Aj počas leta plnia lôžka pacienti s Covidom. Pribudlo takmer 1000 infikovaných
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 947
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 881
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 947
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 881
Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 63,75 %. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 947 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 235 238, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 821 908 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 638 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 6 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 248.
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach v júli po hospitalizácii prepustili do domácej liečby 162 pacientov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19. Traja pacienti potrebovali napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, siedmi zdravotnú starostlivosť na jednotke intenzívnej starostlivosti. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Košice Monika Krišková.
„Je to nová situácia, že sa nám aj počas leta plnia lôžka s covidovými pacientami. Uplynulé dva roky bol v letných mesiacoch vírus SARS-CoV-2 na ústupe, mali sme len minimum pacientov, teraz to tak nie je,“ uviedol riaditeľ UNLP Košice Ľuboslav Beňa.
Situáciu však hodnotí ako stabilizovanú, v uplynulých dňoch sa počet hospitalizovaných s COVID-19 pohyboval v UNLP do 40 pacientov. „Aktuálne zaznamenávame vlnu geriatrických pacientov, absolútna väčšina našich covidových pacientov sú starší ľudia, až doslova v extrémnych vekových skupinách. Máme tu pacientov ročníkov 1926 až 1935, mnohí z nich už trpia na rôzne závažné ochorenia. COVID ich nepriaznivú zdravotnú situáciu zhoršuje,“ dodal Beňa.
Spolu 114 pacientov sa uplynulý mesiac liečilo priamo na Klinike infektológie a cestovnej medicíny (KICM) na Rastislavovej ulici. U ostatných pacientov boli dominantné iné diagnózy, a preto ležali na izolačných izbách iných kliník či oddelení.
„Momentálne je pri starších pacientoch COVID-19 zodpovedný za dekompenzáciu ich základných ochorení a za celkové zníženie výkonnosti. Nie sú schopní pri covide ostať v domácej starostlivosti, či už ide o dehydratáciu, poruchy vedomia, extrémne zníženú výkonnosť. Máme pacientov, ktorí boli aspoň čiastočne mobilní, vplyvom tohto závažného ochorenia sa však ich mobilita znížila na minimum. Práve títo pacienti sú v súčasnosti najčastejšie medzi našimi hospitalizovanými,“ uviedol zástupca prednostu KICM Martin Novotný.
Infektológovia považujú za pozitívne, že oveľa menej súčasných covidových pacientov má závažné postihnutie pľúc, ktoré bolo typické pri prvom variante covidu, neskôr pri britskej mutácii či delte.
„Nič to však nemení na skutočnosti, že pacient skončí napokon v nemocnici, pretože jeho ostatné diagnózy nie sú na tom tak dobre, aby stačilo liečiť COVID ambulantne. Čiže pacienti sa síce nedusia, ale hospitalizácie vo vyššom veku sú, žiaľ, nevyhnutné,“ dodal Novotný.
Od spustenie 4. dávky očkovania/2. booster (posilňovacia) dávka pre ľudí nad 50 rokov vo Vakcinačnom centre UNLP zaočkovali takmer 800 osôb. Denne očkujú v priemer 110 osôb, aj bez registrácie.
„Je to medicínsky správne, korektné a dôležité a pre nás zdravotníckych pracovníkov aj veľmi zodpovedné rozhodnutie. Určite odporúčam ľuďom nad 50 rokov, prípadne s pridruženými ochoreniami nečakať a nechať sa očkovať boostrom čím skôr. Je to zodpovedné rozhodnutie voči sebe samému, aj voči okoliu,“ uviedol po očkovaní Beňa.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, SITA