La casa de papel po slovensky: Zlodejov okradli, 173 miliónov korún sa nikdy nenašlo
- Takto vyzerala najväčšia banková krádež v histórii Slovenska
- Bol 6. január 1996
- Z VÚB banky „zmizlo” 173 miliónov slovenských korún
- Takto vyzerala najväčšia banková krádež v histórii Slovenska
- Bol 6. január 1996
- Z VÚB banky „zmizlo” 173 miliónov slovenských korún
Ak si fanúšikom La casa de papel, možno by si si túto bankovú krádež predstavoval doslova ako akčný film. V skutočnosti to ale celkom takto nebolo. Ku krádeži obrovskej sumy peňazí síce naozaj došlo a bola premyslená do najmenšieho detailu, no s vecami, ktoré sa diali po tom, vtedy nikto nerátal.
Zlodejov okradli ďalší zlodeji, bola aj hádka, bola aj streľba, a do celého prípadu boli nakoniec zapojené aj mená podsvetia ako Miroslav Sýkora či Peter Križanovič. Čo sa teda vlastne v spomínaný osudný deň stalo?
Krádež je dodnes zahalená rúškom tajomstva
Od najväčšej bankovej krádeže prešlo už viac ako 26 rokov, napriek tomu je dodnes sčasti zahalená rúškom tajomstva. Možno by sa aj tebe priam samé núkalo skôr slovíčko „lúpež”, zlodeji vtedy ale nikoho nezranili, preto hovoríme stále o legislatívne korektnom pojme, ktorým je v tomto prípade „krádež”.
Celý tento prípad je, okrem mnohého iného, zaujímavý napríklad aj tým, že právoplatný rozsudok padol až po dlhých 17 rokoch. Nemenej kurióznym je tiež fakt, že do dnešného dňa sa presne nevie, kde skončili všetky peniaze.
Niektoré teórie hovoria dokonca o tom, že celá krádež bola z nejakého dôvodu iba nafingovaná, a v skutočnosti nezmizlo buď nič, alebo zmizla len nejaká „symbolická” čiastka peňazí. Poďme sa ale pozrieť na to, čo je o tomto čine oficiálne známe.
Temná januárová noc a 173 miliónov slovenských korún
Aby sme boli v obraze, povedzme si, že hovoríme o sume cca 5,7 milióna eur. Tie zmizli z nitrianskej VÚB banky nachádzajúcej sa v centre mesta 6. januára roku 1996, teda presne počas sviatku, kedy bola banka pre klientov zatvorená.
Ako informujú Nitra noviny, krádež začali páchatelia plánovať ešte na jeseň v roku 1995, kedy sa súrodenci Igor a Bohuš Slobodovci skontaktovali s Gustávom Ikerom, Pavlom Kováčom, Júliusom Budayom a známym menom – Viliamom Mišenkom.
Biznis plán pánov bol v zásade jednoduchý – chceli vniknúť do trezoru spomínanej VÚB banky a dostať z neho všetky peniaze. Všetko im veľmi zjednodušovalo to, že spomínaný Bohuš Sloboda tam v tom čase pracoval ako ochrankár, takže zvyšným mužom počas služby viackrát umožnil „obhliadku” budúceho miesta činu.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako sa zlodejom podarilo 173 miliónov korún ukradnúť tak ľahko
- Aká neželaná návšteva ich prekvapila pri deľbe lupu
- Prečo pripravil tento prípad Miroslava Sýkoru o život
- Prečo dostali páchatelia tak nízke tresty
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity