Žena, ktorá jazdí na žralokovi či peniaze s dierou. Ukáž, ako sa vyznáš v bizarných bankovkách a minciach
- Štáty sveta majú svoje hymny, vlajky aj peniaze
- Niektoré sú nudné, inde majú bankovky a mince poriadne bizarné
- Ukáž, ako dobre sa v nich vyznáš
- Štáty sveta majú svoje hymny, vlajky aj peniaze
- Niektoré sú nudné, inde majú bankovky a mince poriadne bizarné
- Ukáž, ako dobre sa v nich vyznáš
Peniaze hýbu svetom už od veľmi dávnych čias. V minulosti mali tú najrôznejšiu podobu. Ako platidlo sa používalo všetko, čo si len dokážeš predstaviť. Zaplatiť si mohol soľou, kávou či dobytkom.
Dnes používame najmä mince a bankovky. Tie prešli obrovskou cestou. Mnohé sú dnes vodoodolné, 3D a s najmodernejšími bezpečnostnými prvkami.
To nebráni krajinám, aby sa i pri dizajne peňazí kreatívne vyhrali. Niekde sa aj na bankovkách snažia priblížiť kultúru a históriu, inde stavili na známe, ale i bizarné osobnosti či tak trochu poburujúce výjavy.
Nechýbajú ani krikľavé farby alebo rovno diera. Vieš, kde majú takéto absurdnosti na peniazoch? Dokáž to v našom kvíze.
1. Ktorý známy futbalista sa objavil na £5 bankovke Severného Írska?
Na £5 bankovke Severného Írska je George Best, hviezdny hráč národného tímu a Manchestru United. Nevytlačili ich veľa, preto sú dnes cenným zberateľským kúskom. Futbalisti na peniazoch nie sú úplne výnimoční. Na minciach sa objavil napríklad i Holanďan Johan Cruijff.
2. Bankovku ktorej krajiny zdobila žena s odhalenou hruďou jazdiaca na žralokovi?
Žena s odhalenou hruďou jazdiaca na žralokovi zdobila bankovku Cookových ostrovov. Zaujímavosťou je, že je to bankovka s hodnotou 3 dolárov, ktorá nie je a nebola vo svete bežná. Cookove ostrovy už svoju menu nepoužívajú, platia novozélandskými dolármi. Jedinečné miestne mince a bankovky ti ale na niektorých miestach vydajú.
3. Vieš, ktorá z týchto krajín má, alebo kedysi mala, vertikálne bankovky?
Vertikálne bankovky mali, alebo stále majú, všetky zo spomenutých krajín. Dokonca sa realizoval aj výskum, podľa ktorého sú takéto bankovky praktickejšie. Ľudia majú tendenciu narábať s peniazmi pri platení skôr vertikálne. Takto ich vydáva aj automat.
4. Vieš, ktorý slávny vedec alebo slávna vedkyňa sa objavil/a na bankovke Izraela?
Na bankovke Izraela sa objavil Albert Einstein. Bankovka mala hodnotu 5 Lirot. Nebola to náhoda, teoretický fyzik nemeckého pôvodu bol i politickým predstaviteľom, ktorý sa po nástupe Adolfa Hitlera k moci stal obhajcom židovských utečencov. Einsteina dokonca požiadali, aby sa stal prezidentom vtedy vznikajúceho štátu Izrael.
5. Akú prezývku si vyslúžila 500-eurová bankovka?
500-eurová bankovka si vyslúžila prezývku Bin Laden. Bolo to preto, lebo sa často spájala s ilegálnymi aktivitami – financovaním terorizmu, obchodovaním s drogami či daňovými únikmi. Totiž v 500-eurových bankovkách ľahko prepašuješ veľkú sumu na malom mieste. Takisto bol dôvod i to, že mnohí ľudia vedeli, ako vyzerá, ale len málokto ju videl, mal v peňaženke. Dnes sa už 500-eurová bankovka nevydáva.
6. Ktorá z týchto krajín nemá na bankovkách britskú kráľovnú Alžbetu II.?
Britská kráľovná Alžbeta II. nie je na bankovkách Malty, kde sa už platí eurom. Dlhoveká panovníčka sa na bankovkách vyskytuje veľmi často. Jej portrét sa objavil na bankovkách každého kontinentu okrem Antarktídy. Prvýkrát to bolo v roku 1935 (v Kanade), keď mala iba 8 rokov. Odvtedy kráľovná Alžbeta II. figurovala na menách najmenej 33 krajín. Na zatiaľ posledných podobizniach má 90 rokov.
7. Na bankovkách Južnej Afriky sú vyobrazené zvieratá veľkej päťky. Ktoré je na bankovke s hodnotou R200?
Na bankovke s hodnotou R200 je leopard. Kým nosorožec (R10), slon (R20), lev (R50), byvol (R100) a leopard (R200) pokrývajú jednu stranu bankoviek, na tej druhej je na všetkých Nelson Mandela.
8. Vieš, čo je zobrazené na bankovke Maldív s hodnotou 50 Rufiyaa?
Na bankovke Maldív s hodnotou 50 Rufiyaa je chlapec, ktorý recituje Korán. Maldivská mena je pozoruhodným zobrazením bohatej kultúry a histórie krajiny. Všetky spomenuté výjavy na bankovkách skutočne sú.
9. Ktorá krajina má mince s dierou?
Mince s dierou má Dánsko, kde je oficiálnou menou dánska koruna. Veľa možností prísť do kontaktu s mincami ale mať nebudeš, v škandinávskej krajine je veľmi rozšírené platenie kartou. Podobne ako vo Švédsku, kde platia švédskymi korunami. Fíni používajú euro, a to dieru nemá. Jedinečné sú ale mince Aruby, jedna z nich má štvorcový tvar.
10. Barmský diktátor Ne Win sa rozhodol, že oslávi narodeniny tým, že zavedie bankovku s netypickou hodnotou. Aká to bola?
Bankovka mala hodnotu 75 kyat, pretože to boli jeho 75. narodeniny. Ne Win zaviedol aj bankovky s hodnotou 45 a 90 kyat. Prečo? Proste preto, že mohol, a obe poukazovali na jeho obľúbené číslo – 9.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: The Guardian, Numista , Cook Islands Travel, India Times , Web Archive , Washington Post , The Guardian 2 , Washington Post 2 , The Sunday Morning Herald, Insider , Maldives Monetary Authority, Wikipedia