Skolabujú ambulancie aj nemocnice, kritizujú zdravotníci Matovičov nápad
- Zdravotníci kritizujú nápad Igora Matoviča zvýšiť platy sestrám
- S návrhom nie sú spokojné ani sestry, ktorých sa týka
- Zdravotníci kritizujú nápad Igora Matoviča zvýšiť platy sestrám
- S návrhom nie sú spokojné ani sestry, ktorých sa týka
Minister financií Igor Matovič pred pár dňami o druhej v noci oznámil ďalší zo svojich skvelých nápadov, ktorým bolo zvýšenie platov zdravotných sestier. Ako sa však postupne ukazuje, až taký skvelý nápad to nebol.
Vládny návrh na rast platov sestier a pôrodných asistentiek v nemocniciach nepovedie k ničomu inému, ako k likvidácii ambulantného sektora s následným kolapsom nemocníc. Tvrdí to Zväz ambulantných poskytovateľov. Štátu vyčíta, že vynechal všetky sestry pracujúce v iných zdravotných zariadeniach, ako sú nemocnice, a dokonca ani tie, ktorých sa týka, s nim nie sú spokojné.
Varujú pred kolapsom
„Ambulantné zariadenia vynechané z návrhu, avšak taktiež financované zo štátneho rozpočtu cestou platieb od zdravotných poisťovní, majú nájsť vlastné zdroje na navýšenie platov sestier. Dlho opakovaný a zjavný fakt, že ambulantný sektor kolabuje z dôvodu personálnej krízy a už teraz nedostatočného financovania zo strany štátu, ktorý prehlbuje aktuálny nárast prevádzkových nákladov, energií a rastúca inflácia, bol včerajším (vo štvrtok 18. augusta, pozn. SITA) vyhlásením znova hrubo odignorovaný,“ skonštatovala prezidentka zväzu Jaroslava Orosová.
Ako dodala, ambulancie nebudú mať bez dofinancovania v žiadnom prípade zdroje na to, aby dokázali svojim sestričkám ponúknuť rovnaké platy ako ústavné zariadenia, a tým zachovať svoju existenciu.
Zároveň zdôraznila, že až 60 % pacientov je ošetrených v ambulanciách a že ambulantná a ústavná starostlivosť sú obe nenahraditeľnými piliermi, a jeden bez druhého nedokážu fungovať, pretože nefunkčný ambulantný sektor povedie k preplneniu nemocníc.
Omyl vlády
„Chceme veriť, že vláda sa len pomýlila a urýchlene napraví svoj návrh tak, aby zabezpečil navýšenie platov nielen ambulantných sestier, ale aj ostatných zdravotníckych pracovníkov, a zabráni tak likvidácii ambulantného sektora. Riešenie totiž nespočíva v navyšovaní platov vybraných skupín, ale v dofinancovaní zdravotníctva. Bez neho je každý krok len divadlom so zlým koncom,“ poukazujú ambulancie.
Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov.
Okrem toho navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky. Samotné sestry sú z návrhu sklamané, nepovažujú ho za kompenzačný, ani motivačný.
Viac komplikácií, ako zlepšení
Návrh na zvýšenie platov sestier vyvoláva podľa Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb viac otázok ako odpovedí. Na návrhu však treba podľa nich vyzdvihnúť, že by sa mali zvýšiť už základné platy, a tiež, že v odmeňovaní sa myslí aj na roky praxe.
„Samozrejme, chceme, aby mali sestry vyššie platy. Návrh, ktorý predstavili ministri financií a zdravotníctva na tlačovej konferencii, však prináša celý rad komplikácií. Navyše pánom ministrom by sme radi pripomenuli, že vyššie platy si zaslúžia aj ďalší zdravotnícki pracovníci, nielen zdravotné sestry,“ komentoval predseda odborového zväzu Anton Szalay.
Ak by sa navýšili základné platy zdravotných sestier z 0,89 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve na 1 %, je podľa neho otázkou, ako sa zvýšia koeficienty u ostatných zdravotníckych povolaní.
Minister financií Igor Matovič podľa odborárov nevysvetlil, ako je k tomu zabezpečené finančné krytie v štátnom rozpočte na rok 2023.
„Tento nesystémový krok a postup ministra financií opäť potvrdzuje obchádzanie príslušných zástupcov zdravotníkov. O odmeňovaní zdravotníkov má byť diskusia na ministerstve zdravotníctva a finančné krytie má zabezpečiť ministerstvo financií v štátnom rozpočte,“ skonštatoval Szalay.
Okrem základných platov minister financií avizoval aj zavedenie príplatku za odpracované roky. „Roky praxe v tabuľke boli už v roku 2004 a myslíme si, že tento spôsob odmeňovania má svoje opodstatnenie, ale pre všetkých zdravotníkov,“ dodal Szalay.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: SITA