vyskúšala množstvo zakázaných zbraní, pričom ignorovala ponuky Spojených štátov na rokovanie o mieri.
KĽDR v plnom rozsahu v marci po prvý raz od roku 2017 otestovala medzikontinentálnu balistickú raketu. Družicové snímky zároveň potvrdili aktivitu na mieste jadrových skúšok.
Séria testov zbraní prišla v období, keď sa Južná Kórea pripravovala na nástup svojho nového prezidenta Jun Sok-jola, ktorý zastáva prísny postoj voči Pchjongjangu a v prípade potreby nevylučuje i preventívny úder, vysvetľuje AFP.
Zdroje: TASR, AFP