NASA konečne dokončila obrovský vesmírny teleskop
- Všetci fanúšikovia vedy sa môžu tešiť, lebo po rokoch výskumu, odďaľovania a stavby, NASA konečne dokončila vesmírny teleskop James Webb Space Telescope (JWST).
- Všetci fanúšikovia vedy sa môžu tešiť, lebo po rokoch výskumu, odďaľovania a stavby, NASA konečne dokončila vesmírny teleskop James Webb Space Telescope (JWST).
Vesmírny teleskop má nové primárne zrkadlo v obrovských rozmeroch. Toto zrkadlo je najväčšie, aké bolo kedy vyrobené a NASA ho pred pár dňami odprezentovala v Goddard Space Flight Center v Marylande. S 18-timi pozlátenými hexagonálnymi sklami s rozmermi 6.5 metrov na šírku a výšku, bude mať nový teleskop až 100-násobne väčšiu silu v pozorovaní vesmíru ako Hubblov teleskop. James Webb Space Telescope bude pravdepodobne vyslaný do vesmíru v roku 2018.
Taktiež v tomto týždni bol predstavený aj ‚slnečný štít‘ vo veľkosti tenisového kurtu. Slnečný štít, bude pochopiteľne už z názvu, chrániť teleskop pred slnečnými lúčmi. Po ďalšom testovaní sa rozhodlo, že slnečný štít spolu so zrkadlom budú integrované dokopy.
„Webb bude najväčší a najkomplexnejší vesmírny teleskop, aké bol na svete vytvorený. Zachytí predstavivosť a sny miliónov ľudí, ktorí vzhliadajú k nebesiam,“ povedal administrátor NASA, Charlie Bolden.
Foto: iflscience.som
JWST bude vyslaný do vesmíru v októbri 2018 a bude nasmerovaný za orbitu Mesiaca do regiónu gravitačnej stability, taktiež odborne nazvanej Lagrange point 2 alebo v skratke L2. Odtiaľ bude mať nádherný a ešte doteraz neskúmaný pohľad na vesmír.
S porovnávaním s Hubblom bude JWST pozorovať vesmír v infračervenom spektre, zatiaľ čo Hubble ho pozoruje vo viditeľnom spektre. Týmto ale dosiahneme krajší pohľad na galaxie, hviezdy a aj exoplanéty, ktoré sme doteraz pozorovali Hubblovým teleskopom.
S infračerveným systémom pozorovania a 18-timi zrkadlami dokáže JWST vidieť aj cez kozmický prach, až do ďalekých galaxií.
Foto: iflscience.com
JWST mal podľa prvých plánov odletieť do vesmíru už v roku 2011 v ‚nízkej‘ cene 1 miliardy dolárov. Niekoľké zdržania a presúvania dátumu vypustenia dokopy stáli až 8,7 miliardy dolárov so 7 ročným oneskorením. Takže dnes je už JWST dokončený a pripravený na objavovanie všetkých doteraz nepozorovaných zákutí vesmíru. Na JWST sa pracovalo viac ako 20 rokov a konečne prichádza ten posledný a hlavný krok v jeho budúcej ‚kariére‘.
Zdroj článku: iflscience.com, zdroj prezentačného obrázku: iflscience.com
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko