Rýchly pád Černobyľu zrejme nebola náhoda. Rusko má na Ukrajine sieť kolaborantov
- Ukrajina má problém s ruskými špiónmi vo vlastných radoch
- Nachádzajú sa vo všetkých štruktúrach štátu
- Vyzrádzajú tajné informácie, často za peniaze
- Ukrajina má problém s ruskými špiónmi vo vlastných radoch
- Nachádzajú sa vo všetkých štruktúrach štátu
- Vyzrádzajú tajné informácie, často za peniaze
Ukrajinci nebojujú len s ruskou armádou. Trápi ju aj neviditeľný vnútorný nepriateľ, zradcovia, ktorí pomáhajú Rusom či dokonca pre nich pracujú. Ruská federácia má na Ukrajine neuveriteľné množstvo špiónov, ktorí sú hlboko zakorenení v dôležitých zložkách štátu.
„Všade sú špióni,“ povedal pre Fox News starosta Kyjeva a bývalý šampión v ťažkej váhe Vitalij Kličko. „Poskytnú cieľ a (koordinujú) miesto, kam Rusi posielajú svoje rakety.“
Špióni sa majú nachádzať sa v ozbrojených a bezpečnostných zložkách, prokuratúre, cirkvi, ale aj vo vrcholovej politike či v biznise. S Rusmi spolupracujú aj bežní občania, či už z ideologických dôvodov alebo naopak, kvôli finančnej odmene.
Množstvo „kolaborantov“ pracujúcich s Ruskom by mohlo vysvetliť rýchly pád Černobyľu, ale aj Chersonu. Kolaboranti mali odstrániť výbušniny z mostu a tak umožniť prechod ruskej armáde.
Je tiež pravdepodobné, že práve od donášačov má ruská armáda presné informácie o miestach, kde sa nachádza kritická infraštruktúra štátu. Tie sú potom ničivo ostreľované.
Ruskí špióni zrejme boli dôvodom personálnych čistiek a odvolania hlavy ukrajinskej Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU) Ivana Bakanova a ukrajinskej generálnej prokurátorky Iryny Venediktovej.
Moskva utratila nemalé peniaze za agentov na Ukrajine
Vyšetrovanie agentúry Reuters ukázalo, že Ukrajina má väčší problém s ruskými špiónmi na Ukrajine, ako sa pôvodne predpokladalo. Nie je žiadnym tajomstvom, že Rusko budovalo sieť agentov na Ukrajine prakticky od Oranžovej revolúcie, ktorá začala na Ukrajine v roku 2004.
Práve tieto udalosti na začiatku milénia sa stali nočnou morou ruského prezidenta Vladimira Putina a posunuli Ukrajinu výrazne na Západ a smerom k Európskej únii.
S tým sa podľa odborníkov Putin nikdy nezmieril, a preto začal spriadať plán, ako vrátiť Ukrajinu späť na „správnu cestu“. Súčasťou plánu mali byť i tisíce spiacich agentov Ruska, za ktoré Kremeľ utratil nemalé sumy.
Aktivovať sa mali v správnom čase, čo bolo po neúspechu prvej invázie v roku 2014 práve vo februári 2022, keď Rusi spustili druhú inváziu na Ukrajinu.
Putinov plán mal podľa piatich zdrojov oboznámených s prípravou invázie na Ukrajinu počítať s rýchlym obsadením Ukrajiny, za pomoci malého počtu vojakov a nakoniec úteku alebo kapitulácie vlády prezidenta Volodymyra Zelenského.
Plán mal byť zostavený vďaka informáciám tajných ruských agentov, pričom väčšom meradle zlyhal a mnohí spiaci agenti sa už „nezobudili“.
Niektorí ale dosiahli úspech. Podľa agentúry Reuters je to aj prípad ovládnutia Černobyľskej elektrárne. Miesto najväčšej jadrovej katastrofy v dejinách ľudstva ovládli Rusi hneď prvý deň invázie.
Západní analytici veria, že ovládnutie elektrárne bolo pre Rusov dôležité, lebo práve cez jej územie vedie najkratšia cesta z Bieloruska na Kyjev.
Ukrajinskí vojaci sa vzdali bez boja
Okolnosti ovládnutia elektrárne sú šokujúce. Černobyľ padol len po dvoch hodinách, ako 169 príslušníkov Ukrajinskej národnej gardy, ktorí mali chrániť zariadenie, narazilo na prvé ruské vozidlá mieriace do elektrárne. Zbrane mali zložiť bez toho, aby sa svojmu nepriateľovi postavili.
Ukrajinský štátny úrad pre vyšetrovanie vyšetruje, či Národná garda nekonala nezákonne, keď odovzdala svoje zbrane nepriateľovi, uvádza agentúra Reuters na základe slov miestneho predstaviteľa.
