Slovensko sa musí pripraviť na novú vlnu. Mikas sa jasne vyjadril, ako to bude s opatreniami

  • Hlavný hygienik SR objasnil, aká je očakávaná situácia na jeseň
  • V súčasnosti počet prípadov klesá
  • Slovensko má k dispozícii nový liek na Covid
respirátor zavesený na kríku a hlavný hygienik SR ján mikas
TASR/Jaroslav Novák, Dano Veselský
  • Hlavný hygienik SR objasnil, aká je očakávaná situácia na jeseň
  • V súčasnosti počet prípadov klesá
  • Slovensko má k dispozícii nový liek na Covid

Odborníci očakávajú nárast ochorení COVID-19 na jeseň. Dôvodmi nárastu sú podľa nich najmä návraty z dovoleniek, začiatok školského roka či presun podujatí do interiérov. Ministerstvo zdravotníctva SR, konzílium odborníkov a Úrad verejného zdravotníctva SR preto upozorňujú na dôležitosť dodržiavania odporúčaní.

Zatiaľ bez opatrení

Nie je naším cieľom robiť opatrenia týkajúce sa povinností, chceli by sme ísť cestou odporúčaní a informácií, ako sa chrániť,“ skonštatoval hlavný hygienik SR Ján Mikas. Návrat k režimu OTP sa podľa neho neočakáva.

Odborníci teda apelujú na zodpovednosť samotných ľudí, aby zvažovali rizikové situácie a podľa toho dodržiavali hygienické a protiepidemické odporúčania. Zároveň upozorňujú podniky, inštitúcie či školy, aby aktualizovali svoje pandemické plány tak, aby vedeli flexibilne reagovať na zmenu pandemickej situácie.

Mikas pripomenul, že v súčasnosti platia dve vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR. „Jedna sa týka použitia respirátorov, druhá izolácie počas karantény,“ doplnil. Zároveň vyzval podniky a zamestnávateľov, aby si aktualizovali svoje pandemické pohotovostné plány napríklad, ako by postupovali, keby im vypadla určitá časť zamestnancov.

Situácia je pre teraz prívetivá

Hlavný hygienik apeluje tiež na občanov, aby si svoje zdravie chránili. Vyzdvihol význam očkovania, hygieny rúk a zásady respiračnej hygieny. Odborníci dodali, že dôležité je tiež dodržiavanie fyzického odstupu či vyhýbanie sa kontaktu s chorými osobami a uzavretým priestorom s vysokou koncentráciou ľudí.

Ján Mikas rečniaci pred mikrofónom
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Ako povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík, ešte nie je vykryštalizovaný variant, ktorý bude prevažovať v jesennej vlne. Najväčší potenciál vyvolať ďalšiu vlnu má subvariant BA.2.75, vychádzajúci zo subvariantu BA.2, ktorý bol detegovaný v Indii. Odborníci predpokladajú obdobné prejavy pri nákaze, aké boli pozorované doteraz.

Mišík zároveň potvrdil klesajúcu súčasnú covidovú vlnu. Okolo 20. júla nastal vrchol letnej vlny, odvtedy pozitivita testov aj hospitalizácie klesajú. Počet denných výjazdov záchraniek ku COVID pacientom klesol na tretinovú úroveň oproti predchádzajúcej vlne.

Nová forma liečby

Úľavou pre Slovensko môže byť aj dostupnosť lieku Paxlovid. Po 15. auguste má prísť na Slovensko zvyšných 21-tisíc dávok tohto lieku na liečbu ochorenia COVID-19. Podmienkou predpísania lieku pacientovi by mal byť odkontrolovateľný antigénový test.

Informovala o tom generálna riaditeľka Sekcie krízového riadenia rezortu zdravotníctva Ildikó Kukanová. Dnes je na Slovensku prvých vyše 4-tisíc balení lieku Paxlovid a na jeho predpísanie pacient potrebuje pozitívny výsledok PCR testu.

lekárka vyberajúca krabičku liekov z kabinetu
zdroj: TASR/Michal Svítok

Ako potvrdila Kukanová, predzásobenie nemocničných lekární antivirotikami je pripravené a odtiaľ budú lieky distribuované do verejných lekární v rámci celého Slovenska. Rezort priebežne sleduje aj kapacity mobilných odberných miest, ktoré robia PCR a antigénové testy.

Zvykli sme si na odber biologickej vzorky mimo ambulancie, ale cieľom je vrátiť odber biologickej vzorky do ambulancie, kam patrí,“ zmienila sa Kukanová s tým, že odber vzorky je štandardným zdravotným výkonom.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá