aliter
aliter technologies
Startitup, Aliter Technologies

Slováci majú 30-miliónovú spoluprácu s NATO, začínali v malom byte. Pracujú na najmodernejších technológiách

Nenápadné firmy, o ktorých veľmi nie je počuť, robia mnohokrát tú najdôležitejšiu robotu. V Bratislave sa za takú dá označiť napríklad Aliter Technologies s 15-ročnou históriou, ktorá má na konte viacero multimiliónových kontraktov a dlhodobo spolupracuje aj s NATO, čo z nej robí európsku elitu a v jej pozadí sa skrýva fascinujúci príbeh slovensko-kanadského podnikania.

Málokto vie, že firma bola prvá IT spoločnosť pôsobiaca na Slovensku, ktorá podpísala v roku 2009 rámcovú zmluvu na dodávky IKT (informačné a komunikačné technológie) technológií pre najväčšiu obstarávaciu agentúru NATO, NCI Agency. Odvtedy podpísali s touto agentúrou viac ako 25 kontraktov.

Posledný kontrakt, ktorý uzavrel Aliter Technologies s NATO, bol vo výške 30 miliónov eur. Súčasťou kontraktu sú aj dodávky služieb a integrovaná logistická podpora (ILS).

„S týmto zákazníkom sme v posledných rokoch podpísali už viacero multimiliónových kontraktov, no ani jeden z nich nebol takýto veľký. Je to obrovská česť, ale aj záväzok pre našu spoločnosť,“ tvrdí Ervin Haramia, predseda predstavenstva Aliter Technologies. 

aliter technologies
zdroj: Startitup – Ervin Haramia, predseda predstavenstva Aliter Technologies.

„Postupne sme rozšírili oblasti pôsobenia a pokryli celý životný cyklus v rámci realizácie projektov od vývoja cez implementáciu až po servisnú podporu, rozšírili sme vývojárske kapacity a vybudovali sme pobočky na Slovensku, ale aj v zahraničí. Nadviazali sme spoluprácu s poprednými zahraničnými spoločnosťami. Dnes medzi našich zákazníkov patria silové rezorty doma i v zahraničí, medzinárodné organizácie a najväčší svetoví dodávatelia v oblasti bezpečnostného a obranného priemyslu,“ opisuje Ervin Haramia.

Nenápadná firma pôsobiaca v budove na Mlynských nivách v Bratislave dnes patrí medzí lídrov na slovenskej scéne. Aká bola cesta Aliter Technologies za 15 rokov a na akých projektoch v súčasnosti pracuje jedna z mála firiem, ktoré sa orientujú aj v obrane, nám prezradil Ervin Haramia, predseda predstavenstva.

 

  • Firma, ktorá pôsobí na Slovensku aj v Kanade. V čom sa líši oproti konkurencii?
  • Kybernetika, softvéry aj cloudové služby. Čo má však najväčší potenciál tvoriť budúcnosť slovenskej ekonomiky?
  • Slováci jasajú pri športových úspechoch, no pri úspechoch firiem a podnikateľov ani nepohnú brvou. Prečo?
  • Kontrakt za 30 miliónov eur s NATO. Čo ďalšie má firma v pláne?

Vaše portfólio je naozaj široké. Zaoberáte sa kybernetikou, softvérmi aj cloudovými službami. Ktoré z týchto sektorov však majú najväčší potenciál tvoriť budúcnosť slovenskej ekonomiky?

Náš sektor v súčasnosti ovplyvňuje viacero inovácií – Cloud a inovatívne technológie, ktoré cloud prináša – Big Data, umelá inteligencia, internet vecí, kybernetická bezpečnosť v cloude. Sústredíme sa aj na taktickú komunikáciu.

Práve tieto inovácie majú potenciál tvoriť budúcnosť slovenskej ekonomiky. Avšak najväčší vplyv má vývoj a výroba v oblasti obrany a bezpečnosti. Toto umožní nielen zvýšiť sebestačnosť Slovenska v oblasti IT, ale aj ich dostupnosť týchto služieb.

aliter compaten
zdroj: Aliter Technologies – Vlajkovou loďou spoločnosti je COMTANET, ktorý poskytuje IP hlasové služby, prenos dát a video tele-konferenciu pre miesta velenia alebo krízového štábu.

Začínali v prenajatom trojizbovom byte v Ružinove vo veľmi stiesnených podmienkach, dnes patria k popredným IT firmám.

Spoločnosť sa venuje IT a komunikačným systémom pre silové rezorty, nadnárodných dodávateľov vojenskej a leteckej techniky a medzinárodné organizácie. Svojimi riešeniami tak v mnohých prípadoch uľahčuje komunikáciu a zabezpečuje informácie pre velenie v krízových situáciách.

Skupine odborníkov z Aliter Technologies sa podarilo vybudovať vlastný software house, venujú sa cloud computingu, sofistikovaným komunikačným technológiám, kybernetickej bezpečnosti a vyvíjajú aj špecializované drony.

V máji 2022 ste predstavili unikátne vozidlo, ktorá pomáha plniť úlohy bezpečnostným zložkám, ako aj poskytovať služby pre komerčné účely. Viedol vás k vytvoreniu tohto produktu práve konflikt na Ukrajine?

Nie, na vývoji tohto produktu sme začali pracovať ešte pred vypuknutím konfliktu na Ukrajine. Ide o naše MMR – mobilné miesto riadenia.

Je to riadiace a kontrolné miesto, ktorým je možné riadiť naše bezpilotné prostriedky, sledovať pozemnú situáciu z týchto prostriedkov a zdieľať ju prostredníctvom rôznych komunikačných systémov, napríklad aj so stálym operačným strediskom umiestneným stovky kilometrov od nasadenia MMR.

Jeho zameranie je mnohostranné, ale v zásade je určené pre sledovanie a riadenie zásahu pri krízových, športových či kultúrnych udalostiach.

A to, že ide naozaj o unikátne riešenie dokazuje aj fakt, že naše Mobilné miesto riadenia získalo nedávno na IT Gala 2022 ocenenie v rámci kategórie IT Produkt roka.

Vidíme už dnes jeho uplatnenie v teréne?

S policajnými zložkami sme napríklad spolupracovali pri zaistení bezpečnosti rôznych masových podujatí, ako bola napríklad návšteva Svätého Otca na Slovensku alebo významné futbalové zápasy, kde so systémom VIMA monitorujeme okolité prostredie počas dňa aj noci. 

Okrem toho sa ho chystáme ponúknuť aj silovým zložkám, Hasičskému záchrannému zboru a iným entitám, ktoré riešia otázky krízového riadenia.

aliter – mobilná dodávka
zdroj: Aliter Technologies – Slováci vyvinuli unikátnu dodávku, ktorá pomáha riadiť vojsko či monitorovať bezpečnosť na festivaloch.
Z armády do technologickej firmy

Ervin Haramia má za sebou 26-ročnú vojenskú kariéru v ozbrojených silách – slúžil v medzinárodných štruktúrach, na hlavnom veliteľstve NATO aj na operáciách krízového manažmentu NATO.

Do civilu odchádzal ako podplukovník pred viac ako 14 rokmi. Hneď potom jeho kroky viedli do spoločnosti Aliter Technologies, ktorá práve začínala. Začínal ako projektový manažér, dnes je v pozícii predsedu predstavenstva.

V spoločnosti pôsobí 14 rokov a v čase, keď do firmy nastupoval, sa venoval hlavne poradenským činnostiam v oblasti špeciálnych informačných a komunikačných technológií, riešení a služieb.

S rozmachom digitálneho sveta rastie aj počet hackerských útokov, u vás sa venujete aj kybernetickej bezpečnosti. Aké sú aktuálne trendy?

Ak sa rozprávame o aktuálnych trendoch kybernetickej bezpečnosti, nemôžeme opomenúť pandémiu COVID-19, ktorá slúžila ako akcelerátor najmä v 2-och oblastiach: prechod firiem do cloudových riešení a vzdialenú prácu. Obe oblasti prinášajú svoju špecifickú sadu vektorov útokov, ktoré sa hackeri naučili veľmi rýchlo zneužívať.

Príkladom sú Advanced social engineering, či Ransomware-ové útoky. Pomocou nich hackeri smerujú priamo ku koncových užívateľov, ktorí v konečnom dôsledku môžu kompromitovať celú firemnú infraštruktúru, alebo získať neoprávnený prístup do vnútorných systémov organizácie.

Ďalším trendom, ktorý je na silnom vzostupe (aj vzhľadom na situáciu na Ukrajine) je pôsobenie tzv. hacktivistov, často organizovaných aj do väčších skupín. Tieto skupiny sa nezameriavajú len na firmy, či jednotlivcov, veľa krát je ich terčom útoku kritická infraštruktúra štátu. Cieľom týchto skupín je presadiť, alebo dať do popredia svoju politickú, či sociálnu agendu. Nie je ani výnimkou, že tieto skupiny sú podporované niektorým zo štátov.

Zvláštnym faktom je, že hoci je legislatíva prijatá na adekvátnej úrovni, veľa firiem je s implementáciou čo i len základných opatrení veľmi pozadu. Problémom však nie je len implementácia samotnej technológie, no nad ňou je nutné zaviesť aj pravidelné kontroly a nastaviť procesy, ktoré budú mať v rukách kvalifikovaní IT odborníci.

Ako môžu ľudia či firmy zabrániť kybernetickým útokom?

Pre firmy a organizácie je dôležité investovať čas a zdroje do bezpečnosti už teraz bez ohľadu na veľkosť alebo pôsobnosť organizácie. Dobre nastavené procesy, vyškolený personál a implementované adekvátne bezpečnostné technológie budú rozhodovať o tom, či organizácia takýto útok ustojí alebo nie.

Čo sú najväčšie problémy slovenskej kyberbezpečnosti?

Podľa mňa firmy riešia cyber security, až vtedy, keď už je neskoro, teda keď sa stanú terčom útokov. Alebo ju riešia len ako zástupnú tému, podľa toho, čo im určuje legislatíva.

Pritom investície do preventívnych opatrení a bezpečnostných technológií, dobre rozložené v čase, sú určite nižšie ako náklady na sanáciu incidentov, ktoré okrem finančných nákladov majú aj negatívny vplyv na samotný biznis a reputáciu firmy.

Aký je aktuálny stav kybernetickej bezpečnosti v praxi?

Evidujeme exponenciálny nárast kybernetických hrozieb, ktorý je dnes na 150-násobnej úrovni ako v minulosti.

Zároveň sa viac ako 50 % poskytovaných security služieb presunulo z on-premise (=priamo vo firme) prostredí do cloudových riešení, čo prináša efektívne výsledky v odhaľovaní a eliminácii hrozieb na základe monitorovania množstva bezpečnostných údajov a vyhodnocovania v reálnom čase pomocou využitia umelej inteligencie.

_DSC7401
zdroj: Startitup – Ervin Haramia po 26 rokoch odišiel z vojenskej služby ako podplukovník. Do spoločnosti Aliter Technologies nastúpil rok po jej vzniku.

Zaoberáte sa aj cloudovými riešeniami. Digitalizácia hlási dnes vysoký rast, akú rolu v tomto zohráva cloud?

Firmy a verejnosť sa s príchodom pandémie skokom adaptovali na využívanie cloudových služieb, najmä možnosti na online komunikáciu, zdieľanie a obchod.

Spoločnosti hľadajú nové metódy ako využiť výhody cloudu na pochopenie dátových operácií, obchodných procesov, návratnosti investícií, riadenie rizík a riešenie výziev z oblasti bezpečnosti, čo sú trendy, ktoré budú rozhodovať o budúcnosti cloudu.

Aký vývoj mu predpovedáte v najbližších desiatich rokoch?

Cloud sa stal novým štandardnom dnešnej doby a v zásade sa dá povedať, že celý IT svet sa postupne presúva do cloudu. To znamená, že najbližšia dekáda spolu s rýchlymi 5G sieťami budú znamenať ešte výraznejší prienik IT technológií, ktorých by ste dnes prístup na internet alebo sofistikované komunikačné možnosti vôbec nečakali.

ICT-and-Cloud-Division-Aliter-Technologies-5c595a0d9bb592d52f3b9e45c6f74e85
zdroj: Aliter Technologies – Cloud a inovatívne technológie, ktoré cloud prináša – Big Data, umelá inteligencia (AI), IOT, kybernetická bezpečnosť v cloude sú inovácie, ktoré majú potenciál tvoriť budúcnosť slovenskej ekonomiky, tvrdí Ermin Haramia.

Na cloud ľudia bežne ukladajú aj rodinné fotky, firmy dokonca aj citlivé pracovné dáta, stoja na nich aj streamovacie platformy ako Netflix či Spotify. Je však používanie cloud služieb bezpečné?

Na to, aby bolo používanie cloudov bezpečné, je pre organizácie nevyhnutné stanoviť klasifikáciu dát, zaistiť súlad s priemyselnými štandardmi a certifikáciami, s ochranou súkromia, zmluvný súlad voči partnerom, vedieť identifikovať a riadiť riziká, zabezpečiť ochranu dát a práce užívateľov s nimi, detegovať incidenty a anomálie, vedieť správne reagovať a znižovať vplyv, mať zálohované dáta a zabezpečiť kontinuitu činnosti.

V každom prípade, s obstaraním cloudovej služby si kupujete aj výhody, ktoré vychádzajú zo samej podstaty cloudovej technológie, garantovanie dostupnosti, podpory a hlavne bezpečnosť, ktorá neustále reaguje na najnovšie bezpečnostné výzvy a hrozby.

Vyjadri svoj názor v ankete:

Platíš si cloud?

Na aké faktory človek musí myslieť?

Cloud je predovšetkým odlišný od klasickej IT infraštruktúry, na akú sme boli zvyknutí. Aby akékoľvek dáta boli v cloude bezpečné, je potrebne myslieť na dva faktory.

Prvým je zdieľaná zodpovednosť. Pri akomkoľvek modeli cloudovej služby je vždy určitý stupeň zdieľania zodpovednosti medzi poskytovateľom a používateľom. V tejto súvislosti je dôležité si uvedomiť, že používateľ je vždy zodpovedný za riadenie prístupu, kontrolu dát a, samozrejme, bezpečnosť zariadenia, z ktorého sa ku cloudovej službe pripája. Toto je potrebné mať vždy na pamäti a dostatočne vyhodnotiť riziká spojené s implementáciou cloudových riešení v rámci organizácie.

Druhý faktor je spojený s odlišnosťou a s tým spojenou potrebou neustáleho vzdelávania IT odborníkov, keďže veľké percento únikov dát z cloudu je spojené s nedostatočnou alebo zlou konfiguráciou. Tu je potrebné mať prehľad o všetkých aktívach, dostatočne riadiť prístup a identity používateľov, šifrovať dáta a neustále monitorovať a vyhodnocovať prevádzku s cieľom identifikovania potenciálnych nechcených alebo škodlivých aktivít.

DSC03820
zdroj: Aliter Technologies – Medzi najdôležitejšie produkty spoločnosti patria COMTAG® a COMTANET®, kompletné hardvérové a softvérové riešenia zabezpečujúce komunikáciu aj na ťažko prístupných miestach.
Zodolnené technológie pre NATO

Minulý rok sa Aliter technologies podaril veľký úspech, a to s NATO. Išlo o kontrakt na dodávku systémov pre podporu a prevádzku infraštruktúry NATO Communications and Information Agency (NCIA). Súčasťou zákazky sú tiež služby súvisiace s uvedením daných technológií do prevádzky.

„Podpis tohto kontraktu považujeme za ďalší úspešný miľnik v spolupráci so Severoatlantickou alianciou (NATO) krátko po tom, ako sa do prevádzky dostal systém pozemného dohľadu (AGS), ktorého súčasťou bola aj naša spoločnosť,“ ozrejmuje pre Startitup Ervin Haramia.

Ako Haramia uviedol, toto riešenie tvoria bezpilotné lietadlá a je navrhnuté tak, aby vyhovovalo potrebám v oblasti zbierania údajov, dohľadu a prieskumu, a aby účinnejšie chránilo členské krajiny NATO pred potenciálnym nebezpečím.

Situácia na trhu s IT odborníkmi je dlhodobo zložitá. Pociťujete nedostatok špecialistov na trhu?

V IT svete naďalej platí, že kvalitných ľudí je naozaj veľmi málo. Je pravda, že nedostatok sa dá riešiť personálnym lízingom alebo „nearshoringom“, avšak našej firme to nevyhovuje.

Sme firma, ktorá je postavená na vysokošpecializovaných odborníkoch, riadime špecifické projekty, preto je pre nás dôležité investovať do našich zamestnancov a vedieť si ich udržať tak, aby sme im vytvorili nadštandardné pracovné podmienky, v ktorých budú chcieť zotrvať a práca ich bude dlhodobo baviť.