Štátny úrad pre vyšetrovanie to ale odmietol komentovať. Národná garda tvrdí, že jej jednotka konala správne a poukázala na riziká konfliktu v jadrovej lokalite.
K rozhodnutiu jednotky mohol prispieť aj šéf bezpečnosti v Černobyli Valentin Viter. Ten sa v súčasnosti nachádza vo väzbe a je vyšetrovaný za to, že sa nedostavil na svoje miesto.
Výpis zo štátneho registra predsúdnych vyšetrovaní, ukazuje, že Viter je podozrivý aj z vlastizrady. Jeho právnik ale tvrdí, že podozrenie je nepodložené.
Viter mal poradiť veliteľovi jednotky, aby neohrozoval svoju jednotku. „Ušetrite svojich ľudí,“ mal povedať šéf obrany Černobyľu prostredníctvom mobilného telefónu.
Príslušníci jednotky sú doteraz zadržiavaní Ruskom a predpokladá sa, že sú v zajatí na území Ruska alebo Bieloruska.
Viter tesne pred ruskou inváziou ohlásil práceneschopnosť z dôvodu respiračných chorôb. Neskôr so svojou rodinou ušiel na západnú Ukrajinu.
Zamestnanci mali väzby na KGB
Zdroj z Kremľa tvrdí, že ruskí agenti boli minulý rok nasadení do Černobyľu, aby pomohli s pomocou úplatkov k verbovaniu nových agentov.
Ukrajinský štátny úrad pre vyšetrovanie tiež uviedol, že vyšetruje bývalého najvyššieho predstaviteľa spravodajských služieb Andrija Naumova pre podozrenie z vlastizrady za odovzdanie tajomstiev Černobyľu cudziemu štátu.
Ako pripomína Reuters, v Černobyle sa vždy pohybovali ľudia, ktorí mali blízko ku KGB. Príslušníci sovietskej spravodajskej služby pomáhali s „upratovaním“ po jadrovej katastrofe.
Neskôr do svojich radov verbovali pracovníkov z elektrární. Podľa zdroja agentúry sa to nezmenilo ani po rozpade Sovietskeho zväzu, pričom niektorí pracovníci ostali naďalej verní Moskve.
„V skutočnosti to boli zamestnanci Federálnej bezpečnostnej služby (FSB),“ povedal zdroj.
Kolaborujú spravodajcovia i prokurátori
Problém s ruskými špiónmi ale nemá len elektráreň. Kolaboranti sa pohybujú aj v štátnom aparáte. Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského viac ako 60 prokurátorov a domácich spravodajských agentov zostalo po invázii na území okupovanom Ruskom a spolupracovalo s Moskvou.
Prezident ďalej uviedol, že úrady začali vyšetrovať 651 trestných činov voči policajtom, prokurátorom a ďalším bezpečnostným predstaviteľom.
Práve spolupráca príslušníkov spravodajských služieb a prokurátorov mala stáť miesta riaditeľa ukrajinskej Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU) Ivana Bakanova a ukrajinskej generálnej prokurátorky Iryny Venediktovej. Zelenskyj, ktorý ich odvolanie oznámil, neuviedol, že by boli podozriví s vlastizrady.
Komentátori si skôr myslia, že išlo o to, že prižmurovali oči nad spoluprácou ich podriadených a nedostatočne očistili svoje úrady. Bakanov, priateľ Zelenského z detstva, bol tiež v prvých dňoch ruskej invázie neprítomný a podriadení sa s ním nevedeli spojiť.
Navyše, Bakanova údajná pravá ruka z SBU, ktorú dokonca označovali za „Bakanovu kabelku“ Andrij Naumov, ušiel z krajiny v noci pred inváziou.
V júni bol zadržaný v Srbsku, pričom pri prehliadke auta srbskí policajti našli 600-tisíc eur, takmer 125-tisíc dolárov a dva smaragdy, uvádza Ukrajinska pravda. Naumova zbavil Zelenskyj hodnosti generála. Existuje podozrenie, že Rusom predával cenné informácie.
Očistenie SBU od ruských agentov ale nie je ľahká úloha. Ukrajinská spravodajská služba je najväčšou v Európe. Washingtonský think tank Atlantic Council uvádza, že má 27-tisíc zamestnancov. Oproti tomu britská MI5, ktorá patrí k najuznávanejším spravodajským službám vo svete, má 4 400 zamestnancov.
„Samozrejme, nie je to ľahká úloha,“ povedal pre New York Times ukrajinský opozičný politik Volodymyr Ariev. „Nechodia po chodbách s odznakom s nápisom: Som K.G.B.“
Podnikateľ s linkou priamo do Kremľa či politik, ktorý chcel uľahčiť vstup Rusom do miest
Do kolaborácie s Kremľom sú zapojení i ľudia z podnikateľského prostredia. Sú indície, že obchodník a bývalý ukrajinský politik Oleg Tsaryov mal zohrať kľúčovú úlohu vo formovaní bábkovej vlády Kremľa, ktorá by vládla na Ukrajine.
