„My, Maďari, nie sme zmiešaná rasa.“ Orbánov prejav zožal množstvo kritiky
- Maďarský premiér otvorene idealizoval „nemiešanú maďarskú rasu“
- V príhovore sa dotkol aj vojny na Ukrajine a Slovákov
- Maďarský premiér otvorene idealizoval „nemiešanú maďarskú rasu“
- V príhovore sa dotkol aj vojny na Ukrajine a Slovákov
O maďarskom premiérovi píše svet. Pobúril najmä svojich opozičných kolegov a európskych politikov. Vo svojom prejave sa ohradil voči „miešaniu“ európskych a neeurópskych rás. Informuje o tom Business Insider.
„My, Maďari, nie sme zmiešaná rasa,“ vyhlásil. „A nechceme sa zmiešanou rasou stať,“ podotkol. V sobotňajšom prejave povedal, že také krajiny, v ktorých sa miešajú Európania a neeurópania už viac nie sú národmi.
Miešaná rasa
Svoj prejav, ktorý v spoločnosti 21. storočia nezarezonoval práve v najlepšom slova zmysle, preniesol Viktor Orbán na letnej univerzite v Rumunsku, píše The Guardian. Na mieste, kde v roku 2014 prvýkrát priznal, že by chcel v Maďarsku neliberálnu demokraciu.
V nedávnom príhovore otvorene idealizoval „nemiešanú maďarskú rasu“ a tvrdil, že by sa Európania s neeurópanmi miešať nemali.
„Sťahujeme sa, pracujeme inde, miešame sa v rámci Európy,“ zamyslel sa. „Ale nechceme byť miešanou rasou alebo multietnickou skupinou.“
Podľa jeho slov je dnes Západ rozdelený na dve časti. Jednu polovicu tvoria krajiny, v ktorých sa európski a neeurópski ľudia miešajú. „Tieto krajiny už nie sú národmi,“ vyhlásil na ich margo.
Síce konkrétne nemenoval krajiny, ktoré mal na mysli, no narážal na západnú Európu. Tieto krajiny majú bojovať proti strednej Európe: „Aby nás zmenili, aby sme boli ako oni.“
Nesúhlas z europarlamentu
Orbána v apríli zvolili Maďari už po štvrtýkrát. Blízko má napríklad k ruskému prezidentovi Vladmimirovi Putinovi a podporu mu v minulosti vyjadril aj bývalý americký prezident Donald Trump.
Menej priazne sa mu dostáva z pôdy Európskeho parlamentu. Katalin Cseh, maďarská poslankyňa opozičnej strany Momentum priznala, že ju Orbánov prejav šokoval.
„Jeho vyjadrenia pripomínajú obdobie, na ktoré by sme asi všetci radi zabudli. Skutočne ukazujú pravú tvár režimu,“ povedala.
Na Twitteri sa prihovorila aj k ľuďom zmiešanej rasy v Maďarsku: „Vaša farba pleti môže byť iná, môžete pochádzať z Európy alebo iných krajín. Ste jedným z nás a sme na vás hrdí. Rozmanitosť národ posilňuje, nie oslabuje.“
Alin Mituta, rumunský poslanec Európskeho parlamentu, reagoval na slová maďarského premiéra tiež. „Hovoriť o rasovej alebo etnickej ‚čistote’, najmä v takom zmiešanom regióne, akým je stredná a východná Európa, je čisto iluzórne a nebezpečné. A rovnako tak aj pán Orbán,“ vyhlásil na Twitteri.
Slováci sa podľa neho snažia získať priazeň Bruselu
Počas svojho prejavu sa v rumunskom meste Baile Tušnad sa predseda maďarskej vlády dotkol aj vojny na Ukrajine. Dodávanie zbraní Ukrajine iba predlžuje vojnu, pretože Ukrajina dostáva západné zbrane, ktoré potom získavajú Rusi, myslí si Orbán.
„Vojnu možno skončiť iba rusko-americkými rokovaniami,“ zdôraznil premiér, podľa ktorého sa Európa po druhej svetovej vojne opäť dostala do situácie, kedy nemá rozhodujúce slovo. Podľa jeho slov sú pri kormidle Američania a Rusi.
Domnieva sa, že Európa stráca určujúce pozície vo svetovej politike preto, lebo nedokáže udržať poriadok vo vlastných radoch. Ako príklady nezhôd v eurobloku uviedol Orbán otázky Ukrajiny, vonkajších európskych hraníc, ale aj rozširovania Európskej únie o krajiny Balkánu.
Maďarský ministerský predseda ďalej kritizoval Západ za „rozbitie“ vzťahov v rámci Vyšehradskej štvorky. Vzťahy s Poľskom sa však podľa jeho slov skomplikovali aj pre vojnu na Ukrajine, pričom však strategické záujmy sú totožné. „Chceme mier a nechceme, aby sa k nám Rusi priblížili,“ spresnil.
„Poliaci sa cítia byť súčasťou rusko-ukrajinskej vojny, do ktorej sa však Maďarsko nechce zapojiť, lebo to nie je naša vojna. Česi a Slováci mali výmenu vlád, ktoré sa snažia získavať priazeň Bruselu. Je to rozhodnutie, ako keby ste chceli ustajniť kone v horiacej maštali,“ vyhlásil premiér.
Ani tieto vyhlásenia sa neobišli bez kritiky
Viaceré opozičné strany tento prejav ostro skritizovali. Demokratická strana (DK) na Orbánove slová zareagovala slovami: „Chorému človeku treba podať liek a nie radu“.
Strana Momentum vo vyhlásení uviedla, že premiér opäť dokázal, že nerozumie ničomu inému, iba podnecovaniu k nenávisti, pričom by sa mal zaoberať reálnymi problémami ľudí a sociálnou krízou, ktorá postihuje krajinu. Orbán podľa strany Momentum zakladá svoju politiku na klamstve a zamlčuje skutočný stav ekonomiky Maďarska.
Maďarská socialistická strana (MSZP) v reakcii na Orbánov prejav podotkla, že netreba čakať na súmrak Západu, ale konať v prospech Maďarska.
„Očakávame rok 2030. Nie preto, že by Maďarsko dovtedy dobehlo Západ, ale naopak, do ôsmich rokov sa Západ rozpadne,“ povedal Orbán, ktorý podľa socialistov počas uplynulých 12 rokov vládnutia ponúka túto jedinú víziu.
MSZP tvrdí, že predseda maďarskej vlády pošliapal právny štát a Maďarsko je v súčasnosti druhou najskorumpovanejšou krajinou Európskej únie, pričom je brutálna inflácia a kvôli kritizovaným krokom vlády Maďarsko nedostáva financie z európskych fondov.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Business Insider, TASR, The Guardian