Sú tu ľudia, ktorí len kričia a plačú. Bizarná Telegram skupina zhromažďuje sklamaných bitcoin investorov
- Skupina na Telegrame sa stala domovom pre tisícky krypto-investorov
- Niektorí z nich sem chodia len hlasno plakať
- Úpadok bitcoin trhu má tragickú dohru
- Skupina na Telegrame sa stala domovom pre tisícky krypto-investorov
- Niektorí z nich sem chodia len hlasno plakať
- Úpadok bitcoin trhu má tragickú dohru
Len za posledných pár mesiacov zažil bitcoin (a spolu s ním iné kryptomeny) najväčší spád v histórii svojej existencie. Jeho cena dokonca klesla pod psychologickú hranicu 20 000 € a celková hodnota tohto trhu klesla o neuveriteľné 2 bilióny dolárov. Čísla však nie sú všetko.
Do kryptomien investovali svoje celoživotné úspory obrovské množstvá ľudí, ktorí po historickom úpadku ostali kompletne na dne. Tisícky z nich utápajú svoj žiaľ v bizarnej skupine.
Skupinové nariekanie
Telegram je sociálna sieť, ktorá na Slovensku nie je príliš známa, no najmä od začiatku vojny na Ukrajine konkuruje svojimi číslami aj gigantom, ako je Instagram.
Práve táto sieť sa stala útočiskom pre sklamaných a zničených investorov, ktorí svoje fyzické peniaze vymenili za kryptomeny s víziou zarobiť na tomto novodobom trhu.
Bitcoin a spolu s ním iné kryptomeny však začali približne v polovici roka 2022 strácať na hodnote, o čom sme ťa informovali aj v našom článku. Pre investorov to v skratke znamenalo, že ich celoživotné úspory sa doslova vyparili počas jednej noci.
Na spomínanom Telegrame preto vznikla skupina, ktorá v súčasnosti eviduje okolo 3 000 aktívnych používateľov, informuje The Guardian. Namiesto diskusie či vzájomnej podpory sa jej členovia uchýlili k odľahčeniu svojho žiaľu skutočne zvláštnym spôsobom.
„Boli tam ľudia, ktorí len nariekali a plakali,“ uviedol pre Guardian zakladateľ skupiny vystupujúci pod menom Giulio. „Nezmohli sa ani na krik. Cítil som sa za nich zle, nedokázal som im dať ani ban,“ priznáva.
Tvrdí, že si pamätá ženu, ktorá „piskľavo plakala“, muža, ktorý „hlasno nariekal v nízkom tóne“, a dokonca používateľa, ktorého zvuky pripomínali „detský plač“.
Do dnešného dňa si členovia tejto skupiny, podľa portálu Unilad, navzájom zanechávajú desiatky hlasových správ denne, ktorých obsahom je len plač, povzdychy či žiaľ.
Príbehy sú tragické
V porovnaní s inými príbehmi, ktoré vznietil práve pád krypto-trhu, je zvláštna telegramová skupina len slabým odvarom. Strata majetku niektorých investorov dohnala až na úplné dno a mnohí z nich sa uchýlili až k pokusom o samovraždu.
O niektoré z týchto príbehov sa podelili užívatelia fóra na sieti Reddit, ktoré bolo zamerané na nadšencov kryptomeny Terra/Luna. Tá stratila v prepade trhu až 99 % svojej pôvodnej hodnoty. O konkrétnych príspevkoch ďalej informuje The New York Post.
„Stratil som 450-tisíc dolárov, nedokážem splácať pôžičky,“ zdôveruje sa jeden z členov v príspevku. „Čoskoro prídem o svoj dom, budem musieť žiť na ulici. Samovražda je pre mňa jediným východiskom,“ zakončuje tragicky.
Niektorí z nich zase podľa NY Postu hľadajú na internete charitu a pomocou svojich smutných príbehov hľadajú ľudí, ktorí by im boli ochotní finančne dopomôcť opäť sa postaviť na nohy.
„Možno ich zarobím späť“
The Guardian zozbieral niekoľko ďalších príbehov, ktoré reflektujú beznádejnú situáciu tých, ktorí z investovania do kryptomien spravili životný štýl.
Roy, 29-ročný mladík z Británie, sa pre denník priznal, že po globálnom úpadku začal svoj žiaľ utápať v kokaíne a alkohole. Dnes sa vyrovnáva so závislosťou, ktorej liečbu nemá z čoho zaplatiť.
Alla Driksne, 34-ročná kuchárka z Londýna, zase priznáva, že niekoľko dní po páde trhu nedokázala ani jesť či spať. „Zo všetkého toho stresu som ochorela,“ zdôveruje sa.
Ďalší zase hľadajú východisko v žalobe zakladateľov krypto-spoločností, ktoré sprostredkovávali ich peniaze. Do Kwon, ktorý prišiel s nápadom založiť spomínanú menu Terra/Luna, ich má na krku celkovo už 5.
V lepších prípadoch sa sklamaní investori s ich stratou už vyrovnali a veria, že trh sa opäť postaví na nohy. Jednou z nich je aj vyššie spomenutá Driksne, ktorá prezradila, že za cieľom získania peňazí na investície „ťahala aj 16-hodinové zmeny“.
„Boli to ťažko zarobené peniaze. Stratila som 6 rokov života, to bolí najviac. Ale zarobím ich späť,“ zakončila s nádejou.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: The Guardian, The New York Post, Unilad