Putinov blízky priateľ, ktorému má byť ruský prezident i krstným otcom detí, Viktor Medvedčuk, podporuje Kremeľ už desiatky rokov.
Situácia sa nemala zmeniť ani pred inváziou a ani po nej. Medvečuk mal mať do Kremľa dokonca zriadenú šifrovanú linku. Na začiatku invázie ho Ukrajinci zatkli, pričom ho našli prezlečeného v ukrajinskej vojenskej uniforme, zrejme prichystaného na útek.
Súčasný ukrajinský politik Andrii Derkach mal podľa SBU vytvoriť sieť súkromných bezpečnostných firiem, aby pomohli uľahčiť vstup ruských jednotiek do miest počas invázie do Moskvy 24. februára, uvádza Rádio slobodná Európa.
Mimochodom, Derkach je agentom Ruska i podľa Spojených štátov, ktoré ho sankcionovali za vmiešavanie sa do prezidentských volieb v roku 2020.
Politik sa mal stretávať s právnikom vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa Rudym Giulianim, s ktorým mal hľadať na demokratického kandidáta Joea Bidena a jeho rodinu kompromitujúce materiály.
V Chersone mali odstrániť výbušniny
Rusom majú slúžiť i predstavitelia lokálnych autorít, ktorí v ruskom okupovaných rýchlo zmenili stranu.
New York Times informuje, že to bol pravdepodobne aj prípad Chersonu, kde miestne autority „obrátili kabáty“ a odstránili z mostu výbušninu, a tak umožnili príchod ruských jednotiek a ovládnutie mesta.
Navyše ďalší generál, ktorého Zelenskyj zbavil hodnotnosti, bol práve Serhiy Kryvoručko, ktorý bol v SBU šéf Chersonskej oblasti.
S tým, že Cherson padol hneď v prvých dňoch invázie kvôli kolaborovaniu miestnych súhlasí aj bezpečnostný analytik Volodymyr Fesenko. „Bolo zrejmé, že v Chersonskej oblasti došlo k zrade,“ povedal Fesenko pre ABC News.
„To, že tam boli agenti, je zrejmé. Teraz bude nasledovať tvrdá kontrarozviedka a odhalenie týchto agentov,“ vysvetlil.
Rusom prezradia polohu základní aj za 17 dolárov
Okrem toho sa ukrajinská armáda na východe krajiny, a nielen tam, musí obávať aj spolupráce miestnych občanov s Rusmi.
Pravoslávni kňazi lojálni Moskve mali mať proruské kázne, poskytovali Rusom tipy na ciele a informovať o ukrajinských aktivistoch. V jednej okupovanej dedine kňaz pomáhal ubytovať ruských vojakov, dokonca im zriadil i muničný sklad v domoch.
Medzi miestnymi ľuďmi sú aj agenti, ktorí boli na začiatku oblasti dosadení. Iní zas s Rusmi spolupracujú z ideologických dôvodov.
Príslušník SBU s prezývkou Serhiy pre CNN uviedol, že takých prípadov je čoraz menej a teraz ľudia spolupracujú hlavne z finančných dôvodov. Za vyzradenie im Rusi ponúkajú 500 hrivien, teda približne 17 dolárov.
„Ideologických zradcov je čoraz menej,“ hovorí. „Aj tí, ktorí podporovali agresiu Ruskej federácie v roku 2014 na Donbase, pri vytváraní takzvanej DĽR a LĽR (Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky) – keď videli, čo sa stalo s Mariupolom, Charkovom, Kyjevom, Bučou a desiatkami a stovkami ďalších lokalít, začali meniť svoj pohľad na Rusko.“
Vyzrádzanie polohy vojakov, skladov či súčastí kritickej infraštruktúry má ale vážne dôsledky. Novinár Simon Ostrovsky z PBS navštívil ukrajinskú základňu, ktorú v Mykolajive zasiahli ruské rakety, a konštatoval, že Rusi mierili presne na utajené základne a sklady. Mali teda ich presné súradnice.
Potvrdzuje to aj príslušník SBU Serhiy. „Tieto rakety prichádzajú na súradniciach, ktoré vysielajú takíto zločinci,“ opísal príslušník SBU po zatknutí kolaboranta, ktorý spolupracoval s Rusmi. „Ľudia zomierajú kvôli týmto raketám. Naši vojaci sú zabití a civilisti sú zabití.“
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Fox News, Reuters, Ukrajinská pravda, New York Times, Rádio Slobodná Európa, ABC News, CNN