Z koronavírusu sme sa nepoučili. Pre zamedzenie šírenia opičích kiahní robíme žalostne málo
- Odborníčka kritizuje kroky, ktoré štáty (ne)podnikajú v boji s opičími kiahňami
- Vo svete sa vyskytuje čoraz viac prípadov
- WHO zaviedla stav pohotovosti
- Odborníčka kritizuje kroky, ktoré štáty (ne)podnikajú v boji s opičími kiahňami
- Vo svete sa vyskytuje čoraz viac prípadov
- WHO zaviedla stav pohotovosti
Svet po pandémii koronavírusu nedostal ani chvíľu na vydýchnutie a už sa nad ním opäť schyľuje nová hrozba. Tentokrát ide o vírus opičích kiahní, ktorý sme v rámci Slovenska zaznamenali už trikrát a vo svete bolo doposiaľ zaznamenaných vyše 16 000 prípadov. Odborníci bijú na poplach a tvrdia, že sme sa z predošlej pandémie dostatočne nepoučili.
Nedostatočná reakcia
Hrozbu vníma už aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá pre vírus vydala najvyšší stupeň výstrahy, ktorým ho považuje za globálnu zdravotnú hrozbu.
Týmto krokom oficiálne varuje svet pred potencionálnou možnosťou vzniku celosvetovej pandémie a snaží sa spustiť medzinárodnú spoluprácu, ktorá by zabránila ďalšiemu šíreniu opičích kiahní, píše CNBC.
„Toto šírenie vírusu je unikátne z toho hľadiska, že aj napriek tomu, že vírus dobre poznáme, stále spôsobuje rozsiahle epidémie v rôznych častiach sveta,“ tvrdí doktorka Syra Madad, riaditeľka špeciálneho programu pre výskum patogénov organizácie New York City Health.
„Nemôžeme túto situáciu brať na ľahkú váhu. Obavy nám spôsobuje jeho šírenie v krajinách, kde sa nikdy predtým nevyskytol,“ pokračuje. Podľa jej slov je „neprípustné“, aby krajiny nevedeli obmedziť šírenie vírusu, najmä po „skúsenostiach s Covidom“.
Poznať nepriateľa
Opičie kiahne sa podľa dát WHO šíria najmä pomocou telesných tekutín a kvapôčok pochádzajúcich z dýchacieho ústrojenstva. Jedinec sa teda môže nakaziť najmä blízkym kontaktom s nakazeným či kontaktom s infikovanými predmetmi, ako napríklad oblečenie či posteľná bielizeň.
Menej pravdepodobné je šírenie vzduchom či nepriamym kontaktom s nakazeným, píše ďalej CNBC. Avšak boli zaznamenané aj prípady, v ktorých sa nakazili členovia domácností, na ktorých sa vírus preniesol aj napriek tomu, že nedošlo k priamemu a predĺženému kontaktu s infikovanou osobou.
Aj napriek tomu, že najviac ohrozená je v súčasnosti mužská gay komunita, WHO uvádza, že existuje málo dôkazov na to, aby sme predpokladali, že vírus ostane výhradne v jej priestoroch.
Vo svete je zaznamenaných čoraz viac prípadov, v ktorých došlo k prenosu vírusu aj napriek tomu, že nakazeniu nepredchádzal žiadny pohlavný či inak intímny styk.
Opičie kiahne sú vírus, ktorý sa svojimi príznakmi podobá svetu viac známym ovčím kiahňam, no vykazuje nižšiu mieru úmrtnosti. Príznaky opičích kiahní môžu byť zo začiatku podobné bežným ochoreniam, ako napríklad chrípke. Patria medzi ne horúčka, únava, bolesti svalov, zimnica a opuch lymfatických uzlín.
Do troch dní od nástupu vyššie uvedených nešpecifických príznakov sa obvykle objavuje už aj vyrážka typická pre opičie kiahne. Výsyp nemusí byť rozsiahly, často sa objavujú prípady len s niekoľkými léziami, alebo len jednou, ktoré sa ďalej nerozširujú, uvádza Ministerstvo zdravotníctva.
Pri podozrení či potvrdení ochorenia je nutné sa v záujme prevencie izolovať od ostatných členov domácnosti, informuje CNN. Karanténa je vhodná až do doby, kedy z tela nakazeného úplne zmiznú vyrážky či iné kožné anomálie spôsobené týmto ochorením.
Odpoveďou je opäť očkovanie
Opičie kiahne sú vedcom známe už dlhšie a vakcíny, ktoré sú vysokoúčinné v boji proti nakazeniu sa už existujú, no vo svete existuje len málo zásob. Podľa vyššie citovanej Syri Madad je tento nedostatok dôvodom na kritiku.
„Existujúce vakcíny sú distribuované najviac zasiahnutým oblastiam a nové dávky sa v súčasnosti vyrábajú,“ uvádza Madad. Koncom tohto roka očakáva ďalších 1,6 milióna kusov, ktoré budú pripravené na vstup do cirkulácie.
„Problémom však je, že ich nevyrábame dostatok,“ tvrdí doktorka. „Najlepším spôsobom prevencie je očkovať členov komunít, v ktorých je riziko kontaktu s vírusom najvyššie. V súčasnosti však dopyt mnohonásobne prevyšuje ponuku.“
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: CNBC, WHO, CNN, MZSR TS