Subvariant omikronu spôsobil rekordné prírastky úmrtí. V našich nemocniciach ležia stovky pacientov s Covidom

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 153
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 388
Na snímke test na Covid.
TASR/DPA
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 153
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 388

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 822 751, za predchádzajúci deň nepribudli zaočkovaní. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 153 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 214 547, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 812 203 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 436 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 1 prípad. Celkový počet úmrtí je 20 198.

Monitorovanie aktuálnej situácie na Slovensku a v zahraničí je nevyhnutné pre včasné, cielené a primerané reakcie a informovanie verejnosti pre manažment očakávaní verejnosti. Pre agentúru SITA to uviedol vedúci Inštitútu zdravotných analýz rezortu zdravotníctva Matej Mišík.

Ako zhrnul Mišík, okrem štandardného prístupu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) a jednotlivých regionálnych ÚVZ je nevyhnutné zhromažďovať a analyzovať údaje zo systémov dohľadu založených na prípadoch, hospitalizáciách a úmrtiach na COVID-19.

Monitorujú náhle nárasty chorobnosti, nárasty v pozitivite testov, príjmy do nemocníc, výjazdy vozidiel záchrannej zdravotnej služby, nadmernú úmrtnosť, výskyt subvariantov či odpadové vody.

Nebezpečný subvariant

Nový Zéland zažíva rekordné prírastky úmrtí na ochorenie COVID-19. Spôsobuje ich vysoko nákazlivý subvariant omikronu, ktorý postihuje obzvlášť intenzívne starších ľudí, informuje v piatok agentúra Reuters.

Za 24 hodín pribudlo v tejto krajine 26 nových úmrtí súvisiacich s Covidom, pričom vo všetkých prípadoch išlo o osoby vo veku nad 60 rokov, informovalo novozélandské ministerstvo zdravotníctva.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Za sedem dní, v období do 16. júla pritom v tejto krajine zomrelo na Covid 151 ľudí, čo je výrazne viac než 115 úmrtí, ktoré tam zaznamenali v marci, počas najhoršieho týždňa predošlej vlny nákazy.

Novú vlnu nákazy na Novom Zélande spôsobuje koronavírusový subvariant BA.5. Pred pár dňami tam evidovali 64 780 nakazených, avšak podľa tamojších úradov je nezistených prípadov infekcie zrejme podstatne viac.

Nový Zéland bol na začiatku pandémie vyzdvihovaný ako úspešný model predchádzania šíreniu nákazy, keďže na ňu reagoval rýchlym zavedením prísnych opatrení a pomohla mu aj prirodzená geografická izolácia. Až do konca vlaňajšieho roka sa mu tak darilo prípady infekcie držať na úplnom minime.

Na snímke dieťa, ktoré sa necháva očkovať proti Covidu.
zdroj: TASR/DPA/David Young

Vláda však v tomto roku opatrenia uvoľnila, keďže obyvateľstvo už bolo z veľkej časti zaočkované. Vírus sa odvtedy v tejto 5,1-miliónovej krajine začal viac šíriť.

Zdravotníctvo je momentálne pod tlakom, úroveň hospitalizácií je však podľa ministerstva zdravotníctva nižšia ako v marci, keď vrcholila predošlá vlna nákazy.

Vláda zároveň čelí výzvam viacerých lekárov na opätovné obnovenie epidemiologických opatrení či zavedenie povinného nosenia rúšok na školách.

Ministerka školstva Iona Holstedová vo štvrtok informovala, že jej rezort školám odporučil, aby na budúci týždeň, keď sa žiaci vrátia z prázdnin, čo najviac presadzovali nosenie rúšok.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: TASR, korona.gov.sk, NCZI, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá