Zdravotníci si polepšia: Priemerný plat lekára môže stúpnuť až na 4 000 eur
- Ministri Igor Matovič a Vladimír Lengvarský dnes predstavili navýšenie platov pre zdravotníkov
- Prilepšia si nielen lekári ale aj záchranári
- Ministri Igor Matovič a Vladimír Lengvarský dnes predstavili navýšenie platov pre zdravotníkov
- Prilepšia si nielen lekári ale aj záchranári
Minister financií Igor Matovič (OĽANO) predstavil návrh zvýšenia platov lekárov v ústavných zdravotníckych zariadeniach. Lekárom bez atestácie by sa mal koeficient minimálnej mzdy zvýšiť z 1,25 na 1,4-násobku priemernej mzdy. Pri lekároch s atestáciou má koeficient zostať rovnaký, a to 2,3-násobku priemernej mzdy. Pri oboch sa majú platy odvíjať aj od odpracovaných rokov.
Koeficient by sa mal pri lekároch s atestáciou aj bez nej zvýšiť za každý odpracovaný rok o 0,01-násobku priemernej mzdy, zvyšovalo by sa za prvých 20 odpracovaných rokov.
Až 4 000 eur
Platy lekárov porastú v priemere o 16 percent, týkať sa to bude lekárov so špecializáciou aj bez nej. To predstavuje priemerný nárast mzdy vo výške 556 eur, čím sa priemerný plat lekára dostane na 4-tisíc eur. Informoval o tom dnes počas tlačovej konferencie minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po skončení stretnutia predstaviteľov vlády so zástupcami lekárov, píše SITA.
Podľa jeho slov zvolený prístup zvýhodňuje lekárov po štúdiu, keď zvyšuje ich koeficient z 1,25 na 1,4. Podľa ministra vyhoveli požiadavke Lekárskeho odborového zväzu a v rámci oceňovania budú zarátavané aj roky praxe.
Minister financií Igor Matovič (OĽANO) predstavil v piatok tiež návrh zvýšenia miezd zdravotníckych záchranárov. Koeficient minimálnej mzdy by sa im mal zvýšiť z 1,05 na 1,08-násobku priemernej mzdy. Ich platy sa majú odvíjať tiež od odpracovaných rokov.
Šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský už dnes informoval, že od vlády lekári dostali ponuku vyšších platov. Dodal však, že slovenské zdravotníctvo podľa neho potrebuje zásadné zmeny, nielen úpravy platov. „Je mi trochu ľúto, že vláda, premiér i ministri financií a zdravotníctva celý tento problém zužujú len na mzdy lekárov a sestier,“ doplnil.
Pripomenul, že dokopy majú lekárski odborári osem požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné na zlepšenie súčasného stavu nemocníc. Ak nebudú splnené, približne 3500 lekárov je naďalej ochotných podať výpovede.
Po rokovaní Visolajský povedal, že vláda nepriniesla riešenie požiadaviek lekárov a tak zdravotníci nemajú inú možnosť, ako podať výpovede. „Predstavili sme 8 požiadaviek, ktoré môžu tento personálny kolaps zvrátiť. Po 10 mesiacoch rokovania musíme povedať, že vláda nepriniesla žiadne riešenie a žiadne konkrétne kroky. Dnes ste videli mnohé grafy o mzdách, ale samotné navýšenie miezd problém nevyrieši,“ povedal Visolajský.
Návrhy odborov obsahujú napríklad požiadavky na zlepšenie vzdelávania lekárov, či reforma nemocníc a viac peňazí do ich vybavenia. „Nežiadame viac peňazí na mzdy. Chceme, aby vláda zabránila kolapsu zdravotníctva,“ dodal Visolajský.
Navýšenie platov sestier
Vláda už deň predtým prišla s návrhom zvýšiť platy sestrám. Základné platy zdravotníkov sa budúci rok automaticky zvýšia o valorizačný automat 6,88 percenta. Vláda navyše prichádza s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia koeficientov sa navrhuje nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.
Ponuky pre sestry v odborných a špecializovaných pracovných činnostiach sa odlišujú. Vyhlásil to minister financií Igor Matovič na spoločnom tlačovom brífingu s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským.
„Najvypuklejší problém je v kategórii sestra,“ povedal minister Lengvarský a doplnil, že verí, že vyrokovaná dohoda medzi ministerstvami zdravotníctva a financií umožní návrat sestier a zvýši motiváciu, aby študovali a doplnili rady sestier.
Ako spresnil minister financií, sestra aj pôrodná asistentka, vykonávajúca odbornú pracovnú činnosť, má dnes minimálny koeficient na úrovni 0,89-násobku priemernej mzdy. Tento koeficient minimálnej mzdy sa navyšuje na jedennásobok priemernej mzdy. Sestra bez praxe má mať garantovanú minimálne priemernú mzdu a za každý odpracovaný rok navýšenie o jedno percento priemernej mzdy, maximálne však o 20 percent.
„Ak zoberieme do úvahy aj valorizačný automat 6,88 percenta, tak nástupný minimálny plat sestry bez praxe by sa voči tomuto roku zvýšil o 20 percent voči súčasnému stavu. Sestra s praxou aspoň 20 rokov by mala navýšenie o 44,3 percenta,“ vyčíslil Matovič. Sestrám a pôrodným asistentkám, ktoré vykonávajú špecializovanú pracovnú činnosť, ministri navrhujú zvýšiť koeficient z dnešných 1,06 na 1,1 násobok priemernej mzdy.
K tomu sa takto navrhuje navýšenie za každý odpracovaný rok o jedno percento priemernej mzdy, maximálne o 20 percent. Po započítaní valorizácie by tak sestra v špecializovanej činnosti s aspoň 20-ročnou praxou mala minimálne mzdové nároky vyššie o 31 percent ako dnes.
„Chceli sme nastaviť systém tak, aby sme boli atraktívni v porovnaní s Českou republikou,“ povedal Matovič s tým, že ak sestry prijmú tento model, minimálne mzdové nároky by sa zvýšili k 1. januáru budúceho roka. „Je to verejná ponuka všetkým 22,6 tisíca sestrám, ktoré pracujú v ústavnej zdravotnej starostlivosti,“ spresnil minister a dodal, že nejde o zmenu celkovej mzdy zdravotných sestier, ale o zvyšovanie minimálnych mzdových nárokov, ktoré budú mať sestry garantované.
„Sestry tvoria takmer 50 percent odborného personálu v nemocniciach, preto ich riešime ako prvé, aby bol dostatok času na diskusiu,“ doplnil minister zdravotníctva.
Návrh zvýšenia platov sestrám sa však v zdravotníckych kruhoch nestretol s nadšením a aj sestry, ktorých sa to týka, sú nespokojné.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: SITA, TASR