Letiskový personál Lufthansy štrajkuje, takmer všetky zajtrajšie lety zrušili
- Lufthansa v stredu zruší pre štrajk takmer všetky svoje lety v Nemecku
- Letiskový personál Lufthansy si chce štrajkom vynútiť väčšie zvýšenie platov
- Lufthansa v stredu zruší pre štrajk takmer všetky svoje lety v Nemecku
- Letiskový personál Lufthansy si chce štrajkom vynútiť väčšie zvýšenie platov
Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa v utorok oznámila, že pre plánovaný štrajk svojich zamestnancov musí v stredu zrušiť takmer všetky svoje lety na letiskách vo Frankfurte nad Mohanom a v Mníchove. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
„Lufthansa bude musieť zrušiť v stredu takmer celý svoj letový plán vo svojich centrálach vo Frankfurte nad Mohanom a v Mníchove,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení.
Avizované rušenie letov sa v stredu dotkne vyše 1 000 letových spojení a 134 000 pasažierov. Ovplyvní to aj utorkové lety, pričom spoločnosť nevylúčila, že štrajk poznačí aj niektoré lety naplánované na štvrtok a piatok.
Chýbajúci personál
Letiskový personál Lufthansy si chce štrajkom vynútiť väčšie zvýšenie platov ako spoločnosť ponúkla pri vyjednávaní. Odborový zväz Ver.di zastupuje približne 20 000 zamestnancov pozemného personálu Lufthansy a žiada zvýšenie platov o 9,5 percent alebo nemenej 350 eur. Najnižšia hodinová mzda má byť 13 eur.
V leteckom sektore v Nemecku v súčasnosti chýba vyše 7 000 zamestnancov, uvádza ekonomický inštitút IW. Mnoho pracovníkov na letiskách si po zavedení cestovných obmedzení počas pandémie koronavírusu našlo prácu inde a po oživení v cestovnom ruchu sa už nevrátili späť.
Pre nedostatok pozemného personálu pasažieri na letiskách v celej Európe čelia rôznym problémom vrátane rušenia letov, dlhému čakaniu na odbavenie či strate batožiny.
Ďalšie štrajky
Podobný problém riešili aj zamestnanci francúzskych letísk. Tí sa pred dvoma týždňami v dôsledku inflácie rozhodli vstúpiť do štrajku za vyššie platy.
Napodobnili tak pracovníkov letísk v iných európskych krajinách v čase, keď sa po dvoch rokoch reštrikcií spôsobených pandémiou koronavírusu opäť naplno rozbehla letecká doprava. Odbory uviedli, že štrajk môže trvať až do nedele.
Štrajk na francúzskych letiskách obmedzil prevádzku a napríklad Letisko Charlesa de Gaulla spolu s menším Letiskom Paríž-Orly zrušili 17 % pravidelných letov, predovšetkým na krátke trasy.
Niekoľko stoviek zamestnancov taktiež zablokovalo príjazdovú cestu k Letisku Charlesa de Gaulla, čo prinútilo cestujúcich ťahať kufre stovky metrov až k terminálom.
Protest sa konal aj pri Letisku Paríž-Orly. V letiskových halách cestujúci museli čakať v dlhých radoch na check-ine, pasovej kontrole i bezpečnostných kontrolách.
Letiskám vo Francúzsku sa až dosiaľ vyhýbal podobný chaos, aký nedávno zaznamenali v Londýne, Amsterdame a ďalších európskych mestách.
Pracovníci francúzskych letísk okrem vyšších platov požadujú, aby sa na letiskách zvýšil počet zamestnancov minimálne na predpandemickú úroveň.
Problémy s personálom
Problémy s personálom rieši aj bratislavské letisko. Cestujúci sa pri vybavení nezdržia, ale personál chýba. Letisko M. R. Štefánika v hlavnom meste o tom v utorok informovalo v súvislosti so situáciou na zahraničných letiskách, kde musia pasažieri dlhšie čakať pre nedostatok personálu, štrajky, meškania či rušenia letov.
„Na Letisku M. R. Štefánika neprichádza k zdržaniu cestujúcich pri odbavovacom procese, avšak v čase odletov viacerých letov nie je vylúčené isté zdržanie pri vybavovaní na registrácii na let, na bezpečnostnej kontrole či po prílete pri výdaji batožín,“ povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva bratislavského letiska Dušan Keketi.
Verejnosť požiadal o trpezlivosť v prípade predĺženia čakania na let. „Nedostatok personálu napriek tomu pociťujeme. Počas leta sme prijali zhruba 120 brigádnikov a súčasní zamestnanci pracujú aj nadčasy, aby sa zdržania cestujúcich eliminovali,“ dodal Keketi.
Počas obmedzení letov a zákazu príletov z dôvodu pandémie koronavírusu nepristúpilo letisko k hromadnému prepúšťaniu zamestnancov, ale čerpalo štátnu pomoc.
V období redukcie letov nepredĺžilo niektoré pracovné zmluvy uzavreté na dobu určitú či v skúšobnej dobe. Zároveň v súvislosti s nedávnou zmenou organizačnej štruktúry niektoré pracovné pozície zanikli.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: TASR, SITA