Špecialistov, ktorých hľadáme, je, žiaľ, v niektorých prípadoch dlhodobo nedostatok a keďže sme nároční na seba, neznižujeme latku ani pri kandidátoch. Zatiaľ sa nám však darí budovať kvalitný tím, na ktorý sme patrične hrdí.

Prečo by sa napríklad mladý absolvent – programátor mal zamestnať práve u vás?

Naskytne sa im príležitosť získať od skúsených expertov v pomerne krátkom čase praktické zručnosti, ktoré ich žiadna škola ani štandardná IT firma nenaučí, a to z dôvodu, že budú spolupracovať na špecifických projektoch, nielen na lokálnych, ale aj na medzinárodných.

Okrem toho sa môžu zoznámiť s medzinárodnými expertami, ktorí pôsobia u našich globálnych partnerov a navštíviť aj rôzne medzinárodné lokality, do ktorých by sa štandardný IT expert nikdy nemal šancu dostať. V neposlednom rade im ponúkame rôzne benefity, ktoré dokážu spestriť každodenný pracovný proces, ako aj voľnočasové aktivity.

Aliter Technologies
zdroj: Aliter technologies - Kontrakt, ktorý uzavrel Aliter Technologies s NATO, bol vo výške 30 mil. eur s opciou ďalšieho rozšírenia, tvrdí Ervin Haramia, predseda predstavenstva.

Armádne komunikačné systémy, cloud či kybernetická bezpečnosť znejú ako zaujímavá náplň práce. Na akých projektoch aktuálne spoločnosť pracuje, čo je vašou vlajkovou loďou?

V oblasti špeciálnych systémov je to Mobilné miesto riadenia bezpilotných vzdušných prostriedkov – upútaný dron VIMA a vzducholoď SILWA.

Zodolnené IKT zariadenia, ako sú nová hlasová brána, dátové prepojovače, dátové smerovače a ďalšie zariadenia z portfólia COMTANET® a COMTAG® s určením napríklad aj do bojovej techniky.

Prostredníctvom nich sme schopní dodávať komplexné riešenia spĺňajúce štandardy NATO.

Pôsobíte nielen na Slovensku a v Čechách, ale aj v kanadskom Toronte. Aká je konkurenčná výhoda Aliteru?

Vo svete je niekoľko spoločností, s ktorými máme väčší, alebo menší prienik produktového portfólia. V oblasti komerčných IKT technológií a kybernetickej bezpečnosti je konkurencia väčšia, a aj preto sa snažíme diverzifikovať a získavať zákazky zo zahraničia.

Tu sú dôležité roky budované kompetencie a certifikáty, ktoré nás odlišujú od konkurencie. Investujeme aj do zaujímavých spoločností, ktoré majú unikátne technológie, a to nám dáva náskok pred konkurenciou.

Počas 15 rokov, čo Aliter Technologies na trhu pôsobí, sa snažíme robiť veci inak, čo vyplýva aj zo samotného názvu. Prispôsobujeme sa novým technologickým trendom a oproti konkurencii máme výhodu aj v rýchlosti procesu vývoja.

aliter
zdroj: Startitup – Počas 15 rokov, čo Aliter Technologies na trhu pôsobí, sa snaží robiť veci inak, čo vyplýva aj zo samotného názvu. Prispôsobuje sa novým technologickým trendom a oproti konkurencii má výhodu aj v rýchlosti procesu vývoja, tvrdí Ervin Haramia.

Plánujete aj ďalšiu expanziu?

Postupne áno. Pochopiteľne to závisí od vývoja globálnej ekonomickej a bezpečnostnej situácie. Niektoré naše akvizičné projekty však k tomu smerujú. Čas ukáže.

Na konte máte viacero významných spoluprác. Kde podľa vás nastal zlomový bod vášho úspechu?

Ako kľúčové v celom našom postupnom raste a vývoji firmy vnímam rozhodne individuálny prístup k zákazníkom a k partnerom. Aj napriek zdanlivým možným rizikám a prekážkam sme sa rozhodli vystúpiť z komfortnej zóny tradičnej IKT spoločnosti a od samotných začiatkoch sme sa snažili diverzifikovať náš biznis.

Stavili sme na medzinárodnú spoluprácu, a to nielen na úrovni nadnárodných celosvetových spoločností v oblasti IKT, ale aj na úrovni kľúčových medzinárodných organizácií, ako sú NATO, EÚ či OSN.

Najnovšie videá

Aktuálne čítajú

Trendové videá