Matovič je racionálny, rozvážny a milý, prekvapila pravá ruka ministra financií
- V štúdiu sme sa porozprávali s Veronikou Gmiterko
- Vysvetlila, aké bolo prejsť zo súkromnej sféry do štátnej správy
- Zhodnotila aj konflikt Igora Matoviča a Richarda Sulíka
- V štúdiu sme sa porozprávali s Veronikou Gmiterko
- Vysvetlila, aké bolo prejsť zo súkromnej sféry do štátnej správy
- Zhodnotila aj konflikt Igora Matoviča a Richarda Sulíka
Prejsť zo súkromnej sféry do štátnej správy môže byť náročné. Svoje o tom vie aj Veronika Gmiterko, ktorá najskôr pracovala v súkromnom sektore.
Dnes však pôsobí v štátnej správe, a to ako generálna tajomníčka služobného úradu ministerstva financií. Najskôr bola riaditeľkou kancelárie Eduarda Hegera, no v septembri 2020 ju povýšili.
Pre Startitup zodpovedala na otázky týkajúce sa aktuálnych tém. Spýtali sme sa nielen na to, či je náročné prísť do štátnej správy zo súkromného sektora, ale aj na to, ako vníma konflikt Igora Matoviča a Richarda Sulíka.
Začiatok bol náročný
Veronika Gmiterko je dnes pravou rukou ministra financií Igora Matoviča. Opýtali sme sa jej, či bolo náročné prispôsobiť sa fungovaniu štátnej správy.
„Spočiatku to je ťažké, lebo sa musíte zorientovať v tom, že to, čo považujete za úplne bežné a prirodzené, zrazu také nie je. Čiže ten začiatok bol pomerne ťažký, ale po pár mesiacoch sa dá zorientovať,“ hovorí.
Taktiež ozrejmila, že je dobré si naštudovať aktuálne pravidlá mechanizmu. Gmiterko si myslí, že ľudia zo súkromnej sféry môžu mať pozitívny vplyv na štátnu správu, pretože prídu a veľa sa pýtajú.
„Potom sa nájdu spôsoby, ktoré by možno prvoplánovo nenapadli úradníkom. Symbióza môže mať pridanú hodnotu pre obe strany,“ konštatuje.
Aký je Igor Matovič?
Ako sme už spomenuli, Gmiterko pracuje po boku Igora Matoviča. V dôsledku toho s ním trávi dosť času. Ako však ozrejmila, nemá sa na čo sťažovať.
„Spolupracuje sa s ním veľmi dobre. Je racionálny, rozvážny a milý. Na rokovaniach vystupuje veľmi dobre a správa sa s rešpektom aj voči ženám, aj ostatným kolegom. Tá dennodenná agenda je dobrá,“ zhodnotila.
Dnes sa ešte stále hovorí o pozícii žien v pracovnej sfére. Práve preto nás zaujímalo, ako to mala Gmiterko a či si musela vydobyť rešpekt práve kvôli tomu, že je žena.
„Snažím sa vydobýjať rešpekt skutkami a nie pozíciou. Myslím si, že to je najlepší spôsob, ako to zaberá,“ hovorí.
Najväčšie úspechy ministerstva
Konflikt medzi Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom pohltil celé Slovensko. Názory sa rôznia, no bežní ľudia, ale aj odborníci na slovenskú politiku očakávajú, akým spôsobom sa konflikt vyvinie.
„Mňa tento konflikt veľmi mrzí. Ten chod a zmena politickej kultúry, ktorá nastala, je veľmi ťažká. Odporu je veľmi veľa na všetkých frontoch a ešte sa zaoberať nejakými vecami, ktoré sú v širokom meradle a spektre, nie je úplne nevyhnutné,“ konštatuje Gmiterko.
Aj napriek tomu, že na ministra financií sa dnes valí vlna kritiky, nová vláda sa môže pochváliť niekoľkými úspechmi. Jedným z nich je podľa Gmiterko to, že na začiatku pripravili Plán obnovy a tiež aj veľmi dobrý rozpočet.
„Zároveň sa nám podarilo zefektívniť činnosť ministerstva a znížili sme náklady na hospodárskej správe ministerstva o 50 percent. Na IT sme ušetrili 90 miliónov, ďalších 14 máme rozpracovaných,“ vymenúva úspechy pravá ruka Matoviča.
Taktiež spomenula nové vedenie, ktoré podľa nej už prináša výsledky. Tvrdí, že to majú veľmi dobre našliapnuté, všetko však potrebuje viac času.
„Treba tomu dať priestor, aby sa tie dobré veci, na ktorých sa pracuje, stihli uskutočniť,“ dodáva na záver Gmiterko.
Čítajte viac z kategórie: Politika